Reklama

Czy oczyszczanie organizmu jest naprawdę konieczne?

Oczyszczanie organizmu z toksyn stało się bardzo modne, jednak zanim przystąpimy do całego procesu oczyszczania, powinniśmy sobie zadać pytanie, czy usuwanie wszystkich zanieczyszczeń z organizmu jest naprawdę konieczne, czy jest to wymysł dzisiejszych czasów? Opinie na ten temat są różne, a sam proces oczyszczania ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. Sezon wakacyjny trwa i dlatego większość mass mediów zachwala „szybki, bezpieczny i niedrogi” sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów w przeciągu kilku dni! W większości z tych artykułów natkniemy się na słowo „oczyszczanie” lub „detoks”, które mają nas zachęcić do zastosowania konkretnej diety oczyszczającej. Jednak czy aby na pewno diety oczyszczające są w stanie uwolnić nas od zbędnych kilogramów? Odpowiedź jest raczej oczywista. Stosowanie diety oczyszczającej przez około tydzień nie spowoduje, że nagle schudniemy pięć kilogramów. Oto fakty i mity na temat diety oczyszczającej?

Twoje ciało faktyczne potrzebuje detoksu?

Detoks jest w dzisiejszych czasach bardzo modny i coraz więcej osób namawia nas na dietę oczyszczającą, która zapewni nam nienaganną sylwetkę oraz usunie toksyny z naszego organizmu. Jednak wiele toksyn, takich jak mocznik czy kwas mlekowy, jest wytwarzany za pomocą zwykłych procesów biologicznych zachodzących w naszym ciele. Oprócz tego nasz organizm został wyposażony w skoordynowany system, który jest zdolny do detoksykacji organizmu oraz usuwania szkodliwych związków. System ten to między innymi wątroba, nerki oraz przewód pokarmowy, które razem idealnie filtrują i usuwają wszelkie zanieczyszczenia.

Diety oczyszczające usuwają białko z organizmu

Większość diet oczyszczających polega na usuwaniu białka z organizmu, które oczywiście jest dość problematyczne dla całego procesu oczyszczania. Białko jest zaangażowane w wiele procesów w naszym organizmie, wykorzystywane jest do rozwoju masy mięśniowej oraz zapewnia nam uczucie sytości. Dodatkowo, białko odgrywa kluczową rolę w spieraniu naszego zdrowia odpornościowego, dlatego też nie zaleca się stosowania diet oczyszczających w sezonie przeziębień oraz grypy.

Oczyszczanie organizmu, a drastyczny spadek energii

Organizm jest w stanie przechowywać około 600 gram energii w postaci glikogenu. Jednak podczas pierwszych kilku dni procesu oczyszczania, zapasy te są uszczuplone. Ograniczone ilości glikogenu mogą spowodować brak energii, bóle i zawroty głowy, które będą spowodowane wahaniami cukru we krwi.

Zanim rozpoczniesz proces odchudzania – udaj się do dietetyka

Jeśli zależy ci na tym, aby prawidłowo przeprowadzić cały proces odchudzania, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty. Tylko lekarz lub dietetyk będą w stanie określić, na jaki rodzaj oczyszczania powinnaś się zdecydować i czy w ogóle jest ci to potrzebne.

Oczyszczanie nie jest sposobem na długotrwałe odchudzanie

Dodatkowy metabolizm glikogenu energii opiera się również na usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, dlatego też przez pewien czas zauważysz różnicę w wadze. Będzie ona jednak dość krótka, ponieważ po wznowieniu normalnej diety zapasy zostaną uzupełnione i twoja waga wróci do pierwotnego stanu.

Zamiast diety oczyszczającej lepiej skupić się na ćwiczeniach

Mimo że diety oczyszczające są bardzo modne, to wielu trenerów personalnych raczej wybije ci je z głowy. Kiedy organizm regularnie zaopatrywany jest w zbilansowane produkty, które są bogate w składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania, to nie ma potrzeby stosowania diety oczyszczającej. Dlatego też najlepszym sposobem jest regularna kontrola masy ciała oraz dieta bogata w witaminy i minerały.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama