Reklama

Morszczyn – właściwości i zastosowanie

Morszczyn pęcherzykowaty to glon występujący w wodach Bałtyku, Morza Północnego i północnych rejonach Atlantyku. Stosowany jest jako składnik kosmetyków i mieszanek ziołowych oraz w kuchni. Wysuszone i sproszkowane plechy rośliny to świetny dodatek do zup i koktajli. Morszczyn jest źródłem magnezu, sodu, potasu, manganu, ale ceniony jest przede wszystkim ze względu na dużą zawartość jodu.

Reklama

Leczy niedoczynność tarczycy

Ze względu na to, że morszczyn jest bogatym źródłem jodu, pomaga regulować produkcję hormonu tarczycy. Przed rozpoczęciem stosowania kuracji morszczynem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ glony mogą mieć różne stężenie jodu, dlatego może dojść do przedawkowania i nadczynności tarczycy.

Wspomaga odchudzanie

Morszczyn przyspiesza przemianę materii i pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Pobudza też procesy rozkładu chemicznego i usuwa toksyny z organizmu. Na długo pozwala też zachować uczucie sytości, dzięki czemu rzadziej sięgamy po zgubne przekąski.

Chroni wzrok

Dzięki zawartości beta-karotenu, morszczyn wpływa korzystnie na wzrok. Beta-karoten należy do grupy przeciwutleniaczy, które pomagają zwalczyć wolne rodniki atakujące enzymy oka. Morszczyn może więc zapobiec zwyrodnieniu plamki żółtej i powstaniu zaćmy.

Zmniejsza stany zapalne

Morszczyn skutecznie neutralizuje podrażnienia, zmniejsza obrzęk, łagodzi ból. Można go stosować doustnie lub miejscowo.

Minimalizuje ryzyko choroby nowotworowej

Fukoidyna to rodzaj błonnika, którego bogatym źródłem jest właśnie morszczyn. Badania pokazują, że wpływa on korzystnie na zdrowie: obniża poziom cholesterolu, zmniejsza stężenie cukru we krwi, wykazuje działanie przeciwnowotworowe. W istocie, fukoidyna jest substancją regulującą wzrost komórek. Poprzez spowolnienie procesu ich wzrostu, możliwość rozwoju komórek nowotworowych zostaje zminimalizowana.

Poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego

Kwas alginowy zawarty w morszczynie poprawia trawienie, dzięki czemu wzdęcia, skurcze czy zatwardzenia przestają być problemem. Zapobiega też wrzodom żołądka.

Chroni układ krwionośny

Morszczyn z dobrym skutkiem stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego i miażdżycy, dzięki czemu zmniejsza ryzyko udaru i zawału serca.

Spowalnia proces starzenia się skóry: Morszczyn zawiera wiele cennych minerałów, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry. Szczególnie cenne są przeciwutleniacze, które niszczą wolne rodniki, dzięki czemu skóra wygląda młodo i jest elastyczna. Przeciwutleniacze zmniejszają też przebarwienia i redukują zmarszczki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama