Reklama

Jakie efekty daje kawa z cytryną?

Wiele osób pije herbatę lub wodę z dodatkiem cytryny. Co jednak z połączeniem kawy i tego cytrusa? Choć jest to duet dość nietypowy, ma wiele właściwości zdrowotnych. Ponadto składniki te wspomagają proces odchudzania i poprawiają kondycję skóry. Jakie efekty daje kawa z cytryną? Poniżej podpowiadamy.

Jak działa kawa z cytryną?

W każdej kuchni znajdą się te dwa produkty: kawa oraz cytryna. Oba mają wiele właściwości zdrowotnych i wspomagają pracę organizmu. Kawa to źródło kofeiny, która dodaje energii i pobudza organizm do działania. Ponadto zawarty w kawie kwas chlorogenowy wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Cytryna natomiast jest bogata w witaminę C, która wzmacnia odporność i oczyszcza organizm z toksyn.

Kawa z cytryną na odchudzanie

Odpowiedź na to, czy cytryna w połączeniu z kawą może pomóc w odchudzaniu, nie jest jednoznaczna. Dlaczego? Aby mieszanka ta przynosiła zadowalające efekty, jej picie należy połączyć z dietą oraz aktywnością fizyczną. Kofeina wspiera procesy metaboliczne i pomaga utrzymać wagę na odpowiednim poziomie. Natomiast pektyny, znajdujące się w soku z cytryny, zmniejszają uczucie głodu. To pozwala uniknąć niepotrzebnego podjadania między posiłkami.

Reklama

Polecamy: Kto powinien unikać jedzenia truskawek?

Poprawa kondycji skóry

Przeciwutleniacze zawarte w soku z cytryny zabezpieczają skórę przed wczesnym starzeniem się. Ponadto witamina C, która jest składnikiem tego owocu, stymuluje produkcję kolagenu. Białko to sprawia, że skóra staje się gładka i elastyczna. Natomiast kwas chlorogenowy występujący w kawie nawilża skórę i poprawia jej ukrwienie.

Na co należy uważać?

Pijąc kawę z cytryną należy mieć na uwadze kilka kwestii. Przede wszystkim mylna jest powszechnie krążąca opinia, że połączenie tych dwóch produktów pomaga w zwalczeniu kaca. Skutek natomiast może być zupełnie odwrotny. Owszem, cytryna zawiera dużo mikroelementów, które wzmacniają naszą kondycję, ale kawa ma działanie moczopędne. To może skutkować jeszcze większym odwodnieniem organizmu.

Jak pić kawę z cytryną?

Kawę z cytryną trzeba pić w odpowiednich proporcjach. Wystarczy, że zaparzysz filiżankę ulubionej kawy (około 240 mililitrów) i dodasz do niej kilka kropel soku z cytryny. Wymieszaj ze sobą składniki, aby się lepiej połączyły. Możesz również dodać jeden plasterek cytrusa, a efekt będzie dokładnie taki sam.

Zobacz też:

Czego nie wolno pić na pusty żołądek?

Trzy proste nawyki zmniejszają ryzyko raka. Pierwsze takie badanie 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama