Reklama

Jak uchronić dziecko przed otyłością?

Problem otyłości dotyka coraz więcej dzieci. Sytuacja jest poważna, zwłaszcza, że nadwaga prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, takich jak astma, choroby serca czy cukrzyca. Głośno jest również o dyskryminacji społecznej, jakiej doświadczają dzieci z powodu otyłości, co najczęściej ma negatywny wpływ na ich psychikę i relacje z rówieśnikami.

Reklama

Wina po stronie rodziców

Niestety za nadmiar kilogramów u dzieci często odpowiedzialni są rodzice. Współczesny, szybki tryb życia wielu rodzinom uniemożliwia przestrzeganie zdrowych zasad. Brakiem czasu usprawiedliwiają bezwartościową dietę i brak aktywności fizycznej. Tymczasem zdrowy styl życia nie wymaga specjalnych wyrzeczeń czy nakładów pracy i planowania.

Wystarczy przestrzegać kilku zasad, dzięki którym nasze dziecko będzie zdrowsze, szczęśliwsze i sprawniejsze:

Aktywny wypoczynek

Przede wszystkim rodzice powinni zachęcać dziecko do aktywnego spędzania wolnego czasu. Spacer, gra w piłkę, zajęcia sportowe czy taneczne to zdecydowanie korzystniejsza forma rozrywki niż oglądanie telewizji lub gry komputerowe.

Odpowiednia ilość snu

Dziecko powinno też odpowiednio długo spać. Młody organizm potrzebuje co najmniej 8,5-10 godzin snu. Najnowsze badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy brakiem snu i otyłością. Dzieje się tak, ponieważ niedobory snu zaburzają poziom jednego z hormonów kontrolujących apetyt.

Naucz dziecko higieny osobistej

Od najmłodszych lat dziecko powinno samodzielnie myć ręce i zęby. Higiena zapewnia zdrowie i uczy szacunku do własnego ciała.

Skoncentruj się na zdrowym odżywianiu

Upewnij się, że dziecko je pięć porcji owoców i warzyw każdego dnia. Dieta powinna być bogata w białko i złożone węglowodany. Nie powinno w niej zabraknąć chudego mięsa, ryb, brązowego ryżu, płatków zbożowych, jogurtu naturalnego, orzechów. Produkty te pozwalają na przygotowanie zdrowych i szybkich dań, dlatego nie należy zasłaniać się brakiem czasu i zamiast pożywnego obiadu serwować dziecku fast foody.

Zaangażuj dziecko w wykonywanie prac domowych

Odkurzanie, koszenie trawy, mycie podłogi - te drobne czynności pozwolą mu być aktywnym, nauczą też odpowiedzialności.

Jeśli dziecko lubi gry wideo ...

Warto wybrać dla niego te, które są aktywną formą rozrywki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama