Reklama

10 sposobów na to, jak jeść zdrowiej i nie dać się zwariować

Zdrowe odżywianie się może być naprawdę trudne. Są osoby, które twierdzą, że nie ma nic łatwiejszego, ale dla wielu z nas wcale takie nie jest. Być może tak bardzo się starałaś jeść zdrowo, że czujesz już zamęt. Być może chcesz wziąć głęboki oddech, zrobić krok do tyłu, zwolnić, przestać usilnie prowadzić zdrowy styl życia. Nie dać się zwariować. To przecież nie jest zdrowe, prawda? Rozumiemy to i dlatego doradzamy, w jaki sposób żyć zdrowiej bez usilnego starania się, przesadzania z dietą, oczyszczaniem i chrupaniem marchewki na każdą przekąskę.

Powiedz stop obsesji związanej z kaloriami

Bardzo wielu ludzi starających się jeść zdrowo mylnie uważa, że oznacza to głównie liczenie kalorii. Jakość? Nie, to się nie liczy. Cóż, w rzeczywistości to jakość się liczy. I liczy się tak samo, o ile nie bardziej, niż liczba kalorii. Ponieważ małe ciastko może zawierać mniej kalorii niż brązowy ryż, możesz bardziej skłaniać się do zjedzenia ciastka. Ale uwaga! Ryż ma więcej składników odżywczych! Ma również mniej cukru, jest zdrowszy i zapewni ci na dłużej uczucie sytości. Istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jeśli chcemy jeść zdrowo, ale kalorie nie są najważniejsze.

Jedz mniej

Główną zasadą zdrowego jedzenia jest ograniczanie ilości jedzenia. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zjeść 3 duże posiłki i darować sobie przekąski w ciągu dnia. Jeśli tak zrobisz, wieczorem będziesz bardziej głodna niż zwykle, a więc zjesz więcej. Przekąski nie oznaczają jedzenia batoników. Mogą je z powodzeniem zastąpić jagody, hummus i jogurt. Radzimy, aby spożywać 6 posiłków dzienne w małych porcjach.

Używaj mniejszych talerzy

Kiedy starasz się jeść zdrowo, możesz popaść w małą obsesję na punkcie zapełniania swojego talerza. Mała porcja na dużym talerzu wygląda trochę dziwnie, prawda? Patrzysz na talerz i myślisz: "Oj, przydałoby się coś jeszcze". Sugerujemy więc, aby duży talerz zastąpić małym, tak żeby wydawało się, że jedzenia jest więcej. To psychologiczna sztuczka – ale działa!

Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli twoje wcześniejsze menu oparte było na gotowym, zapakowanym, niezdrowym jedzeniu, może być dla ciebie trochę zniechęcające planowanie nowej diety. Jednak nie ma nic gorszego od nagłego uczucia głodu. Znajdujesz się w sytuacji "CO MAM TERAZ ROBIĆ?!". Zdana na własne siły, próbujesz wymyślić zdrową przekąskę, ale twoja szafka jest wciąż wypełniona słodyczami.

Ech...

Abyś nie dała się zwariować, proponujemy planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Wyszukuj i kolekcjonuj nowe przepisy i wypełniaj swoje szafki kuchenne zdrowymi produktami, tak byś nigdy nie poczuła się przyparta do muru. Ostatnią rzeczą, jakiej byś chciała, jest ten kłujący w oczy batonik, gdy ty jesteś głodna.

Jak jeść zdrowiej? Bądź elastyczna!

Jak utrzymać zdrową dietę i nie stracić głowy? Odpowiedź brzmi: być elastyczną. Jeśli chcesz wieść zdrowe życie ze ścisłym planem i listą zakazanych produktów, w krótkim czasie opanuje cię złość lub smutek. Sugerujemy, abyś od czasu do czasu dała upust swoim zachciankom. Nie ma nic złego w zjedzeniu kawałka tortu raz na jakiś czas; pomoże ci to wytrwać w zdrowej diecie.

Unikaj stosowania modnych diet

Tak, jeśli będziesz na diecie selerowo – twarogowej, stracisz na wadze. Staniesz się szczupła w mgnieniu oka. Będziesz jednak również czuła się zmęczona, słaba i przygnębiona. Będziesz wciąż w złym humorze i w końcu zaczniesz warczeć o wszystko na swoich kolegów i koleżanki. Najlepszym sposobem na zdrową dietę jest kompletne ignorowanie przelotnych dietetycznych mód, które zmienią cię w osobę, która nienawidzi świata i ludzi.

Nawadniaj swój organizm

Jeżeli jesteś osobą, która odczuwa ukłucie głodu w godzinę po posiłku, może być ci trudno znaleźć sposób, by wytrwać w zdrowej diecie. W takim wypadku radzimy, abyś bardzo często piła. Będziesz zaskoczona, jak łatwo można nasycić się szklanką wody czy filiżanką herbaty na kolejną godzinę lub nawet dwie.

Przypominaj sobie, dlaczego zaczęłaś stosować zdrową dietę

Przegryzając pomidory suszone na słońcu, łatwo będzie zadać sobie pytanie:"Dlaczego w ogóle zaczęłam stosować zdrową dietę?". Zdrowe jedzenie wydaje się niekiedy uciążliwe, ale kiedy sobie przypomnisz, dlaczego włączyłaś je do swojego stylu życia, upewnisz się, że dobrze robisz. Kluczem do konsekwencji w stosowaniu zdrowej diety jest często odpowiednia motywacja.

Jedz zupy!

Kolejną pomocną wskazówką, jak jeść zdrowiej, jest zachęta, abyś do codziennego menu włączyła zupy. Jednym z problemów, jakie mogą się pojawić w czasie stosowania zdrowej diety, jest niewiedza, co można przyrządzić. Nie polegasz już na zapakowanym jedzeniu, więc musisz mieć czas, aby przygotować składniki i przyrządzić z nich posiłek. Jeśli nie masz czasu i jesteś przyzwyczajona do posiłków podgrzewanych w kuchence mikrofalowej, zupy są idealną, zdrową alternatywą. Szybko się je robi, są tanie – i zdrowe.

Pij kawę

Istnieją sprzeczne opinie co do tego, czy kawa jest dla nas dobra, czy też nie, ale my skłaniamy się ku tej pierwszej opcji. Kawa przyspiesza metabolizm i rano sprawia, że mamy więcej energii. Tak więc, jeśli chcesz, by rano rozbudziły cię owsianka lub seler, dodaj do takiego śniadania trochę kawowej magii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama