Reklama

Czego nie pić na pusty żołądek?

Wiele osób rozpoczyna dzień od kubka gorącej herbaty lub kawy. Ale czy jest to zdrowy nawyk? Okazuje się, że istnieją napoje, których nie powinno się pić nad czczo. Źle wpływają na układ pokarmowy, a dodatkowo powodują zgagę. Czego nie pić na pusty żołądek? Poniżej podpowiadamy.

Gazowane napoje

Napoje gazowane, choć są słodkie i szybko gaszą pragnienie, nie są odpowiednim trunkiem zaraz po przebudzeniu. Dlaczego nie wolno ich pić na pusty żołądek? Zawierają sporą ilość cukru, który nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Dodatkowo związek ten obciąża trzustkę i wątrobę oraz przyczynia się do rozwoju próchnicy i osłabia zęby. Działanie napojów gazowanych nie zostaje obojętne również dla pracy żołądka. Dwutlenek węgla w nich zawarty, mieszając się z kwasami żołądkowymi, powoduje nudności oraz wzdęcia.

Sok cytrusowy

Z pozoru wydaje się, że spożywanie soku z cytrusów rano to samo zdrowie. Prawda jest nieco inna: napój ten pity nad czczo podrażnia żołądek. W gorszym przypadku może nawet powodować refluks lub niestrawność. Kwas zawarty w soku szczególnie szkodzi osobom cierpiącym na zapalenie błony śluzowej żołądka. Więcej korzyści przyniesie picie tego napoju rozcieńczonego z wodą w stosunku 1:2. Wtedy jego spożywanie rano będzie dla organizmu pożyteczne.

Reklama

Kawa

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez aromatycznej kawy. Niestety, spożywanie jej nad czczo jest bardzo niezdrowe. Dlaczego nie można pić jej na pusty żołądek? Przede wszystkim napój ten podnosi wysokość kortyzolu we krwi. To hormon odpowiadający za regulowanie poziomu stresu w organizmie. Skutkiem tego może być pogorszenie nastroju czy przyspieszona praca serca. Picie kawy na pusty żołądek przyczynia się do podrażnienia jego ścian i nieprzyjemnych objawów, np. mdłości.

Herbata

Herbata ma działanie moczopędne, a jej picie na pusty żołądek nie jest wskazane. Może powodować odwodnienie organizmu, który wczesną porą ma większe zapotrzebowanie na wodę. Stan ten powoduje zawroty głowy i uczucie zmęczenia. Ponadto herbata zaburza równowagę kwasowo-zasadową w żołądku. To przyczynia się do jego złej pracy i rozregulowania aktywności metabolicznej.

Alkohol

Picie alkoholu nad czczo ma bardzo zły wpływ na stan zdrowia. Pusty żołądek szybciej wchłania alkohol, co przyczynia się do nagłego wzrostu ciśnienia we krwi. Ponadto w ten sposób o wiele łatwiej może dojść do zatrucia alkoholowego i uszkodzenia wątroby, serca czy nerek.

Napoje mrożone

Co stanie się, gdy nad czczo wypije się mrożoną kawę lub inny napój? Może to przysporzyć wielu kłopotów związanych z pracą układu pokarmowego. Podrażniona błona śluzowa żołądka spowalnia prawidłowe procesy trawienne. Lepiej zacząć dzień od szklanki letniej wody, która pobudzi metabolizm.

Zobacz też:

Babka zwyczajna a rzucanie palenie: Jak może pomóc?

Budowanie zdrowych nawyków żywieniowych

Miód manuka: Właściwości i zastosowanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama