Reklama

10 niezbędnych produktów na zdrowej liście zakupów

W dzisiejszych czasach istnieje wiele sprzecznych opinii na temat tego co jest zdrowe, a co nie.Idealne jedzenie powinno być zdrowe, dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, być bogate w witaminy i minerały, a także być smaczne. Tak więc co powinno się znaleźć na zdrowej liście zakupów?

Reklama

Wybieraj wodę w szklanej butelce

Jeśli kupujesz wodę butelkowaną, to wybieraj tą w szklanej butelce. W przeciwieństwie do butelek plastikowych, z ich szklanych odpowiedników nie wydostają się substancje chemiczne, dlatego też jakość wody jest zachowana.

Z plastikowych butelek do wody przenika składnik zwany BPA, który może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych. Mimo że wiele substancji chemicznych zostało usuniętych z butelek, to niektóre z nich pozostały. Ile czasu minie zanim i one przedostaną się do wody? Tak więc, lepiej unikać plastikowych butelek.

Wybieraj produkty organiczne

Produkty, które nie są organiczne mogą być pokryte środkami chemicznymi, które mają na celu zabijać drobnoustroje, dlatego też na pewno nie wpływają one dobrze na ludzki organizm. Dodatkowe używa się także sztucznych nawozów, które mają przyspieszać wzrost produktów. Są to sztuczne środki chemiczne, z którymi nasz organizm sobie nie radzi. Tak więc takie produkty na pewno nie powinny znaleźć się na zdrowej liście zakupów.

Jedzenie organiczne zawiera bardzo małą ilość pestycydów lub nie zawiera ich w ogóle. Kolejną ich dużą zaletą jest to, że mają one większą ilość witamin, minerałów oraz antyoksydantów. Są one potrzebne do tego, aby twój organizm był zdrowy, a poza tym chronią one przed nowotworami.

Wybieraj produkty w kolorach tęczy

Kluczem zdrowej diety jest zróżnicowanie składników odżywczych. Naturalne produkty uzyskują swój kolor dzięki zawartym w nich składnikom odżywczym. Dlatego patrząc do swojego koszyka z zakupami powinnaś zobaczyć całą gamę naturalnych kolorów, ponieważ wtedy możesz być pewna, że wybrane produkty są różnorodne.

Wybieraj owoce z niską zawartością cukru

Niezależnie od pochodzenia cukru, jego duża ilość jest szkodliwa. Jest to bardzo ważny czynnik, który przyczynia się do nadwagi.

Istnieje wiele korzyści z jedzenia owoców i możesz z nich skorzystać wybierając owoce z niską zawartością cukru. Do takich owoców należą jagody, maliny oraz truskawki. Jagody są także bogate w antyoksydanty.

Wybieraj ciemnozielone warzywa

Ciemnozielone warzywa liściaste są bogate w witaminy, minerały oraz antyoksydanty. Sałata składająca się z mieszanki na przykład szpinaku dostarczy ci składników odżywczych, które sprawią, że będziesz mógł cieszyć się dobrym zdrowiem. Im jaśniejsze jest warzywo (na przykład sałata lodowa) tym mniej składników odżywczych zawiera.

Wybieraj jajka od kur z wolnego wybiegu

Kiedy kura może sama szukać sobie jedzenia, to wybiera ona naturalne rzeczy takie jak rośliny, robaki i insekty. Naturalnie karmiona kura znosi jajka dobrej jakości, które mają dużą ilość składników odżywczych i naturalnych tłuszczy. Żółtko w takim jajku będzie miało kolor pomarańczowy. Niestety większość dostępnych na rynku jajek pochodzi od kur karmionych ziarnem, czyli produktem ubocznym kukurydzy. Nie jest to naturalna dieta kury. Żółtko w tym wypadku będzie blade. Wybieraj jajka od kur z wolnego wybiegu i oceniaj ich jakość po kolorze żółtka.

Wybieraj mięso zwierząt karmionych trawą

Naturalna dieta krowy to trawa, nie ziarno. Większość hodowanych zwierząt jest karmionych ziarnem, aby szybciej przybierały na wadze. Nie jest to ich naturalna dieta, dlatego też mięso nie będzie najwyższej jakości. Krowy karmione trawą mają mniejszą zawartość tłuszczu, który zawiera takie tłuszcze jak omega3, które są dla nas dobre. Tłuszcze te nie są obecne w tak dużej ilości w mięsie zwierząt karmionych ziarnem.

Wybieraj dzikie ryby

Hodowane ryby są podobne do hodowanych zwierząt. Nie są one na naturalnej diecie i nie pływają tak jak w naturalnych warunkach. Z tego powodu mają one więcej tłuszczu oraz mniej białka. Dzikie ryby żywią się naturalnymi składnikami, dlatego też proporcje tłuszczu i białka są u nich idealne.

Wybieraj dobre źródła kwasów tłuszczowych omega 3

Kwasy tłuszczowe omega 3 są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Sprawiają, że nasze serce jest zdrowe, stawy giętkie, a układ odpornościowy funkcjonuje prawidłowo. Ich niedobory mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych takich jak sucha skóra czy otyłość. Właśnie tak, niedobór (zdrowych) tłuszczów może sprawić, że przybierzesz na wadze!

Nie kupuj produktów przetworzonych

Podczas procesu przetwarzania usuwanych jest większość, jak nie wszystkie, właściwości zdrowotne produktów. Na przykład przetworzona biała mąka nie zawiera już większości błonnika, białka, witamin i minerałów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama