Reklama

Balonikowanie żołądka: Na czym polega?

Jeśli od lat bezskutecznie zmagasz się z nadwagą, a przy okazji borykasz się również z cukrzycą i nadciśnieniem, zabieg balonikowania (BIB) może być dla ciebie dobrym rozwiązaniem. Pozwala on na zmniejszenie objętości żołądka, dzięki czemu hamuje łaknienie i umożliwia łatwiejsze osiągnięcie pożądanej wagi. Na czym dokładnie polega balonikowanie żołądka? Tego dowiesz się z dalszej lektury.

Na czym polega zabieg balonikowania żołądka?

Zabieg balonikowania (BIB) wykonuje się metodą endoskopową, w krótkim znieczuleniu dożylnym. Przez gardło i przełyk wprowadza się do żołądka cienki cewnik i tą drogą umieszcza się w nim balon. Gdy już znajdzie się on w żołądku, lekarz napełnia go solą fizjologiczną. Balon powinien być na tyle duży, by pozostawiać na pokarm jedynie niewielką część żołądka. Jednorazowo można zjeść zatem małą porcję pokarmu czy wypić pół szklanki napoju.

Balon usuwa się zwykle po 6 miesiącach, gdy osiąga się pożądaną utratę wagi.

Możliwe dolegliwości po zabiegu

Przez kilka dni pierwszych dni po zabiegu odczuwa się różne dolegliwości, np. pobolewanie brzucha, mdłości, uczucie rozpierania w nadbrzuszu. Objawy te mijają jednak bez śladu.

Zalecenia po zabiegu

Jedz co dwie godziny, by utrzymać stałe uczucie sytości. Stosuj lekkostrawną dietę opartą na indeksie glikemicznym (uważaj na węglowodany).

Zrezygnuj z pokarmów tłustych, które mogłyby spowodować dolegliwości trawienne (biegunkę, wzdęcia, bóle brzucha, a nawet kolkę). Ogranicz alkohol, zwłaszcza piwo i słodkie drinki. Powoli spożywaj posiłki.

Gdyby w twoim moczu (lub wymiotach) pojawił się niebieski barwnik, natychmiast jedź do lekarza. Przypuszczalnie doszło do pęknięcia balonu (zdarza się to rzadko).

U kogo metoda BIB jest niewskazana?

Balonikowanie zaleca się osobom z dużą nadwagą. Jest ono szybką i bezpieczną metodą pozbycia się kilogramów (operacyjne zmniejszenie żołądka niosłoby zbyt duże ryzyko powikłań, mogłoby nawet zagrażać życiu). Jednak nie każdy może poddać się zabiegowi BIB. Absolutnym przeciwwskazaniem do stosowania metody jest zdiagnozowany czynny wrzód żołądka lub dwunastnicy i przepuklina przełyku.

Z balonikowania nie mogą skorzystać również pacjenci po przebytym zapaleniu otrzewnej, z poważnymi schorzeniami gastrycznymi, a także chorzy na ciężką niewydolność nerek czy wątroby.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama