Reklama

Jak pozbyć się retencji wody i szybko schudnąć?

Główny powód, przez który ludzie nie mogą schudnąć, chociaż utrzymują właściwą dietę i ćwiczą, jest retencja wody. W wyniku zatrzymywania płynów w organizmie, często czujemy się "nadmuchani" i "nadęci". Agregacja dodatkowych płynów w obszarze pomiędzy komórkami i w układzie krążenia jest główną przyczyną obrzęków lub powszechnie znanej retencji wody. Stan ten powoduje obrzęki na twarzy, kostkach, stopach, nogach i rękach - może się to zdarzyć każdemu, szczególnie kobietom w ciąży. W celu zapobiegania retencji wody, ludzie powinni dostarczać do organizmu więcej pożywienia bogatego w potas.

Przyczyny agregacji wody

Naukowcy odkryli, że czynniki, które wpływają na gromadzenie wody to ciąża, reakcje organizmu, menopauza i zmiany hormonalne. Co dodatkowo może wpływać na ten stan? Brak antyoksydantów, niewystarczające przyswajanie pewnych witamin, papierosy, kurz, jedzenie fast foodów, zaburzenia czynności wątroby, alergie pokarmowe, niedoczynność tarczycy, niedobory żywieniowe, dysfunkcja nerek, brak minerałów, alergie pokarmowe oraz brak białka. Procesy starzenia stymulują nasz żołądek do wzmożonej produkcji kwasu, który jest niezbędny, aby prawidłowo przetrawić pokarm.

Zakłócenia w procesach trawiennych

W wyniku tego, duża ilość niestrawionego pokarmu może uszkodzić nasz żołądek i układ trawienny, tym samym powodując zakłócenia w procesach trawiennych, a nawet podrażnienie ścian jelita. W rzeczywistości te ostatnie stają się cieńsze, dlatego niestrawione jedzenie może przedostawać się do krwi. To wszystko powoduje, że układ odpornościowy wysyła informacje o infekcji, które mogą objawiać się również alergiami oraz retencją wody. Aby uniknąć takich sytuacji, w pierwszej kolejności należy wyeliminować nabiał i jajka z diety, ponieważ są one głównymi winowajcami.

Jak pozbyć się retencji wody?

Ludzie popełniają wielki błąd, kiedy decydują się na picie mniejszej ilości wody, ponieważ w rezultacie doprowadza to do odwodnienia organizmu. Jak zatem pozbyć się problemu? Przede wszystkim ogranicz spożycie słonych pokarmów takich, jak na przykład frytki, które są bogate w sód - a on może prowadzić do retencji wody. Nasze ciało potrzebuje około 2-2.5 grama sodu na cały dzień. Należy zatem unikać słonych pokarmów, jak też nadmiernego dosalania potraw - w zamian spożywać większą ilość świeżych warzyw, jak czosnek i imbir.

Pocenie się

Jony sodu mieszają się z wodą w naszym organizmie, dlatego nasz pot jest słony. Jeśli się pocisz, to znaczy, że wszystko jest w porządku i nadal należy spożywać dużo wody, aby nie doprowadzić do odwodnienia. Brak pocenia lub nadmierne pocenie może być problemem.

Błonnik

Błonnik działa oczyszczająco, korzystnie wpływa na jelita i usuwa dodatkowe płyny. Upewnij się, że spożywasz odpowiednią ilość warzyw i owoców, które są doskonałym źródłem błonnika, który pomoże Ci pozbyć się nadmiaru wody, jak również ochroni przed nowotworem.

Ryby

Jak już pewnie wiesz, ryby są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezwykle ważne dla całego naszego organizmu, więc staraj się spożywać ich jak najwięcej.

Melony

Spożywanie owoców cytrusowych i melonów pomoże zmniejszyć retencję wody, ponieważ są to owoce bogate w potas, który ma zdolność zrównoważenia poziomu sodu.

Ziarna i orzechy

Najlepszym rozwiązaniem, kiedy czujesz się źle, są ziarna, ponieważ zawierają witaminę B6, która zapewni ulgę w PMS. Ponadto ziarna są również źródłem błonnika, a orzechy - zdrowych tłuszczy i pomimo ich dużej wartości kalorycznej, nie przytyjesz od nich.

Diuretyki

Głównym zadaniem nerek jest filtrowanie wody, sody, potasu i usuwanie jego nadmiaru w postaci moczu. Podczas tego procesu małe ilości sodu i potasu są zwracane do krwi w celu utrzymania właściwej równowagi. Diuretyki są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pomagają w produkcji większej ilości moczu, co jest korzystne w przypadku problemu ze zbyt dużą retencją wody, regulują one także ciśnienie krwi, leczą choroby wątroby i serca. Z drugiej strony, jeśli są przyjmowane przez zbyt długi czasu, mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i szkodzić nerkom. W wyniku tego następuje brak równowagi potasu, sodu i elektrolitów, które mogą powodować poważne skutki zdrowotne. Oto kilka produktów o działaniu moczopędnym: herbata bogata w kofeinę, kawa, seler, arbuz i głóg. Powinno się stosować dietę, która zawiera 80 procent owoców, warzyw, soi, zbóż i ryb, a 15 procent to inna żywność.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama