Reklama

Podstawowe zasady, które pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy

Coraz częściej spotyka się ludzi, którzy jedzą na ogół zdrowo i dużo ćwiczą ale nadal mają trudności ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Wychodzi na to, że zdrowa dieta i ćwiczenia to nie wszystko – liczą się też nasze nawyki oraz stan zdrowia. Wiadomo, że osoby mające problem ze zdrowiem nie schudną nawet jeśli będą stawać na głowie, ponieważ dolegliwości takie jak cukrzyca, zaburzenie równowagi hormonalnej oraz niedobór mikroelementów spowodują zahamowanie procesów odchudzania.Co więc możemy zrobić, aby dieta przyniosła efekty?

Jedz zdrowe produkty

Większość ludzi jest niedożywiona i odwodniona, co znaczy, że jedzą dużo ale małowartościowe produkty. Oznacza to, że organizm otrzymuje pożywienie, jednak są to tylko puste kalorie i nic więcej, nie ma żadnego pożytku z takiego jedzenia. Ważne jest, aby dieta była bogata w warzywa, owoce, ryby, produkty mleczne i pełne ziarno, które są pełnowartościowe. Staraj się omijać pokarmy zawierające cukier, gluten, soje, sztuczne słodziki itp.

Pij dużo wody

Woda to eliksir życia i picie co najmniej ośmiu szklanek dziennie pomaga w każdym aspekcie twojego życia, w tym właśnie w utracie zbędnych kilogramów. Niekiedy ludzie mylą odwodnienie z głodem, więc jeśli poczujesz głód najpierw sięgnij po butelkę wody bo może się okazać, że kilka głębszych łyków wystarczy, aby pozbyć się uczucia głodu. Nawodniony organizm lepiej pozbywa się toksyn, zapobiega zaparciom, zmniejsza apetyt oraz zwiększa tempo przemiany materii.

Jedz powoli i uważnie

Kiedy nadchodzi czas posiłku odłóż na bok telefon, zamknij laptop lub wyłącz telewizor i usiądź w spokoju przy stole. Przed pierwszym kęsem weź trzy głębokie oddechy, co pozwoli wyciszyć organizm i przestawić w tryb odpoczynku i trawienia. Staraj się jeść powoli i starannie żuć każdy kawałek, aby twój mózg zarejestrował smak posiłku, co pozwoli szybciej napełnić żołądek. Ta taktyka pozwoli zjeść mniejszą porcję żywności i w pewnym sensie oszuka Twoje ciało.

Jedz trzy posiłki dziennie

Według najnowszych badań naszemu organizmowi bez żadnego wysiłku wystarczy zjedzenie trzech posiłków na dzień. Pozwoli to skutecznie spalać tkankę tłuszczową i wspomóc metabolizm do działania. Oczywiście podjadanie między posiłkami nie wchodzi w grę. Chyba, że przekąską będzie warzywo lub owoc to wtedy jak najbardziej. Staraj się również jeść te trzy posiłki o regularnych porach dnia, aby organizm się przyzwyczaił.

Zwróć uwagę na godzinę spożywanego posiłku

O tym co powinnaś jeść na pewno wiesz, jednak same godziny posiłków to inna sprawa. Staraj się, aby każdego dnia jeść posiłki o tych samych godzinach. Jedzenie redłu naturalnego rytmu organizmu ma decydujące znaczenie dla utraty wagi. Najlepszy czas na śniadanie to godziny pomiędzy 7-8 rano, wtedy powinnaś zjeść lekkie ale pełnowartościowe śniadanie. Około godziny 14-15 warto jest zjeść obiad, a kolację najpóźniej o 18. Między czasie możesz zjeść jabłko lub gruszkę oraz pić duże ilości wody.

Regularnie ćwicz

Regularne i intensywne ćwiczenia przy zdrowej diecie dadzą niesamowite efekty już po pierwszym miesiącu! Wysoka intensywność treningów interwałowych pomoże spalać tłuszcz długo po zakończonym treningu, ponieważ przyspiesza Twój metabolizm i utrzymuje go w takiej fazie przez następne 24 godziny po treningu. Dodatkowo trening interwałowy pobudza hormony wzrostu oraz bardzo efektywnie spala tkankę tłuszczową i delikatnie buduje tkankę mięśniową. Wystarczy tylko 20 minut treningu każdego dnia, aby spalać zbędny tłuszczyk. Myślę, że warto poświęcić tą chwilę na trening, który przyniesie efekty.

Śpij 8 godzin

Brak snu czy jego niedobór mogą wyrządzić wiele szkody w organizmie człowieka. Brak snu powoduje podniesienie się poziomu kortyzolu, który zwiększa apetyt, zwłaszcza cukru i węglowodanów. Odpowiednia ilość snu jest potrzebna do zachowania prawidłowej równowagi poziomu cukru we krwi oraz do utraty masy ciała. Najlepszym sposobem na zdrowy sen jest pójście spać o godzinie 22 i spanie w całkowitej ciemności przez minimum 7,5 godziny.

Zrelaksuj się

Nic nie wpływa tak negatywie na nasz organizm jak stres. Hormony stresu powodują utrudnione spalanie tłuszczu z brzucha i przyrost masy ciała. Jeśli więc twoje codzienne życie jest pełne stresu, to musisz szczególnie uważać, aby nie przytyć. Skup się na przyjemnych aspektach życia, takich jak rodzina, spotkanie z przyjaciółmi czy wyjazd na wakacje. Dodatkowo zawsze możesz spróbować aktywności dla ciała i umysłu takiej jak joga, ćwiczenia oddechowe czy masaż.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama