Reklama

Jaka dieta przy aktywności fizycznej?

Moda na ruch trwa. Regularna aktywność fizyczna chroni przed nadwagą, wzmacnia serce i układ krążenia, podnosi odporność, poprawia pamięć i koncentrację. Nie wystarczy jednak wsiąść na rower lub zacząć biegać. By ruch wyszedł na zdrowie, a mięśnie nie bolały, potrzebne jest odpowiednie menu.


Jak komponować posiłek?


Należy jeść regularnie 4-5 niewielkich posiłków dziennie. Dwie godziny przed wysiłkiem warto przygotować danie z węglowodanami (np. sałatkę z tuńczykiem i ryżem), a godzinę przed – zjeść banana.

Trzeba pić nawet 2 litry płynów dziennie. Może to być woda mineralna, soki warzywne i owocowe lub napoje izotoniczne. Uzupełniają one niedobory płynów, sodu i potasu, które tracimy wraz z potem przy wysiłku. Ale to nie wszystko. Zajrzyj do kuchni - tam też znajdziesz produkty usprawniające pracę mięśni.

Ryż, kasza, makaron


Gdy biegasz lub jeździsz na rowerze, pobudzasz do pracy niemal wszystkie mięśnie. Najlepszym źródłem energii dla mięśni są: pieczywo, kasze, ryż i makarony (powinny być na talerzu codziennie). Zawierają one skrobię, która powoli podnosi poziom glukozy we krwi. Zapewnia to mięśniom stałą dawkę energii nawet przez kilka godzin.

Warzywa


Jeśli jesteś aktywna, w twoim menu nie powinno zabraknąć kolorowych warzyw i owoców. Jedz 4-5 porcji dziennie (porcja to jedna filiżanka), bo zawierają one sporo potasu (zapobiega skurczom mięśni) oraz antyoksydantów. Te zaś "wymiatają" z organizmu szkodliwe wolne rodniki, powstające w czasie wysiłku fizycznego.

Kolorowe warzywa mogą zastąpić soki warzywne.

Pamiętaj, że warzywa gotowane na parze tracą mniej składników, niż te gotowane w wodzie.

Nabiał


By zadbać o kondycję mięśni, trzeba także wzbogacić menu w nabiał, jaja, chude mięso, ryby oraz warzywa strączkowe (jedz je przynajmniej 2-3 razy dziennie). To źródło białka o wysokiej wartości odżywczej. Zawiera ono komplet aminokwasów, także tzw. egzogennych, których organizm nie potrafi sam wytwarzać i musi je dostarczać wraz z po żywieniem.

Banany i orzechy


Gdy intensywnie trenujesz, warto mieć pod ręką zdrowe przekąski (zamiast batonów i chipsów). Chrup przynajmniej garść orzechów dziennie, jedz 2-3 kostki gorzkiej czekolady lub 1-2 banany dziennie. To bogate źródła magnezu, który uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów oraz węglowodanów w organizmie, co z kolei umożliwia dostawę odpowiedniej dawki energii do pracy twoich mięśni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama