7 trików na zrzucenie wagi w każdym wieku

Niestety, wraz z wiekiem wszystkie siły zła obracają się przeciwko nam i powodują, że odchudzanie staje się coraz trudniejsze. Nasze mięśnie i stawy odmawiają posłuszeństwa. Stają się sztywne oraz bolesne, a co za tym idzie wykonywanie ćwiczeń zaczyna sprawiać nam kłopot. A to dopiero początek. Nasz metabolizm także nas nie oszczędza, stając się bardziej leniwy i powolny. Średnio co 10 lat spalamy o 1-2% mniej kalorii, a w zamian za to zaczynamy tracić masę mięśniową i odkładać tłuszcz. Jeśli nie będziemy bardziej ostrożni, to efekt błędnego koła będzie jeden: im więcej lat, tym większa waga.

Hantle w górę

Jeśli ludzie mówią, że nie mogą zrzucić wagi tak łatwo jak kiedyś, to w większości przypadków dzieje się tak ze względu na masę mięśniową. Metabolizm mięśni jest bardziej aktywny niż tłuszczu, a co za tym idzie potrzebują one więcej energii, przez co wzrasta spoczynkowe tempo metabolizmu.

Z kolei odwrotna sytuacja przedstawia się następująco - jeśli tracisz mięśnie, to twój metabolizm zwalnia. Po 50 roku życia ludzie posiadają średnio 20% mniej mięśni, niż kiedy mieli 20 lat. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie te procesy można odwrócić poprzez regularne ćwiczenia z ciężarkami. Tak więc, hantle w górę!

Uważaj na hormony

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachwiania równowagi hormonalnej. Jeśli nie będziesz regularnie badać poziomu hormonów m. in. tarczycy czy nadnerczy, twój organizm może bardzo łatwo wpaść w tryb magazynowania tłuszczu. W szczególności warto zwrócić uwagę na poziom testosteronu, ponieważ jeśli jest on prawidłowy, to łatwiej jest nam utrzymać stałą wagę oraz zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Ponadto odpowiednia ilość testosteronu reguluje poziom glukozy we krwi, tym sposobem pomagając nam zrzucić tłuszcz z brzucha. Tak więc, uważaj na hormony!

Nie przemęczaj stawów

Ból stawów może bardzo szybko zniechęcić do aktywności fizycznej nawet młode osoby. Wraz z upływem lat bóle te mogą pojawiać się coraz częściej i zanim się zorientujesz okaże się, że twoja aktywność spadła do minimum. A potem będzie jeszcze gorzej.

Najlepszym rozwiązaniem jest skoncentrowanie się na ćwiczeniach, które nie przemęczają stawów. Może to być zwykły spacer lub skakanie w basenie. Ćwiczenia w wodzie, takie jak Aquafit, mogą być niezłą zabawą, a przy okazji nie obciążają kolan i pomagają spalić tonę kalorii. Woda stawia większy opór, a co za tym idzie, nasz organizm musi włożyć więcej energii w wykonywane ćwiczenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie spalić aż do 30% więcej kalorii. Jednak, jeśli opcja spacerów i fitnessu w wodzie cię nie przekonują, zawsze możesz spróbować Yogi lub jazdy na rowerze, które są równie dobre.

Nie bądź dla siebie zbyt pobłażliwa

Aby osiągnąć rezultaty, musisz wykazać się aktywnością. Oczywiście podczas ćwiczeń nie możesz odczuwać bólu, lecz także nie możesz dawać sobie zbyt dużo luzu. Musisz mieć pewność, że wyciskasz z siebie tyle, ile możesz i wykonujesz, w miarę możliwości, szeroką gamę ćwiczeń.

Musisz włożyć w to trochę wysiłku, aby potem móc cieszyć się rezultatami. Zrzucenie wagi nigdy nie jest proste, jednak jeśli wszystko robisz dobrze, to twój organizm powinien czuć się lepiej, niż gorzej.

Skontaktuj się z fizykoterapeutą

Jeśli niepokoją cię bóle stawów lub po prostu chcesz rozpocząć trening, to wizyta u fizykoterapeuty jest bardzo dobrym pomysłem, ponieważ możesz od niego uzyskać wiele cennych informacji dotyczących m. in. tego jakie ćwiczenia są dla ciebie dobre, a jakich powinnaś unikać.

Fizykoterapeuta może również podpowiedzieć ci, jak wykonywać pewne ćwiczenia tak, aby nie sprawiały one bólu.

Zmień dietę

Bardzo ważną do zapamiętania rzeczą jest to, że wraz z wiekiem twoja dieta także powinna się zmienić. Potrzebujesz więcej składników odżywczych, za to mniej kalorii. Oznacza to odstawienie na bok tzw. pustych kalorii, a zastąpienie ich produktami bogatymi w składniki odżywcze. Powinnaś zacząć jeść więcej owoców i warzyw, a także chudego białka.

Nie daj pokonać się stresowi

Z upływem lat życie staje się coraz bardziej stresujące. Przeciętna osoba w wieku 50 lat posiada więcej obowiązków niż jej młodsi koledzy. Mają więcej zadań w pracy, dzieci, które idą na studia (dodatkowe obciążenie finansowe) lub rodziców w podeszłym wieku, którym trzeba pomóc.

Niezależnie od przyczyn, stres może objawić się zwiększoną ilością kilogramów. Częstym zjawiskiem jest zajadanie stresu i brak czasu, aby spalić te dodatkowe kalorie na siłowni.

Dobrym sposobem na znalezienie czasu na ćwiczenia, jest wpisanie ich w nasz grafik tak, jakbyśmy zrobili to z wizytą u lekarza. Regularna aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się stresu. Mamy nadzieję, że dzięki wszystkim tym radom jedyną cyfrą jaka pójdzie w górę będzie twój wiek (niestety na tę dolegliwość nie ma żadnej recepty).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama