Reklama

Jakich produktów spożywczych należy unikać przed snem?

Niezwykle ważne dla naszego zdrowia jest dostosowanie odżywiania się do pory dnia. Z wieczornych i nocnych posiłków należy wyeliminować pokarmy bogate w węglowodany, ponieważ zwiększają one nasz poziom energii i znacząco utrudniają prawidłowy sen. Nawet kostka czekolady może spowodować kłopoty z zasypianiem. Często nie możemy zasnąć z powodu uczucia ciężkości, wywołanego przez trudny do strawienia pokarm. Pozbawia nas to energii, której potrzebujemy do rozpoczęcia kolejnego dnia. W poniższym artykule pokażemy wam najgorsze produkty spożywcze, których warto wystrzegać się przed snem.

Reklama

Pokarmy, których należy unikać przed snem:

Makaron(w jakiejkolwiek formie) powinien zniknąć z naszych stołów w godzinach wieczornych. Podczas trawienia przekształcany jest on w tłuszcz, powodując uczucie ciężkości i podnosząc poziom cukru we krwi. Prowadzi to często do bezsenności i okrada cię z resztek energii.

Płatki są często błędnie traktowane jako wyjątkowo lekki posiłek. Należy jednak pamiętać, że zawierają one wysokie zawartości cukru, który utrzyma nas na nogach w nocy. Jeśli więc masz zamiar zjeść płatki przed snem, wybierz takie, które zawierają dużo błonnika i niską zawartość cukru. Możesz również spróbować dodać do nich odrobinę owoców.

Unikaj potraw zawierających

czosnek i przyprawy

. Te rodzaje żywności mogą powodować refluks kwasowy, utrudniając trawienie i okradając nas ze snu.

Czekolada zawiera liczne składniki odżywcze, które poprawiają nasz nastrój i pobudzają organizm, zmniejszając potrzebę odpoczynku.

Zjedzone przed snem lody przekształcane są w tłuszcz, który powoduje przyrost masy ciała. Wysoki poziom tłuszczu i cukru w organizmie spowalnia trawienie i zwiększa aktywność mózgu. Dlatego też żywność o wysokiej zawartości tłuszczu (np. pokarmy smażone w oleju), mogą powodować zaburzenia snu - są one wyjątkowo ciężkie do strawienia.

Organizm potrzebuje głębokiego i spokojnego snu, by odpocząć po trudach każdego dnia. Z tego też powodu zalecamy zrezygnowanie z żywności bogatej w białko w godzinach wieczornych. Zwiększa ona naszą energię i zniechęca do snu.

Nie jest tajemnicą, że

kofeina

jest jedną z głównych przyczyn bezsenności. Wiele osób nie wie jednak, że substancja ta pozostaje w organizmie nawet przez 8 -10 godzin, energetyzując ciało i utrzymując stałą czujność naszych zmysłów.

Alkohol pomaga wprawdzie w usypianiu, jednak ma zdecydowanie negatywny wpływ na jakość odpoczynku. Może on bowiem prowadzić do zmian w naszym rytmie dobowym i częstego przerywania snu.

Czerwone mięso

pełne jest białek i tłuszczów, które są wyjątkowo trudne do rozbicia - nasz organizm jest zajęty ich trawieniem przez dłuższy czas. Jedzenie tego rodzaju pokarmów w godzinach wieczornych może spowodować dolegliwości, takie jak skurcze i spazm mięśni, które skutecznie uniemożliwiają spokojny sen.

Warto powstrzymać się przed spożywaniem wymienionych powyżej pokarmów co najmniej dwie godziny przed snem. Nocą organizm nie musi otrzymywać wielu kalorii, ponieważ znajduje w stanie spoczynku i nie potrzebuje energii do działania.

Każdego dnia warto upewnić się, że masz wystarczająco dużo czasu, aby spokojnie przespać przynajmniej osiem godzin. W tym czasie nasz organizm ładuje swoje baterie i jest oczyszczany z toksyn.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama