Reklama

8 nawyków, które nie służą twojemu sercu

Zwykliśmy sądzić, że problemy z sercem dotyczą ludzi w pewnym wieku, nie dbających o swoje zdrowie. Nie nas. Jednak, czy na pewno tryb życia, jaki prowadzimy, jest korzystny dla naszego serca? A jeśli nie do końca, to kiedy mamy zamiar o nie zadbać? Teraz jest właśnie ten moment, w którym można - i należy - zacząć. Sprawdź, czy nie masz nawyków szkodzących twojemu sercu.

Reklama

Ruch tylko podczas treningu

Ćwiczysz? To świetnie. Jednak, jeśli poza tym przez większość dnia zachowujesz pozycję siedzącą, to niedobrze. Twoje ciało potrzebuje ruchu przez cały dzień. Liczą się małe przerwy. Jeżeli pracujesz przy biurku, przejdź się, żeby poprawić swoje krążenie, choćby to miało być tylko przejście po pokoju. Oglądasz swój ulubiony program w telewizji i nie możesz oprzeć się przekąskom? W czasie reklam wstań, potańcz albo zrób kilka pompek.

Mówienie „Jestem zbyt młody”

Nie odwlekaj chodzenia pieszo do pracy, aby utrzymać serce w dobrej kondycji. Ćwicz, zdrowo się odżywiaj i znaj swoje wyniki badań – ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i cukru we krwi. Idealny czas, by zadbać o swoje serce jest właśnie teraz.

O jeden drink za dużo

Dla większości ludzi umiarkowane picie alkoholu (raz dziennie dla kobiet, do dwóch razy dziennie dla mężczyzn) nie stanowi problemu. Codzienne picie niewielkiej ilości alkoholu może mieć nawet korzystny wpływ na serce. Jednak częstsze picie może zwiększyć poziom niektórych tłuszczy we krwi oraz ciśnienie krwi. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku wypicia kilku porcji alkoholu w krótkim czasie. Tak więc, zachowaj swój dzienny limit.

Unikanie korzystnej dla zdrowia diety

Być może sądzisz, że zdrowa dieta to nic, tylko otręby pszenne. Niespodzianka! Nie ma powodu, aby twoje pożywienie było nijakie i nudne. Dieta śródziemnomorska zawiera doskonałe składniki takie jak oliwa z oliwek, orzechy, owoce, produkty zbożowe z pełnego przemiału, ryby, chude mięso i czerwone wino. To dieta zdrowa dla twojego serca. Zawiera też „dobre” tłuszcze, błonnik i inne składniki odżywcze. W dodatku będziesz chcieć ją stosować, bo jest po prostu wyśmienita!

Nie znasz swoich wyników badań

Mały quiz: Jaki masz poziom cholesterolu? Jakie jest twoje ciśnienie krwi? Nie masz pojęcia? To ryzykowne. Jeśli ich nie kontrolujesz, mogą być zbyt wysokie. (Można czuć się zupełnie dobrze, mając wysoki poziom cholesterolu i podwyższone ciśnienie krwi). Tak więc chroń siebie. Od 20 roku życia badaj swój poziom cholesterolu co 4-6 lat.

Brak talii

Tłuszcz znajdujący się w okolicach brzucha jest szczególnie niebezpieczny dla twojego serca. Weź miarkę i zmierz objętość swojego pasa. Jeżeli przekracza ona 89 cm (dla kobiet) lub 101 cm (dla mężczyzn), to mamy stan kryzysowy. Potrzebujesz zgubić kilka centymetrów? Zrób to krok po kroku. Nawet niewielka utrata wagi jest dobra dla twojego serca.

Ignorujesz swoje gorsze samopoczucie

Kiedy masz złe samopoczucie, trudno jest wykonywać ćwiczenia, które służą twojemu zdrowiu. Jeżeli zdarza ci się to częściej niż kilka razy w tygodniu, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego. Terapia psychologiczna, ćwiczenia i (jeśli to konieczne) leki mogą poprawić twój nastrój, dzięki czemu będziesz mieć więcej energii, by o siebie zadbać.

Jesteś biernym palaczem

Dym z papierosa innej osoby może uszkadzać twoje serce i naczynia krwionośne, a tego należy unikać. Tak więc, jeśli spędzasz dużo czasu z kimś, kto nie zamierza rzucić palenia, nalegaj, aby przynajmniej nie palił w twojej obecności, w domu, pracy, czy też twoim samochodzie. Być może twój uparty partner potrzebuje impulsu do rzucenia palenia. Będzie to z korzyścią dla was obojga.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama