Reklama

Co mówi o tobie ochota na pewne produkty?

Czasem nachodzi nas ochota na dany produkt. W niektórych przypadkach chodzi o niedobór jakiegoś składnika, a w innych sytuacjach jest to bardziej skomplikowane. Na szczęście łatwo można temu zapobiec. Niekiedy trudno wskazać powód łaknienia pewnego produktu, a niektóre z nich mają bardzo zaskakujące źródła i rozwiązania.

Może musisz wyrównać poziom cukru we krwi

Kiedy sięgasz po ciastka lub lody, może chodzić o niedobór energii w organizmie. Kiedy masz za mało cukru we krwi, bardzo często sięgasz po słodycze. I chociaż w danej chwili wydaje się to dobrym pomysłem, słodkie przekąski bardzo gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi, który równie szybko opada, a ty znowu masz ochotę na coś słodkiego. Spróbuj podjadania przekąsek bogatych w zdrowe węglowodany i białko. Pełnoziarniste produkty i niektóre warzywa wolniej się trawią, a więc poziom cukru jest bardziej stabilny.

Może potrzebujesz nawodnienia

Jeśli masz ochotę na słone przekąski, twoje ciało może potrzebować nawodnienia. Podczas odwodnienia zazwyczaj w organizmie występuje niedobór elektrolitów. Elektrolity to minerały, które wchłaniają wodę. Znajdują się między innymi w soli. Następnym razem, gdy najdzie cię ochota na słone przekąski, wypij szklankę wody.

Może konieczna jest wizyta u lekarza

Częsta ochota na słone przekąski może być wskazówką do innych powikłań zdrowotnych. Choroba Addisona i choroby nadnerczy mogą objawiać się zwiększoną ochotą na sól. Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, odwiedź lekarza.

Może potrzebne ci są endorfiny

Ochota na czekoladę czasami jest powiązana z niedoborem hormonów szczęścia w mózgu. Endorfiny to hormony uwalniane w mózgu, które również są uwalniane podczas jedzenia czekolady, a także podczas snu i po treningu. Zamiast zjadać czekoladę, następnym razem idź pobiegać lub prześpij się.

Może jesteś zestresowany

Kolejną przyczyną ochoty na słone przekąski może być twój nastrój. Jeśli czujesz się zestresowany lub zaniepokojony bardziej niż zazwyczaj, twoje nadnercza pracują intensywniej. Nadnercza odpowiadają za kontrolę stresu i uwalniają hormony, które wywołują reakcje ciała związane ze stresem. Jeśli jesteś zły lub zestresowany, możesz czuć ochotę na słone przekąski. W takim wypadku najpierw się uspokój, nim sięgniesz po coś słonego.

Może brak ci wrażeń

Możesz w to wierzyć lub nie, ale nawet twoja osobowość może wpłynąć na ochotę na dany produkt. Jeśli jesteś osobą, która lubi ekstremalne sytuacje, możesz czuć potrzebę zjedzenia czegoś pikantnego. Kilka badań udowodniło, że ochota na pikantne produkty może być tak naprawdę ochotą na jakieś ekstremalne doznania. Następnym razem, gdy poczujesz ochotę na coś ostrego, spróbuj zrobić coś szalonego.

Może musisz zmienić nawyki

Ochota na dany produkt może być spowodowana przyzwyczajeniem i tym, co zazwyczaj jesz. Na przykład, jeśli jesz bardzo dużo słonych potraw każdego dnia, to częściej masz ochotę na coś słonego. Jeśli często spożywasz produkty zawierające biały cukier i sztuczne substancje słodzące, to częściej będziesz mieć ochotę na coś słodkiego. Staraj się jeść różnorodnie i sięgaj po zdrowe źródła cukru i złożonych węglowodanów.

Może musisz się lepiej wysypiać

Ostatnie badania pokazały powiązanie między niedoborem snu a ochotą na śmieciowe jedzenie. W badaniu obserwowano aktywność mózgową osób pozbawionych snu i udowodniono, że chociaż niektóre funkcje mózgu były ograniczone, to wzrosło pożądanie i motywacja. Może być to wytłumaczeniem, dlaczego uczestnicy pozbawieni snu mieli większą ochotę na niezdrowe jedzenie.

Może twoja dieta jest zbyt surowa

Jeśli jesteś na diecie, pozwól sobie czasem na słodką lub słoną przekąskę. To może zahamować nagłą potrzebę zjedzenia śmieciowego jedzenia. Jeśli unikasz w diecie węglowodanów i słodyczy, małe porcje niezdrowych produktów mogą pomóc uniknąć niedoboru pewnych składników. Bycie zbyt surowym może doprowadzić do nadmiernego objadania się.

Może twoje potrzeby są skutkiem natury

Jeśli jesteś kobietą i walczysz z ochotą na pewne produkty, musisz pamiętać o cyklu miesięcznym. Niestety skurcze i wzdęcia nie są jedynym skutkiem miesiączkowania. Jeśli to ten czas w miesiącu, możesz poczuć nagłą ochotę na przekąski. Po części może wynikać to z uzupełnienia energii, ale także może być skutkiem niedoboru serotoniny w tym czasie. Zjedzenie dodatkowej ilości węglowodanów w trakcie okresu zwiększy wydzielanie serotoniny w mózgu, a ponadto doda energii, której ciało potrzebuje.

Możesz mieć zwiększoną ochotę na dane produkty, jeśli jesteś w ciąży

Pamiętaj, że jeśli jesteś w ciąży, zwiększona ochota na pewne produkty to nic złego. Ten stan jest spowodowany zapotrzebowaniem twojego dziecka na składniki odżywcze. W pewnych okolicznościach możesz doświadczyć ochoty na rzeczy niejadalne, jak kreda czy piasek. Ten fenomen nosi nazwę Pica i często występuje u ciężarnych kobiet. Warto o tym wspomnieć lekarzowi.

Łaknienie niektórych produktów jest normalne i istnieje wiele rozwiązań tego problemu. Poznanie przyczyny na pewno pomoże go rozwiązać. Nie zapomnij, że odrobina słodyczy w twojej diecie to nic złego. Najważniejsze, by słuchać swojego ciała.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama