Reklama

10 zaskakujących zalet jedzenia bananów

Banany są jednymi z najpopularniejszych owoców na świecie. W ponad 96% gospodarstw domowych co najmniej raz w miesiącu kupuje się banany. A więc kochamy je jeść. Ale czy jest to dla nas zdrowe? Badania pokazują, że wystarczą trzy banany dziennie, by dostarczyć organizmowi 1500 mg potasu i wiele innych cennych substancji. Jaki inne właściwości zdrowotne mają banany? Oto lista 10 z nich:

Banany obniżają ciśnienie krwi

Badania pokazują, że zjedzenie trzech bananów dziennie może znacznie obniżyć ciśnienie krwi. Średniej wielkości banan zawiera około 422 mg potasu i prawie w ogóle nie zawiera sodu. Taki układ, gdzie potasu jest znacznie więcej niż sodu, pomaga obniżyć ciśnienie krwi wywołane wysokim stężeniem sodu w diecie.

Banany poprawiają trawienie

Banany są bogate w błonnik, zarówno ten rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Błonnik ma duże znaczenie w organizmie, gdyż poprawia trawienie i przyspiesza wydalanie. Po zjedzeniu banana będziesz dłużej czuć sytość. Banany rozwiążą też problem zaparć. Nic dziwnego, że banany to częsty składnik śniadań. Pomagają zacząć dzień z pełną dawką energii i zapewniają dobre samopoczucie.

Banany korzystnie wpływają na układ krążeniowy

Jedzenie produktów bogatych w błonnik jest dobre dla serca, a banany mają w sobie bardzo dużo błonnika. Wykazano, że dieta bogata w błonnik zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia i choroby niedokrwiennej serca. Szczególny wpływ na zmniejszenie ryzyka chorób układu serca ma rozpuszczalny błonnik zawarty w bananach.

Zdrowa zbilansowana dieta zapewni organizmowi witaminy, minerały i antyoksydanty, których potrzebuje, a banany wzbogacą ją o błonnik.

Banany pomagają budować zdrowe komórki ciała

Banany są bogate w witaminę B6 i pokrywają 20% dziennego zapotrzebowania dorosłego człowieka. Witamina B6 pomaga w produkcji insuliny, hemoglobiny i kwasów tłuszczowych, które budują nowe komórki. Witamina B6 bierze również udział w wytwarzaniu przeciwciał, które walczą z infekcjami. Jeden banan dziennie utrzyma każdego w zdrowiu, a wizyty u lekarza nie będą potrzebne.

Banany ułatwiają trawienie

Przewód pokarmowy łatwo strawi banany, które nie powodują żadnych podrażnień. Ponadto, działają łagodząco na układ trawienny i odżywiają organizm, szczególnie po biegunce. Dlatego są bardzo często pierwszym pokarmem, które podaje się małym dzieciom.Banany powinny też wchodzić w skład diety stosowanej w szpitalach. Wiemy jednak, że bywa z tym różnie.

Banany są bogate w witaminę C

Uważa się, że najbogatsze w witaminę C są pomarańcze i truskawki. Jednak okazuje się, że banany dostarczają 15% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Witamina C jest ważnym antyoksydantem, który neutralizuje wolne rodniki w organizmie. Wolne rodniki to atomy, molekuły lub jony, które niszczą komórki ciała. Witamina C chroni również komórki krwi i wspomaga produkcję kolagenu, który łączy mięśnie, kości i inne tkanki.

Banany poprawiają wydolność organizmu

Nic dziwnego, że sportowcy bardzo często sięgają po banany. Owoce te wzmacniają mięśnie i zapewniają organizmowi antyoksydanty i inne substancje odżywcze. Według badania przeprowadzonego w Appalachian State University’s Human Performance Lab, spożywanie połowy banana co 15 minut w trakcie treningu kolarskiego okazało się równie skuteczne, co picie odżywek dla sportowców w takich samych odstępach czasu. To dlatego Yohan Blake, jamajski olimpijczyk w sprintach, je 16 bananów na dzień!

Banany zwalczają anemię

Banany są bogate w żelazo, a więc jedzenie ich ma pozytywny wpływ na produkcję hemoglobiny w organizmie, co pozwala zwalczać anemię. Anemia to stan, w którym we krwi występuje niedobór krwinek czerwonych spowodowanych niskim poziomem hemoglobiny. Objawami są osłabienie, blada skóra i krótki oddech. Ponadto witamina B6 obecna w bananach reguluje poziom glukozy we krwi, co również pomoże osobom cierpiącym na anemię.

Banany hamują apetyt

Dzieje się tak dlatego, że banany sycą na długi czas, a także z powodu ich przyjemnego zapachu. Badania przeprowadzone przez doktor Alan Hirsh z Small and Taste Treatment and Research Foundation w Chicago pokazują, że wąchanie bananów, gdy jesteśmy głodni, potrafi oszukać mózg, który uzna, że już jedliśmy. Wniosek: banany pomogą stracić na wadze.

Banany poprawiają humor

W średnim bananie znajduje się około 27 mg magnezu. Ten minerał polepsza humor i zapewnia dobry sen. Mężczyźni i kobiety potrzebują odpowiednio 420 mg i 320 mg magnezu na dzień. Jeśli cierpisz na jego niedobór, prawdopodobnie możesz czuć niepokój, irytację, a także łatwiej dopadnie cię depresja i inne choroby.

Wielu z nas nie spożywa odpowiedniej ilości magnezu. Gdy następnym razem obudzisz się w środku nocy i będziesz mieć problemy z zaśnięciem, rozważ zjedzenie banana.

Dodatkowe korzyści niezwiązane ze zdrowiem

Ciekawostką jest to, że suszona skórka bananów jest doskonałym nawozem dla roślin i kwiatów. Banany są też całkowicie bezpieczne dla twojego ukochanego psa. I ostatnia wskazówka: jeśli chcesz mieć białe zęby, wystarczy po umyciu pocierać je przez około dwie minuty skórką banana . Będziesz mieć idealny uśmiech.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama