Reklama

Mity na temat zdrowej diety, które musisz poznać

W dzisiejszych czasach toczy się wiele dyskusji na temat zdrowego odżywiania  i istnieje wiele różnych opinii na temat tego, co jeść, kiedy jeść i ile jeść. Niektóre zalecenia i opinie brzmią dosyć podejrzanie jednak wielu ludzi bezgranicznie w nie wierzy. Warto więc zweryfikować najczęstsze mity odnośnie zdrowej diety. Co jest wpajanym nam kłamstwem i gdzie leży prawda? Przekonasz się w dalszej części artykułu!

Reklama

Czy ostatni posiłek powinno zjadać się przed 18?

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów, odnośnie zdrowego odżywiania. Ze zdrowiem nie ma jednak nic wspólnego! Jedząc ostatni posiłek o 18 nasz organizm pozostaje bez źródła energii aż do śniadania. Załóżmy więc, że śniadanie zjadasz o godzinie 7, jest to więc 13 godzin! Ostatni posiłek powinien być zjadany na 2 do 3 godzin przed pójściem spać. Oczywiście nie warto przesadzać w drugą stronę i na noc serwować sobie ciężkostrawnych posiłków, ponieważ spowoduje to problemy z zaśnięciem. Lekka kolacja dostarczy ci jednak energii  i pozwoli na normalne funkcjonowanie organizmu aż do śniadania.

Czy sushi jest zdrowe i dietetyczne?

Sushi w rzeczywistości nie należy do mało kalorycznych potraw, a dodawany do niego sos sojowy zapewne jest produkowany z soi modyfikowanej genetycznie. Z pewnością sushi jest zdrowsze od hamburgera czy kebaba, jednak nie oznacza to, że jest najzdrowszą potrawą i do tego prawie nie zawierającą kalorii.

Czy ciemne pieczywo jest zdrowsze od jasnego?

Często słyszymy, że osoby będące na diecie powinny zrezygnować z jasnego pieczywa i zastąpić je ciemnym. Czy tak jest w rzeczywistości? Tak naprawdę kaloryczność obu rodzajów pieczywa jest niemal taka sama, a więc nie zrzucimy zbędnych kilogramów jedynie zmieniając rodzaj pieczywa. Czy ciemne pieczywo jest jednak zdrowsze? Niekoniecznie! Większość oferowanych nam  chlebów czy bułek zawiera sztuczne barwniki. Do tego ziarna znajdujące się w takim pieczywie niejednokrotnie zaczynają się psuć, a kiedy wda się w nie pleśń, ciemne pieczywo może stać się wręcz niebezpieczne. Warto więc zwracać uwagę na skład takiego pieczywa i wybrać to, które nie zawiera sztucznych dodatków.

Czy świeże soki można pić bez ograniczeń?

To również jest mit. Świeże soki wyciśnięte z owoców oczywiście są zdrowe i pełne witamin. Powinniśmy włączyć je do naszej codziennej diety. Jednak jak we wszystkim, limit w piciu  świeżych soków również jest wskazany. Dzienna dawka powinna wynosić około 3 szklanek. Oczywiście jeżeli wypijesz 4, sok cię nie zabije, jednak przedawkowanie witamin jest równie niebezpieczne jak ich niedobór, a więc picie po kilkanaście szklanek soku dziennie może mieć zgubne efekty.

Czy czekolada jest niezdrowa?

Kto z nas nie kocha czekolady?  Mamy dla was dobrą wiadomość! Czas obalić mit o niezdrowej czekoladzie! Ten pyszny produkt zawiera dużą dawkę magnezu i pozytywnie wpływa na cały organizm. Działa tak gorzka czekolada, a im wyższa zawartość kakao, tym zdrowiej. Niestety nie oznacza to, że można pochłaniać czekoladę tabliczkami, jednak 2 kostki dziennie nikomu nie zrobią krzywdy i z pewnością  nie przysporzą nam zbędnych kilogramów. Problem pojawia się dopiero gdy tracimy kontrolę nad ilością zjedzonej czekolady.

Czy powinniśmy wypijać 2 litry wody dziennie?

Mit! Ilość potrzebnej wody w ciągu dnia to sprawa indywidualna każdego organizmu. Jedni z nas potrzebują jej znacznie więcej, innym wystarczy mniej. Jaka ilość wody jest więc odpowiednia dla ciebie? Słuchaj swojego organizmu! Jeżeli odczuwasz pragnienie, niezwłocznie uzupełnij poziom płynów. Obserwuj również barwę moczu. Jeśli kolor będzie intensywnie żółty lub pomarańczowy, oznacza to, że organizm potrzebuje więcej płynów. Jasna barwa moczu świadczy o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama