Reklama

Olej z pestek moreli: Jak wpływa na zdrowie?

Uzyskiwany z pestek moreli olej wykazuje szerokie zastosowanie lecznicze. Zawiera mnóstwo witamin oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Produkt ten najkorzystniej działa na skórę, dlatego często jest stosowany w codziennej pielęgnacji cery normalnej oraz tej z tendencją do niedoskonałości i podrażnień. Zawiera sporo witamin, antyoksydantów oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są korzystne dla zdrowia. Dlatego nie dziwi fakt, że często korzystają z niego producenci kosmetyków.

Olej z pestek moreli

Olej pozyskiwany jest z pestek moreli: słodkich owoców pochodzących z Azji, które są uprawiane również w Polsce. Otrzymywana z nich substancja odznacza się rzadką konsystencja oraz jasnożółtą barwą. Posiada słodki, orzechowy smak oraz zapach do złudzenia przypominający migdały. Olej z pestek moreli w połowie składa się w tłuszczów – w większości z nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, które korzystnie działają na układ nerwowy, krążenia i pokarmowy. Poza tym znaleźć w nim można witaminy z grupy B oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - E oraz A - które zaliczane są do silnych antyoksydantów.

Jak działa olej z pestek moreli?

Olej z pestek moreli wykazuje działanie chroniące przed groźnymi schorzeniami układu krążenia. Zawarte w nim kwasy tłuszczowe mają potencjał obniżania poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL), normowania ciśnienia tętniczego krwi oraz wykazują się zdolnością do poprawy drożności żył i tętnic. Poza tym olej z pestek moreli działa przeciwzapalnie i skutecznie redukuje ból , który jest wynikiem postępujących objawów artretyzmu. Warto wiedzieć, że zawarte w olej witaminy korzystnie wpływają na kondycję włosów, skóry i paznokci.

Zastosowanie w kosmetyce

Olej z pestek moreli jest powszechnie wykorzystywany w kosmetykach. Najczęściej znajduje się w kremach nawilżających, balsamach czy mydłach. Poza tym substancja ta może być stosowana samodzielnie jako środek pielęgnacyjny do włosów i skóry. Aby poznać wymierne skutki jego działania, należy stosować go regularnie. W efekcie kuracja pozwala zachować młody wygląd skóry na dłużej, dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom, gdyż zapobiegają nadmiernemu starzeniu się komórek organizmu. Dodatkowo olej z pestek moreli nawilża nawet głębokie partie skóry, może chronić przed powstawaniem łupieżu oraz skutecznie go leczyć, a także usuwać powstałe na powierzchni ciała wszelkie podrażnienia.

Amigdalina. Niebezpieczna trucizna

W pestkach moreli znajduje się amigdalina - substancja pochodzenia naturalnego, która nadaje im charakterystycznego, migdałowego smaku. Niestety, w większych ilościach jest wyjątkowo groźna. Pod wpływem procesów trawiennych w organizmie powstają bardzo trujące związki. Zalicza się do nich kwas pruski, cyjanowodór oraz aldehyd benzoesowy. Dlatego niektórzy zalecają, aby doustnie nie przekraczać dziennej dawki, która wynosi dwie łyżeczki dziennie. Najlepiej i najbezpieczniej, aby olej z pestek moreli stosować wyłącznie zewnętrznie albo po konsultacji z lekarzem.

Lek na raka?

Na początku XX wieku przeprowadzono badania, które miały dowieść skuteczności amigdaliny w leczeniu chorób nowotworowych. Okazało się, że potencjalne właściwości się nie sprawdziły, stąd zaniechano dalszych prób i analiz. Niestety, ostatnimi czasy pojawiły się doniesienia, że niektóre ośrodki medyczne polecają amigdalinę w leczeniu chorób nowotworowych. Praktyki te nie są potwierdzone naukowo i pod żadnym pozorem nie można stosować tej substancji jako lekarstwo. Trzeba podkreślić, że jedynie konwencjonalne metody leczenia dają szanse na wyleczenie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama