Reklama

5 produktów spożywczych, przez które jesteś zmęczony

Jeśli do przetrwania dnia potrzebujesz drzemki gdzieś w jego połowie, prawdopodobnie to wina twojej diety. To, co jesz idzie ma bowiem wpływ na to, czy chce ci się spać, czy wręcz przeciwnie. Niektóre pokarmy i napoje w mig cię rozbudzą (chwała kawie!), podczas gdy inne sprawią, że będziesz szukał najbliższego miejsca na drzemkę. I nie chodzi tu wyłącznie o obiady i fast-foody, po których możesz chcieć chwile poleżeć. Z pozoru zdrowe jedzenie także może powodować senność. Jeśli ostatnio czujesz się zmęczony po posiłkach, ogranicz w swojej diecie tych 5 produktów:

Reklama

Wiśnie

Owoce te są naturalnie bogate w melatoninę, hormon który kontroluje twoje cykle snu i jawy. Dodatkowa dawka melatoniny może wysłać sygnał do ciała, że nadszedł czas, aby iść spać, więc zostaw wiśnie (oraz sok, który ma również duże ilości melatoniny) jako przekąskę po kolacji.

Chleb

Węglowodany powodują skoki stężenia cukru we krwi (dlatego masz nagły przypływ energii). Ale kiedy poziom glukozy zaczyna opadać, poczujesz się zmęczony i będziesz marzył o drzemce. Przetworzone węglowodany (takie jak białe pieczywo) są bardziej problematyczne w porównaniu z pieczywem pełnoziarnistym po którym nie będziesz tak zmęczony.

Gorzka czekolada

Złe wieści dla miłośników słodyczy. Gorzka czekolada zawiera kofeinę, ale niestety także i serotoninę, neuroprzekaźnik który pomoże ci się zrelaksować. Co ciekawe, zwykła mleczna czekolada nie zawiera serotoniny, więc po niej możesz czuć się rozbudzony.

Mięso z indyka

Chude białko, które znajdziemy m. in. w mięsie z indyka, kurczaka, rybach i serach o niskiej zawartości tłuszczu są bogate w tryptofan, aminokwas, który wpływa na zwiększenie poziomu serotoniny.

Banany

Potas i magnez w bananach powodują u nas uczucie senności. Jest tak ponieważ związki te pomagają rozluźnić mięśnie i pomogą ci zasnąć. Zamiast bananów, wybierz pomarańczę, ponieważ jej świeży, cytrusowy zapach może dodać ci energii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama