Reklama

Orzechy brazylijskie - bogate źródło wartości odżywczych

Orzechy brazylijskie uznawane są za jedne z najzdrowszych orzechów na świecie. Pochodzą z Brazylii, ale dostępne są w większości krajów. Cenione są za bogaty skład, w którym znajdziemy wiele witamin oraz minerałów. To dzięki wartościom odżywczym orzeszki brazylijskie świetnie działają na nasz organizm. Wykazano, że zapobiegają rozwojowi wielu chorób, hamują procesy starzenia się i poprawiają pracę mózgu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Orzechy brazylijskie, zwane również orzeszkami para, rosną na drzewie zwanym orzesznicą wyniosłą. To w jego owocach znajdują się orzechy brazylijskie. Orzesznica rośnie głównie w lasach deszczowych w dorzeczu Amazonki.

Orzeszki brazylijskie nie bez powodu zaliczane do są najzdrowszych orzechów na świecie. W ich składzie znajdziemy solidną dawkę wartości odżywczych. Orzeszki para to niezwykle bogate źródło magnezu, wapnia oraz potasu. Zawierają również spore ilości witaminy E, zwanej witaminą młodości, a także kwas foliowy niezbędny dla kobiet w ciąży. Ponadto, znajdziemy w nich selen, który wpływa pozytywnie na jakość męskiego nasienia, a także dużo błonnika oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Przyjrzyjmy się bliżej właściwościom tych wyjątkowych orzechów.

Poprawiają pracę mózgu i pozytywnie wpływają na układ nerwowy

Regularnie jedząc orzeszki brazylijskie poprawiamy ogólne funkcjonowanie naszego mózgu, a to za sprawą dużej zawartości magnezu. Wpływa on również pozytywnie na układ nerwowy, łagodząc napięcie oraz zmniejszając poziom stresu. Orzeszki brazylijskie powinny jeść osoby, które pracują umysłowo lub dużo się uczą. Wystarczy kilka dziennie.

Obniżają poziom złego cholesterolu

Dzięki nienasyconym kwasom tłuszczowym orzechy brazylijskie wykazują właściwości zmniejszające poziom LDL w organizmie. Regularnie jedzone chronią nas przed poważnymi chorobami, między innymi przed miażdżycą oraz chorobą Alzheimera.

Poprawiają jakość nasienia

Jak zostało już wspomniane, orzechy brazylijskie są bogate w selen, który powinien być niezbędnym minerałem w diecie każdego mężczyzny. Selen zapewnia dobrą jakość nasienia mężczyzny i poprawia funkcjonowanie układu rozrodczego.

Wzmacniają kości oraz chronią przed osteoporozą

Za sprawą sporej ilości wapnia orzeszki brazylijskie świetnie wpływają również na jakość kości. Wykazano, że mogą nawet zahamować rozwój osteoporozy. Regularnie jedzone orzeszki para zwiększają również gęstość mineralną kości.

Zastosowanie oleju z orzechów brazylijskich

Szczególne właściwości wykazuje olej z orzechów brazylijskich. Jest cennym źródłem witaminy E, która fenomenalnie wpływa na skórę, włosy oraz paznokcie, a także opóźnia procesy starzenia się. Ta informacja powinna zainteresować wiele pań.

Orzechy brazylijskie a odchudzanie

Niestety orzechy brazylijskie są bardzo kaloryczne. W 100 gramach znajdziemy około 650 kalorii! Nie są wskazane zatem dla osób, które się odchudzają, chyba, że w śladowych ilościach. Z kolei każdy, kto je je regularnie, nie powinien przesadzać z ich ilością.

Uwaga

Orzechy brazylijskie mogą uczulać.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama