Reklama

Beta-karoten - zapewnia młodość i urodę

Beta-karoten to jedna z najważniejszych substancji dla naszego organizmu. Nazywana jest również prowitaminą A, ponieważ to właśnie dzięki działaniu beta-karotenu organizm wytwarza witaminę A. Dostarczając naszemu organizmowi regularnie beta-karoten zapewniamy sobie mocną odporność, ochronę przed poważnymi chorobami, a także młodość. To niejedyne zalety działania prowitaminy A. Przyjrzyjmy się bliżej jej właściwościom oraz sprawdźmy, w jakich produktach jej szukać.

Reklama

Co to jest właściwie beta-karoten i jaką rolę pełni w naszym organizmie?

Beta-karoten to organiczny związek chemiczny należący do grupy karotenoidów, czyli pomarańczowych, czerwonych i żółtych barwników roślinnych. To inaczej prowitamina witaminy A. Oznacza to, że to właśnie z tej substancji organizm człowieka wytwarza witaminę A.

Właściwości prowitaminy A

Beta-karoten spełnia bardzo istotną funkcję dla naszego organizmu. Przede wszystkim wykazuje zdolność ochrony go przed wolnymi rodnikami, które odpowiedzialne są za rozwój większości chorób, w tym nowotworów. Co ciekawe, dowiedziono, że regularne dostarczanie organizmowi karotenoidów może obniżyć ryzyko rozwoju nowotworów jamy ustnej, krtani, przełyku czy pęcherza moczowego.

Ponadto, beta-karoten ma świetny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Pomaga zmniejszyć poziom szkodliwego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie obniża ryzyko wystąpienia zawału lub udaru.

Prowitamina A jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Beta-karoten dostarczany organizmowi w odpowiednich dawkach zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Schorzenie to jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku na starość. Prowitamina A zapobiega również rozwojowi zespołu suchego oka i zaćmy.

Mówiąc o roli beta-karotenu w naszym organizmie nie można pominąć wpływu tej substancji na skórę, a jest naprawdę korzystny. Po pierwsze beta-karoten nadaje naszej skórze piękny odcień, jakby musnęło ją słońce. Po drugie prowitamina A wzmacnia opaleniznę i chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Po trzecie beta-karoten zmniejsza widoczność zmarszczek i hamuje powstawanie nowych. To dlatego, że jest naturalnym antyoksydantem. Ponadto, prowitamina A wspomaga pielęgnację skóry tłustej i trądzikowej. Beta-karoten korzystnie wpływa również na układ pokarmowy oraz immunologiczny.

Beta-karoten odgrywa bardzo istotną rolę w naszym organizmie, dlatego powinniśmy dbać o regularne uzupełnianie tej substancji. Podpowiadamy, w jakich naturalnych źródłach jest go najwięcej.

Prowitamina A występuje przede wszystkim w warzywach i owocach, które występują w barwach: żółtej, pomarańczowej i czerwonej. Beta-karoten znajdziemy zatem w: marchewkach, pomidorach, dyni, morelach, brzoskwiniach, pomarańczach, ale także w warzywach zielonych: brokułach, fasolce szparagowej, szpinaku czy sałacie. Ponadto, beta-karoten zawierają sery, a także podroby, szczególnie wątróbka wołowa.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama