Reklama

Jak zachęcić dzieci do zdrowego odżywiania?

Zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się nie jest zadaniem łatwym. Większość rodziców będzie potrzebować pomocy w realizacji tego ambitnego celu. Na szczęście wcale nie trzeba być dietetykiem, by posiąść potrzebną do tego wiedzę. Przygotowaliśmy dla was kilka wskazówek, które pomogą zachęcić dzieci do zdrowego jedzenia i utrzymania odpowiedniej wagi ciała. Poznajcie kilka z nich.

Reklama

Musisz zrozumieć, że jako rodzic, to właśnie ty kontrolujesz linie zaopatrzenia. Tylko ty decydujesz, jakie pokarmy znajdą się w lodówce. Oczywiście dzieci będą próbowały skłonić swoich rodziców do zakupu smaczniejszego, ale mniej pożywnego pożywienia. Jednak to dorośli powinni podejmować ostateczne decyzje. Warto zrozumieć, że dziecko nie będzie chodzić głodne, nawet jeśli nie dostanie czekoladowego batonika. Zje to, co w danej chwili będzie dostępne w domowej lodówce. Ich ulubiona przekąska może pojawić się na talerzu od czasu do czasu. Dzięki temu nie będą czuły się szczególnie pokrzywdzone.

Warto dać swoim dzieciom możliwość wyboru tego, co chcą jeść w danym dniu. Nie możesz pozwolić im jednak wejść sobie na głowę. Wybór powinien być ograniczony do produktów, które sam zaoferujesz dzieciom. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że taka możliwość decydowania daje dzieciom zbyt wielką władzę. Jeśli jednak będziesz sumienie trzymał się punktu 1, będą mogły wybierać tylko spośród zakupionych przez ciebie, zdrowych produktów.

Zacznij uczyć dzieci już od najmłodszych lat. Preferencje smakowe kształtują się już we wczesnym okresie życia, nawet na etapie niemowlęcym. Dlatego też musisz przedstawić swoim dzieciom bogatą ofertę, pełną różnorodnych produktów. Czasami trzeba będzie serwować nowy pokarm kilka razy, aby nasza pociecha go zaakceptowała. Nie zmuszaj je jednak do jedzenia - w ten sposób nie nabędzie dodatkowych uprzedzeń. Warto skłonić dziecko, by przynajmniej zakosztowało nowej potrawy. Jej smak może pozytywnie go zaskoczyć.

Kto powiedział, że dzieci chcą jeść tylko hot dogi, pizze, hamburgery i makaron z serem? Gdy jecie obiad na mieście spróbuj zachęcić swoją pociechę do spróbowania nieznanych mu wcześniej posiłków. Gotowość dzieci do eksperymentowania może was pozytywnie zaskoczyć. Zaoferuj im kilka kęsów własnego posiłku lub zamów specjalną przystawkę. Jest to świetny sposób na zapoznawanie naszych milusińskich z bogatym światem smaków.

Ogranicz słodycze. Trochę słodkości od czasu do czasu to oczywiście nic złego. Warto jednak zadbać, by deser nie stał się główną motywacją do zjedzenia obiadu. Gdy słodkości stają się nagrodą za zjedzenie zdrowego posiłku, dzieci automatycznie zaczynają przypisywać im większą wartość. Staraj się zachować neutralność w stosunku do wszystkich produktów żywieniowych.

Jedzenie nie jest oznaką miłości. Znajdź lepszy sposób, aby powiedzieć "kocham cię" swoim dzieciom. Jeśli jedzenie zacznie być wykorzystywane do nagradzania lub okazywania pozytywnych uczuć, może w przyszłości stać się głównym sposobem radzenia sobie ze stresem i negatywnymi emocjami. Do okazywania uczuć zdecydowanie lepiej nadają się uściski i pochwały.

Dzieci (szczególnie małe) uwielbiają nas naśladować. Bądź więc dla nich wzorem i sam zacznij zdrowo się odżywiać. Gdy próbujesz nauczyć dzieci dobrych nawyków żywieniowych, warto pokazać im, że sam stosujesz się do własnych rad. Wybieraj tylko pożywne przekąski, jedz przy stole i nie opuszczaj posiłków, a twoje dzieci zaczną robić to samo.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama