Reklama

Mity na temat diety wegetariańskiej

Mimo, że wegetarianizm przestał być czymś niespotykanym, mity dotyczące wegetarian, jak również efekty ich wyborów dietetycznych, przetrwały. Wegetarianie to tacy sami ludzie jak mięsożercy, znajdziemy ich w każdym miejscu, gdzie są ludzie jedzący mięso. Wydaje się więc dziwny fakt, że istnieje tyle mylnych informacji na temat tej diety. Aby je sprostować, demaskujemy kilka najpowszechniejszych mitów dotyczących wegetarian i diety, którą wybrali.

Reklama

Wszyscy wegetarianie to hipisi

To prawdopodobnie jeden z najgłupszych mitów dotyczących wegetarian. Wegetarianie są lekarzami, nauczycielami, policjantami i wykonują wszelkie inne zawody. Prawdą jest, że wegetarianizm był związany z ruchem hippisowskim w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, jednak teraz jest jedną z głównych diet i nawet duże marki żywieniowe starają się, by mieć w swoim asortymencie wegetariańskie produkty.

Wszyscy wegetarianie są bladzi, słabi i chorowici

Jak we wszystkich dietach, tak również w diecie wegetariańskiej trzeba zadbać o to, by dostarczyć organizmowi wszystkich białek, witamin i składników odżywczych. Nie muszą one pochodzić od zwierząt i wegetarianie, którzy prawidłowo się odżywiają, nie są mniej zdrowi od osób jedzących mięso.

W roślinach nie ma białka

Oczywiście, że jest! Niemal wszystkie pokarmy zawierają białko, a kubek fasoli ma niemal tyle samo tego składnika, co 30 g mięsa.

Dieta wegetariańska jest droga

To prawda, że niektóre przetwory mleczne mogą być drogie, jednak równoważą je z pewnością tak tanie produkty jak fasola, ryż, tofu czy makaron, które są tańsze niż mięso.

Jedzenie wegetariańskie jest nudne

Każde jedzenie może być nudne; wszystko zależy od tego, jak gotujesz. Istnieje wiele przepisów wegetariańskich z całego świata, w tym hinduskie czy śródziemnomorskie. Dieta pozbawiona produktów sezonowych i z potrawami przyrządzanymi bez wyobraźni, również byłaby nudna!

Rośliny również czują ból!

To raczej cyniczne stwierdzenie osób jedzących mięso często wycelowane jest w wegetarian. Rośliny nie mają systemu nerwowego, mózgu, ani zakończeń nerwowych. Czy nie można wymyślić czegoś bardziej oryginalnego?!

Wegetarianie mają częściej gazy

Układ trawienny każdego z nas jest narażony na gazy, szczególnie jeśli jemy coś, czego nie zwykliśmy jeść lub jeśli zjemy zbyt dużo. Wegetarianie nie mają wiatrów częściej niż osoby jedzące mięso. Czy spałaś kiedyś z kimś, kto jadł potrawę z kurczaka o nazwie vindaloo?!

Wegetarianie mają mniej energii

Wielu ludzi uważa, że kiedy przestali jeść przetworzone produkty i przerzucili się na dietę wegetariańską, zyskali o wiele więcej energii. Jeśli wegetarianin cierpi na brak energii, oznacza to być może, że nie otrzymuje wystarczającej ilości żelaza lub witaminy B12. W takim przypadku wszystko, co powinien zrobić, to jeść więcej produktów zawierających te składniki: szpinak, fasolę, brokuły i być może zwiększyć dawkę przyjmowanej witaminy C.

Wegetarianie są zawsze głodni

Nie będziesz czuć się głodna na diecie wegetariańskiej, jeśli będziesz jeść wystarczającą ilość odpowiednich produktów. Jeżeli spożywasz produkty bogate w błonnik pokarmowy i białko, nie będziesz głodna. Jakąkolwiek dietę wybierzesz, czy też jakikolwiek styl życia, jeśli czujesz się z nią dobrze, szczęśliwie i zdrowo, to wspaniale!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama