Reklama

Orzechy Cola: Dodają energii, poprawiają krążenie i hamują apetyt

Orzechy Cola to sekret tropikalnych lasów Afryki Zachodniej. Brązowe nasiona kryją w sobie wiele cennych substancji i mogą być wsparciem dla przemęczonych i zestresowanych osób. Już niewielka ich ilość dostarczy nam energii, poprawi nastrój i koncentrację. Zawarta w nich kofeina i inne substancje stymulujące sprawiają, że orzeszki Cola mogą być zdrowym zamiennikiem kawy. Jakby tego było mało, są naturalnymi „spalaczami” tłuszczu i poprawiają trawienie, zmniejszając jednocześnie apetyt. Sprawdź, jakie jeszcze posiadają właściwości i dlaczego warto dodawać je do posiłków.

Reklama

Czym są orzechy Cola?

Orzechy Cola to nasiona wiecznie zielonego drzewa występującego w tropikalnych lasach Afryki. Cola błyszcząca (Cola nitida) może osiągać nawet 15 metrów wysokości i charakteryzuje się owalnymi liśćmi, które w dotyku przypominają skórę, i kremowo-purpurowymi kwiatami. W jej owocach znajdują się niewielkie okrągłe nasiona o jasnożółtej lub pomarańczowej barwie, które po wyschnięciu stają się brązowe. Drzewo rośnie dziko, a także na plantacjach w Afryce Zachodniej. Mieszkańcy tego kontynentu od tysięcy lat żują orzechy cola, by dodać sobie energii i sił, a nawet wprowadzić się w stan euforii. Tradycyjna medycyna używała ich z kolei do zwalczania migreny i gorączki, a także jako naturalnego afrodyzjaku. W podróż zabierali je również wędrujący przez pustynię Arabowie jako środek zmniejszający apetyt i pobudzający do działania. Co zawierają te brązowe orzeszki i dlaczego coraz więcej osób tak chętnie włącza je do swojej diety?

Właściwości orzechów Cola

Sekret orzechów Cola wiąże się z kofeiną. Niewielkie nasionka afrykańskiego drzewa zawierają jej całkiem sporo (nawet do 4%) i mogą z powodzeniem zastąpić kawę. W orzeszkach znajdują się także inne substancje stymulujące – kolanina i teobromina. To właśnie one odpowiadają za lepsze samopoczucie, niwelują zmęczenie psychiczne i fizyczne i poprawiają koncentrację. Pobudzają także centralny układ nerwowy, zwiększając możliwości fizyczne i intelektualne. Poprawiają krążenie i rozszerzają drogi oddechowe, przez co usprawniają funkcjonowanie całego organizmu.

Orzeszki Cola pozytywnie wpływają również na trawienie – zwalczają zaparcia i wzdęcia. Znajdujące się w nich substancje są też naturalnymi termogenikami – „spalaczami” tłuszczu. Przyspieszają metabolizm i sprawiają, że organizm zużywa więcej energii, a co za tym idzie – kalorii. Orzeszki zmniejszają także apetyt i uczucie głodu, przez co polecane są osobom na diecie redukcyjnej. Żucie orzechów łagodzi ponadto objawy kaca i zatrucia pokarmowego.

Gdzie kupić i jak stosować orzechy Cola?

Optymalna dzienna dawka orzeszków Cola to 2-6 g. Nie powinno się jej przekraczać, bo ze względu na składniki stymulujące organizm, orzeszki mogą powodować kołatanie serca, rozdrażnienie i bóle głowy. Nie powinny ich też spożywać osoby cierpiące na nadciśnienie, mające alergię na orzechy, a także dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Orzeszki dostępne są w sklepach internetowych oraz stacjonarnych ze zdrową żywnością. Występują także w postaci mielonej. Ich cena to około 10 zł za 100 g. Najlepiej dodawać je do jogurtu, musli, sałatek warzywnych i owocowych. Proszek możemy dodawać także do koktajli. Orzeszki będą też zdrową przekąską do żucia. Nie powinno się ich spożywać na noc, ponieważ utrudniają zasypianie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama