Reklama

Jakich alternatyw dla mleka musisz spróbować?

Mleko krowie reklamowane jest tak często jako "bardzo zdrowe i naturalne", że zapominamy o jego minusach. Nie oznacza to, że nam szkodzi, ale często zawiera ono antybiotyki i dużo tłuszczu. Ponadto niektóre osoby cierpią na nietolerancję laktozy. Warto więc zapoznać się z dziesięcioma najlepszymi i najsmaczniejszymi alternatywami mleka, których warto spróbować.

Reklama

Mleko ryżowe

Mleko ryżowe jest wyjątkowo odżywcze i jest jednym z najmniej tłustych zamienników mleka krowiego. Nie zawiera wapnia tak jak mleko krowie, ale za to znajdziemy w nim wiele innych minerałów i witamin.

Mleko sojowe

Mleko sojowe jest najbardziej powszechną alternatywą dla krowiego mleka. Zawiera znacząco więcej białka i dużo mniej tłuszczu, a można je stosować dokładnie tak samo jak mleko krowie.

Mleko owsiane

Mleko owsiane nie zawiera ani cholesterolu, ani laktozy, natomiast znajdziemy w nim kwas foliowy i wysokie stężenie przeciwutleniacza, jakim jest witamina E. Ponadto, zawiera ono fitochemikalia, które mogą przeciwdziałać chorobom serca, nowotworom czy udarom. Znajdziemy w nim jednak gluten, a więc osoby uczulone na ten składnik nie będą mogły korzystać z dobrodziejstw tego mleka.

Mleko konopne

Osoby, które cierpią na alergię na soję czy orzechy, mogą wypróbować mleko konopne. Jest ono bogate w kwasy tłuszczowe omega – 3, które stanowią doskonałe źródło białka. Jest również nieco bardziej gęste i kremowe niż inne mleka wytwarzane z roślin.

Mleko migdałowe

Mleko migdałowe może być nieco droższe niż inne alternatywy mleka krowiego, ale jest doskonałe w smaku i zawiera wiele cennych składników odżywczych. Należą do nich selen, mangan i witamina E.

Mleko kokosowe

Niestety, mleka kokosowego nie można pić zimnego, tak jak krowiego, jednak mimo wszystko stanowi ono dla niego doskonałą alternatywę. Jest wyjątkowo bogate w kwas laurynowy, który ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Mleko z orzechów nerkowca

Mleko z orzechów nerkowca jest kolejną alternatywą dla mleka krowiego. Zawiera ono budujący kości magnez i bardzo dużą ilość miedzi potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Mleko lniane

Mleko lniane zawiera taką samą ilość wapnia jak zwykłe mleko i jest również bogate w kwas alfa linolenowy, który wykazuje skuteczność w zmniejszaniu stanu zapalnego w organizmie. Przede wszystkim jednak jest ono niezwykle smaczne, kremowe i doskonale sprawdza się w przyrządzaniu koktajli.

Mleko z orzechów makadamia

Mleko z orzechów makadamia jest wyjątkowo smaczną alternatywą dla mleka krowiego. Ten kremowy napój zawiera dużą ilość kwasów tłuszczowych omega – 3, fitochemikaliów i przeciwutleniaczy. Koniecznie wypróbuj ten zamiennik zwykłego mleka.

Mleko orzechowe

Dzięki zdrowemu połączeniu wapnia i węglowodanów, mleko orzechowe szybko staje się numerem 1 wśród zamienników mleka krowiego. Ma tak przyjemny smak, że wiele kawiarni zaczęło już standardowo umieszczać je w swoim menu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama