Reklama

Co szkodzi naszemu żołądkowi?

Coraz więcej osób cierpi z powodu dolegliwości związanych z żołądkiem. Co więcej, choroba wrzodowa dotyka coraz młodszych ludzi. Przyczyny? Niezdrowy styl życia, a w szczególności nieodpowiednie odżywianie się. I choć zdrowe odżywianie jest w modzie od kilku lat, nasza świadomość na ten temat jest ciągle niewielka. Podpowiadamy, jakie popularne produkty szczególnie szkodzą naszemu żołądkowi.

Reklama

Alkohol

Wysokoprocentowe trunki nie służą nie tylko naszej wątrobie, ale i żołądkowi. To dlatego, że po kontakcie z alkoholem musi wytworzyć on znacznie więcej kwasu niż zazwyczaj. Alkohol podrażnia śluzówkę żołądka, co kończy się silnym bólem i wymiotami. Jeżeli spożywamy go w niewielkich ilościach i sporadycznie, problemy z żołądkiem nie powinny nam dokuczać. Nieprzyjemne dolegliwości mogą pojawiać się, gdy alkohol pijemy regularnie i w pokaźnych ilościach. Żołądek źle reaguje także na dym papierosowy.

Leki przeciwbólowe

Pomagają szybko uśmierzyć ból i są ogólnodostępne. Leki przeciwbólowe od czasu do czasu zażywa każdy z nas. Jednak dostarczanie ich do organizmu regularnie może zaszkodzić naszemu żołądkowi. Niestety, jak pokazują badania CBOS, około 17 procent społeczeństwa nie przestrzega zalecanej dawki leków. Efekt? Bóle żołądka i wrzody. Warto wiedzieć, że w przypadku przedawkowania leków przeciwbólowych może dojść nawet do krwawienia przewodu pokarmowego. Zazwyczaj dotyczy to silnych środków przeciwzapalnych. Pamiętajmy zatem, by zażywać środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami na ulotce lub sugestiami lekarza.

Wysokoprzetworzone produkty

Niebezpieczne dla naszego żołądka są również produkty wysokoprzetworzone. Znajdziemy w nich niewiele składników odżywczych, a za to sporo substancji konserwujących i chemicznych dodatków, które zwyczajnie niszczą ścianki żołądka. Do grupy takich produktów zaliczamy głównie jedzenie typu fast-food, chipsy, pakowane wędliny czy mrożoną żywność. Oczywiście, gdy jemy je sporadycznie, nie powinniśmy martwić się o negatywne skutki. Problemy mogą pojawić się w przypadku regularnego ich spożycia.

Stres

Wrogiem naszego żołądka jest również stres, a raczej jego nagromadzenie. Czynnik ten może powodować chorobę wrzodową, a także wywołać coraz bardziej popularną dolegliwość, jaką jest zespół jelita nadwrażliwego. Gdy się denerwujemy, nasz żołądek wydziela dużo więcej kwasu żołądkowego i podrażnia śluzówkę. By uniknąć tych skutków, należy wypracować w sobie metody walki z tą destrukcyjną emocją. Pomocna może okazać się joga, pilates lub medytacja. Niektóre osoby w sytuacjach stresujących liczą również w myślach.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama