Reklama

Dlaczego warto jeść zielone warzywa?

Kapusta, brokuły, sałata, natki, seler, szpinak łączy jeden wspólny mianownik. Co dokładnie? Oczywiście, soczysty, zielony kolor, który jest ich znakiem rozpoznawczym. Dodatkowo mają wiele cennych substancji odżywczych, które są z całą pewnością korzystne dla zdrowia. Za kolor zielonych warzyw odpowiada chlorofil - substancja, która nie tylko jest potrzebna do przeprowadzenia poprawnie zjawiska fotosyntezy, ale także i ona może przysłużyć się wzmocnieniu kondycji naszego organizmu. Ale to niejedyny powód dla którego warto je włączyć do diety i sięgać po nie jak najczęściej. Dlaczego warto jeść zielone warzywa? Przekonajmy się!

Zalety spożywania zielonych warzyw

Okazuje się, że nie tylko kolor łączy wszystkie zielone warzywa, choć to porównanie jest najbardziej widoczne dla wszystkich. Warto wspomnieć, że obfitują w wiele składników odżywczych, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Od czego warto zacząć? Przede wszystkim od błonnika pokarmowego, ponieważ może być ratunkiem dla jelit Nie tylko poprawia ich funkcjonowanie, ale także pomaga się im oczyścić i regulować częstotliwość wypróżnień. O błonniku nie wolno także zapominać wtedy, gdy jesteśmy w trakcie odchudzania, gdyż jego dostarczanie zapewnia nam uczucie sytości i nie mamy takiej ochoty na podjadanie między posiłkami. Warto wspomnieć o kolejnej korzyści ze spożywania zielonych warzyw: są one niskokaloryczne, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ich jedzeniu się nie ograniczać.

Reklama

Zielone warzywa: Moc witamin!

Jeśli akurat nasza waga jest w porządku i nie doskwierają nam problemy z sylwetką, to i tak zainteresujmy się jedzeniem zielonych warzyw. Wszystko przez fakt, że one dostarczają nam cennych witamin. Od której zacząć? Prym wiedzie - oczywiście - witamina C, która znana jest z tego, że wspiera naszą odporność, ale lista jej zasług jest o wiele dłuższa. Nie wolno zapominać, że ona także pomaga wzmocnić naczynia krwionośne, co przyczynia się do normalizacji ciśnienie tętniczego krwi. Warto także wiedzieć, że jej suplementowanie, a więc jedzenie zielonych warzyw, poprawia naszą urodę, bowiem witamina C ma swój wpływ na syntezę kolagenu. 

Jeśli kondycja skóry jest dla nas rzeczywiście istotna, to warto jeść zielone warzywa ze względu na obecność witamin A oraz E! Pierwsza z nich wspomaga regenerację skóry, redukuje stany zapalne, a także chroni oczy. Natomiast druga z nich nie bez przyczyny jest nazywana "witaminą młodości", ponieważ może także regenerować tkanki, a także zapobiegać szybkiemu starzeniu się skóry.

Zielone warzywa: Poprawisz wyniki badań!

Warto się zainteresować zielonymi warzywami wtedy, kiedy chcemy zadbać o swoje zdrowie, bowiem to właśnie w nich znajdują się cenne substancje, które mogą pomóc poprawić kondycje organizmu. Warto zacząć od żelaza, ponieważ ono czynnie zapobiega anemii, a także wzmacnia krew, co poprawia wydolność organizmu. Z kolei obecny w zielonych warzywach magnez wspiera pracę aż dwóch kluczowych układów: krążenia (normalizuje ciśnienie krwi), a także nerwowego (wspiera pracę neuronów, poprawia pamięć i koncentrację oraz łagodzi negatywne skutki przewlekłego stresu).

Dlaczego zielone warzywa mają taki kolor?

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiśmy się, dlaczego zielone warzywa moją akurat taki kolor, to odpowiedź jest bardzo łatwa. Wszystko przez chlorofil, czyli substancję odpowiedzialną za przeprowadzanie przez rośliny zabiegu fotosyntezy. Ale okazuje się, że on jest dla człowieka równie pomocny. Chlorofil zaliczany jest do antyoksydantów, więc może zaoferować wiele. Przede wszystkim wspomaga procesy oczyszczania organizmu, co ułatwia usunięcie toksyn, a także odciążenie narządów, takich jak wątroba czy nerki. Dodatkowo chlorofil może zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania chorób cywilizacyjnych czy opóźniać procesy starzenia się organizmu.

Sprawdź także:

Skazani na otyłość. Czym jest gen otyłości?

Już nie COVID-19 a COVID-22? Dlaczego?

Domowe sposoby na ból głowy. Można się obyć bez leków

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama