Reklama

Olej kokosowy: Skutecznie spala tłuszcz i odmładza

Olej kokosowy - mimo skrajnych opinii, jakie wokół niego krążą - w dużej mierze spełnia kryteria "superproduktu", którym zwykł być nazywany. Jego nietuzinkowe właściwości, obejmujące przeciwdziałanie chorobie Alzheimera, zapobieganie utracie pamięci i wspieranie pracy naszego mózgu, potwierdzają też przeprowadzone przez naukowców badania. Największą popularność przyniosły mu jednak nieco inne zdolności. Jakie? Olej kokosowy jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem w skutecznym pozbywaniu się zbędnych kilogramów. Spala tłuszcz i szybko zapewnia poczucie sytości, co pozwala oprzeć się podjadaniu i dostarczaniu do organizmu pustych kalorii. Co więcej, olej kokosowy to największy przyjaciel urody powszechnie uznawany w kosmetyce. Poznaj inne właściwości tego niesamowitego, naturalnego produktu.

Reklama

Olej kokosowy - produkt pełen sprzeczności?

Olej kokosowy w krajach tropikalnych, skąd pochodzi, doceniany był od zawsze, przede wszystkim za swoje prozdrowotne właściwości. Na Zachodzie - choć może trudno w to uwierzyć - zanim doczekał się obecnej sławy - przez ostatnich kilkadziesiąt lat wytykano go palcami i napiętnowano; między innymi za powodowanie otyłości i zwiększanie ryzyka występowania zawałów.

Skąd te sprzeczności?

Olej kokosowy stanowi wyjątkowo bogate źródło tłuszczów nasyconych, które - jak się powszechnie uznaje - w nadmiernej ilości powodują negatywne konsekwencje dla organizmu człowieka, stanowiąc główne źródło rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Nietrudno się zatem domyślić, że na tej podstawie usnuto teorię o szkodliwości tego produktu. Przeprowadzone badania te śmiałe hipotezy nieco ukróciły i wykazano, że olej kokosowy:

- wpływa korzystnie na poziom tak zwanego "dobrego cholesterolu"

- dzięki obecności kwasu laurynowego wykazuje działanie bakteriobójcze i wzmacnia odporność, a z uwagi na zawarty w nim kwas kaprylowy może być śmiało określany naturalnym lekiem przeciwgrzybiczym

- wspiera odpowiednie funkcjonowanie naszego mózgu

- może przeciwdziałać chorobie Alzheimera i zapobiegać utracie pamięci

Mimo licznych i bezsprzecznych zdrowotnych właściwości oleju kokosowego nie można przejść obojętnie wobec jego wad. Są badania, które potwierdzają, że olej kokosowy ma również zdolność do podnoszenia poziomu tak zwanego "złego cholesterolu" - LDL.

Olej kokosowy a utrata zbędnych kilogramów

Nietrudno się domyślić, że poza wyjątkowo dobroczynnym wpływem na urodę, największą popularność olejowi kokosowemu przyniosły jego zdolności odchudzające. Jak to możliwie, że pozwala skutecznie pozbyć się kilogramów, skoro sam w sobie jest kaloryczny? Po pierwsze szybko przetwarza się w energię, dlatego ryzyko odkładania się go w organizmie znacznie maleje. Ponadto łatwo zapewnia poczucie sytości, co pozwala oprzeć się podjadaniu między posiłkami i dostarczaniu do organizmu pustych kalorii. Oczywiście pod warunkiem, że jest dostarczany w odpowiednich ilościach. Dwie łyżeczki dziennie mogą pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia. Pamiętajmy, że wszystko, co w nadmiarze z reguły bardziej nam szkodzi niż pomaga.

Olej kokosowy - idealny produkt kuchenny

Walory oleju kokosowego docenili też miłośnicy dobrej kuchni. Do pieczenia i smażenia nadaje się wręcz idealnie i niech nie zwiedzie nas jego konsystencja. Pamiętajmy, że pod wpływem przechowywania w temperaturze pokojowej wyglądem zaczyna przypominać bardziej niż olej masło i co ciekawe śmiało może go zastąpić.

Jaki olej kokosowy najlepiej kupić?

W sklepach dostępne są dwa rodzaje oleju kokosowego: nierafinowany i rafinowany. Znakami rozpoznawczymi tego pierwszego są: bogactwo wartości odżywczych oraz charakterystyczny smak i zapach. Ponadto w odróżnieniu od oleju rafinowanego tłoczony jest na zimno, co pozwala mu zachować nietuzinkowe prozdrowotne właściwości. Nasz wybór powinien zatem padać na niego, mimo że jest nieco droższy i ma nieco krótszą datę przydatności. Kierujmy się rozsądkiem, czytajmy etykiety produktów i stawiajmy na te w stu procentach naturalne oraz wolne od zbędnych dodatków w składzie, zwłaszcza "ulepszaczy smaku".

Olej kokosowy - eliksir młodości

Nie bez powodu olej kokosowy często nazywany jest "eliksirem młodości" i "przyjacielem urody". Z jego dobrodziejstw od setek lat korzystają mieszkanki Indii, Birmy, Filipin, czy Indonezji. Sekret ich pięknych, jedwabistych i zachowujących naturalny kolor włosów tkwi w stosowaniu naturalnych kokosowych kosmetyków zastępujących tradycyjne odżywki. Dowiedziono, że olej kokosowy nie tylko wspomaga kurację zniszczonych i łamliwych kosmyków, ale także przeciwdziała ich siwieniu i wypadaniu oraz zabija wszy.

Olej kokosowy - balsam i pianka do golenia

Nawilżające właściwości oleju kokosowego sprawiają, że pod jego wpływem nasza skóra staje się piękna, aksamitna w dotyku i subtelnie pachnie.

Olej kokosowy może śmiało zastąpić nie tylko balsamy i kremy, ale także peelingi oczyszczające, stanowiące podstawę demakijażu oraz - co może zainteresować nie tylko panie, ale i panów - piankę do golenia.

Jako ciekawostkę dodać warto,

że codzienne poranne ssanie oleju kokosowego naturalnie wybieli nasze zęby i wpłynie na jakość naszego uśmiechu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama