Reklama

5 rzeczy, których nie należy robić po jedzeniu

Po kolacji, wiele osób ma tendencję do  niezdrowych nawyków, które mogą być bardzo szkodliwe dla ogólnego stanu zdrowia. Bez względu na to co i ile zjadasz, warto wiedzieć, czego nie należy robić, jeżeli chcesz zachować zdrowie. Dlatego przedstawiamy listę 5 rzeczy, których nigdy nie powinno się robić po jedzeniu:

Nie należy palić papierosów

Wiele osób zdaje sobie sprawę, że palenie jest bardzo szkodliwe dla ich zdrowia, a mimo to nadal nie potrafią zerwać z tym okropnym nawykiem, a nawet palą papierosy tuż po posiłku. Bardzo ważne jest, aby odczekać kilka godzin po posiłku, a dopiero później  zapalić papierosa. Jest to ważne ponieważ papierosy zawierają nikotynę, która może wiązać się z nadmiarem tlenu niezbędnego dla  prawidłowego procesu trawienia, co pozwala organizmowi wchłonąć więcej substancji rakotwórczych niż zwykle. Według niektórych badań, palenie tuż po posiłku odpowiada wypaleniu 10 papierosów na raz. To z kolei, może zwiększyć ryzyko wystąpienia raka płuc i jelita grubego.

Nie należy zjadać owoców

Najlepszym czasem na spożywanie owoców jest ten przed posiłkiem lub  na czczo, w związku z faktem, że owoce wymagają różnych enzymów aby mogły być  prawidłowo strawione. Również cukier zawarty w owocach potrzebuje więcej czasu, aby mógł  być całkowicie wchłonięty. Należy również wspomnieć, że zjadając owoce w odpowiednim czasie, można uzyskać najlepsze korzyści z wszystkich składników odżywczych, błonnika i cukru, gdyż żołądek jest pusty. Z kolei spożywanie owoców po posiłku, może spowodować, niestrawność, zgagę i wzdęcia.

Nie należy spać

Jeśli pójdziesz do łóżka tuż po posiłku, jesteś bardziej narażony na dyskomfort, wzdęcia i inne problemy ze snem, ponieważ żołądek nie może prawidłowo pracować i trawić w ciągu snu. Niedawne badania potwierdziły, że osoby, które odczekały dłuższy okres czasu od posiłku do snu, miały mniejsze ryzyko wystąpienia udaru. Upewnij się więc, że nie jesz co najmniej kilka godzin przed pójściem spać.

Nie należy brać prysznica

Kąpieli zaraz po posiłku może zwiększyć przepływ krwi w nogach i rękach, co zmniejsza przepływ krwi w żołądku. Będzie to spowalniać układ trawienny i prowadzić do bólu brzucha, niestrawności i zgagi. Warto więc odczekać kilka godzin po posiłku, aby wziąć prysznic lub ciepłą kąpiel.

Nie należy pić herbaty

Nigdy nie powinno się pić herbaty zaraz po posiłku, ponieważ może ona zaburzać wchłanianie żelaza. Herbata zawiera kwas garbnikowy, który może wiązać się z żelazem i białkiem zawartym  w naszej żywności. Jest naukowo udowodnione, że w większości przypadków picie herbaty zaraz po posiłku  skutkuje 87 procentowym  zmniejszeniem wchłaniania żelaza przez organizm. Niedobór żelaza może spowodować niedokrwistość, objawiającą się bladością skóry, słabym apetytem, bólem w klatce piersiowej, zimnymi stopami i dłońmi, zawrotami głowy, osłabieniem i skrajnym zmęczeniem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama