Reklama

8 sposobów na przyspieszenie metabolizmu

Przyspieszenie metabolizmu jest świetnym sposobem na utrzymanie i utratę wagi, jednak to, jak szybko twój organizm spala kalorie, zależy od kilku czynników. Są szczęściarze, którzy z szybkim metabolizmem się urodzili, zależne jest to także od płci – mężczyźni spalają więcej kalorii niż kobiety. U większości osób po 40. roku życia metabolizm wyraźnie zwalnia. Nie możesz kontrolować swojego wieku, płci ani genów, jednak możesz mieć wpływ na swój metabolizm. Oto 8 sposobów, jak tego dokonać:

Reklama

Przyrost masy mięśniowej

Twoje ciało nieustannie spala kalorie, nawet kiedy wylegujesz się na kanapie. U osób, które mają rozwinięte mięśnie, metabolizm działa znacznie szybciej. Podczas spoczynku każdy kilogram mięśni zużywa około 13 kalorii dziennie, aby przetrwać, natomiast każdy kilogram tłuszczu zużywa tylko nieco ponad 4 kalorie. Ta z pozoru mała różnica, sumuje się z upływem czasu, powodując zauważalne zmiany. Po sesji treningu siłowego, aktywują się wszystkie mięśnie twojego ciała i przyspieszają twój metabolizm.

Intensywniejszy trening

Aerobik może i nie pomaga przy budowaniu masy mięśniowej, ale przyspiesza metabolizm jeszcze przez długie godziny po zakończeniu treningu. Kluczem jest stawianie sobie większych wymagań. Ćwiczenia o dużej intensywności sprawiają, że metabolizm pobudzony jest bardziej i na dłużej, niż przy ćwiczeniach o małej lub średniej intensywności. Zdecyduj się na dołączenie do bardziej zaawansowanej grupy na siłowni, lub zacznij uprawiać jogging.

Nawadnianie

Aby spalać kalorie, twoje ciało potrzebuje wody. Nawet jeśli jesteś odrobinę odwodniona, twój metabolizm zwolni. Badania wykazały, że dorośli, który piją 8 lub 9 szklanek wody dziennie, spalają znacznie więcej kalorii, niż ci, którzy piją tylko 4. Aby pozostać nawodnioną, pij szklankę wody lub innego niesłodzonego napoju przed każdym posiłkiem i przekąską.

Podjadanie z głową

Wiesz zapewne, że jedzenie kilku dużych posiłków w ciągu dnia, z dużymi przerwami między każdym z nich, nie jest najlepszym sposobem na odchudzanie. Najlepiej jeść małe posiłki, co 3 lub 4 godziny, co sprawia, że metabolizm działa szybciej i spalasz więcej kalorii w ciągu całego dnia. Badania wykazały także, że osoby, które jedzą małe przekąski w ciągu dnia, zjadają mniej podczas głównego posiłku, na przykład obiadu.

Jedzenie na ostro

Pikantne potrawy są naturalnym źródłem związków chemicznych, które mogą przyspieszyć twój metabolizm. Dodawanie do potrawy łyżeczki pokrojonej czerwonej lub zielonej papryczki chilli świetnie się tutaj sprawdzi. Efekt nie jest długotrwały, ale jeśli pikantne przekąski zjadasz często, nie masz się o co martwić. Sporą dawkę energii zapewni ci danie z makaronu z dodatkiem chilli lub gulasz z kawałkami pepperoni.

Proteiny

Twoje ciało spala o wiele więcej kalorii podczas trawienia protein, niż podczas trawienia tłuszczy lub węglowodanów. Jeżeli chcesz utrzymać zdrową i zbilansowaną dietę, zrezygnuj z węglowodanów na rzecz produktów beztłuszczowych i bogatych w proteiny. Ich dobrym źródłem są: mięso z kurczaka i indyka, ryby, tofu, orzechy, fasola, jajka i nabiał o niskiej zawartości tłuszczu.

Czarna kawa

Jeśli kawa to twoja wielka miłość, prawdopodobnie jednym z powodów jest energia, której ci ona dostarcza. Kawa powoduje krótkotrwałe przyspieszenie twojego metabolizmu dzięki zawartości kofeiny. Czujesz się wówczas mniej zmęczona i zwiększa się twoja wytrzymałość podczas wykonywania ćwiczeń.

Unikanie radykalnych diet

Radykalne diety – takie, które wymagają spożywania mniej niż 1200 kalorii u kobiet i 1800 kalorii u mężczyzn – nie sprawdzą się u kogoś, kto chce pobudzić swój metabolizm. Chociaż zrzucisz pewnie kilka kilogramów, zapłacisz za to wysoką cenę – twoje ciało nie będzie dobrze odżywione. W dodatku możesz spodziewać się utraty masy mięśniowej, co spowolni twój metabolizm. Efekt jojo gwarantowany – twoje ciało ma spowolniony metabolizm, więc utrata wagi będzie krótkotrwała i niechciane kilogramy wrócą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama