Reklama

10 korzyści płynących ze zdrowego śniadania

Wszyscy wiemy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, ale z jakichś powodów wielu z nas omija go po to, aby zyskać kilka minut snu. Istnieje mnóstwo korzyści płynących z jedzenia pożywnego śniadania. Nie warto zastępować go chwyconą w locie, nie zawsze zdrową przekąską. Oto 10 z nich.

Reklama

Napełnij zbiornik

Potrzebujesz energii na cały dzień, szczególnie jeśli planujesz wiele zajęć. Po dobrym wypoczynku w ciągu nocy twój organizm potrzebuje paliwa, żeby móc sprostać wyzwaniom dnia. Nie zaprzeczaj i nie mów, że to nieprawda. Szczególnie, że później możesz nie mieć już czasu, żeby cokolwiek zjeść.

Kontroluj swoją wagę

Być może twierdzenie, że im mniej jesz, tym mniej ważysz brzmi rozsądnie. Jednak twoja waga zależy również od tego, kiedy jesz. Głodzenie się przez cały dzień po to, by wieczorem zjeść ogromny posiłek to gorsza opcja niż zjedzenie dobrego, zdrowego śniadania, a następnie spożycie mniejszych porcji na obiad i kolację.

Zmniejsz ryzyko powstania problemów z sercem

Istnieją badania potwierdzające, że jedzenie zdrowego śniadania może zmniejszyć ryzyko pojawienia się zawału serca, udaru i cukrzycy. Prawdopodobnie jest tak dlatego, że zmniejsza to ryzyko nadmiernego przybrania na wadze, co jest częstą przyczyną owych problemów.

Popraw swoją pamięć…

Inne badania wykazały, że osoby, które jedzą śniadanie lepiej zapamiętują rzeczy. Jednakże jest to prawdą tylko w przypadku spożywania zdrowych śniadań. Nie dotyczy to posiłków w postaci batonika czekoladowego czy jajecznicy z trzech jajek z kiełbaskami. Smutne, ale prawdziwe.

...i koncentrację

Jak powiedziano powyżej, regularne jedzenie śniadania jest zdrowe dla naszego ciała, ale jest też dobre dla naszego umysłu. Śniadanie przyspiesza metabolizm i pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale również pobudza twój mózg i sprawia, że jesteś bardziej uważna.

…i nastrój

Czy znasz kogoś, kto jest zadowolony, jeśli jest głodny? Oczywiście, że nie. Głodni ludzie mają zły nastrój i są rozdrażnieni. Prócz tego, burczenie w brzuchu będzie cię rozpraszać w pracy, cokolwiek robisz w ciągu dnia.

Jedz zdrowiej

Badacze zauważyli związek pomiędzy regularnym jedzeniem śniadania i ogólnymi zwyczajami jedzeniowymi. Oczywiście osoby, ktore nie jadły śniadania zwykły jeść więcej tłuszczu i cukru w ciągu dnia. Natomiast osoby, które jadły zdrowe śniadanie – zwykły jeść także zdrowiej w ciągu dnia.

Wykorzystaj ćwiczenia na siłowni

Czy naprawdę sądzisz, że to dobry pomysł pocić się na siłowni z pustym żołądkiem? Skąd masz brać energię, jakiej potrzebujesz do wysiłku fizycznego? Spójrzmy prawdzie w oczy: kalorie oznaczają energię, nic więcej. Ważne jest, skąd pochodzą kalorie, zgoda, ale też to czym są – energią! Brak kalorii równa się brak energii.

Jedz to, co lubisz

Jeśli jesteś stale zajęta, prawdopodobnie cierpisz na chroniczny brak czasu. Jest to zwykle powszechna wymówka, żeby nie jeść śniadania. Lecz co by się stało, gdybyś miała jedyną okazję zjeść coś, co naprawdę lubisz, bo będziesz pracować cały dzień? Wykorzystaj tę okazję.

Jest łatwe i szybkie

Zapomnij o wymówce: "Nie mam czasu". Śniadanie nie ma oznaczać długiej uczty. Możesz wcześniej ugotować jajka i tylko rano je obrać ze skorupki. Omlety również szybko się robi, prawda? I nawet nie warto wspominać o owocach, jogurcie i płatkach. Pamiętaj przede wszystkim, że mówimy o zdrowym śniadaniu. Jeśli masz czas, przygotuj sobie domową muffinkę. Rozjaśni ci dzień na samym starcie!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama