Reklama

5 sposobów na poskromienie ochoty na cukier

Kiedy mamy na coś ochotę, oznacza to, że nasz organizm mówi nam, że czegoś potrzebuje, jednak istnieje możliwość, że jego naturalna równowaga jest zaburzona. Wówczas organizm zaczyna mieć ochotę na to, czego nie potrzebuje. Ciągła ochota na coś słodkiego może być wynikiem takiej zaburzonej równowagi. Cukier zawiera proste węglowodany, które w krótkim czasie dostarczają nam energii i zadowolenia, jednak te odczucia są bardzo krótkotrwałe. Lubimy słodki smak od urodzenia i dla wielu ludzi pozostaje on do końca najbadziej ulubionym smakiem. Dzieje się tak dlatego, że cukier powoduje wydzielanie się "hormonu szczęścia", czyli serotoniny. Oto dlaczego możemy doświadczyć "słodkiej euforii". Jeżeli jesteś osobą, która często sięga po słodkie przekąski, zapoznaj się z poniższymi sposobami na powstrzymanie się od tej pokusy.

Reklama

Jak cukier działa na twój organizm

Jeśli sądzisz, że jedyną szkodą, jaką cukier może wyrządzić twojemu organizmowi, jest przybranie na wadze, jesteś w błędzie. Jeżeli potrzebujesz zachęty, aby opierać się pokusie słodyczy, pomyśl, że cukier uzależnia i dlatego właśnie ją odczuwamy. Spożywanie zbyt dużej ilości cukru wpływa negatywnie na nasz układ odpornościowy, niszczy zęby, zwiększa stan zapalny i ryzyko wystąpienia raka, cukrzycy i otyłości.

Wypróbuj gumę do żucia

Możesz pokonać ochotę na cukier poprzez żucie gumy. Badania wykazały, że nasz organizm odczytuje żucie gumy jako jedzenie. Dzięki temu zmniejsza się uczucie, że musimy zjeść coś słodkiego.

Wdychaj waniliowy zapach

Powstrzymać pokusę na słodycze można też poprzez wdychanie waniliowego zapachu. Uważa się, że zapach ten zmniejsza ochotę na cukier bardzo skutecznie. W badaniu przeprowadzonym przez szpital St George w Londynie naukowcy odkryli interesującą prawidłowość. Osoby lubiące słodycze, które otrzymały skrawki materiału o zapachu wanilii, znacznie mniej odczuwały pokusę zjedzenia czegoś, co zawiera cukier. Spróbuj zapalić świecę wydzielającą waniliowy zapach lub skrapiać się perfumami o takim aromacie.

Nie nudź się popołudniami

Pora dnia, w której ludzie najczęściej łamią swoje postanowienia o diecie, to popołudnie, około 15.30. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest po prostu znudzenie lub frustracja.

Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest wykoanywanie wszystkich nudnych i nielubianych obowiązków z samego rana i zorganizowanie sobie zajęcia na popołudnie. Dzięki temu nie będziesz sięgać po słodycze dla zabicia nudy.

Ogranicz alkohol i kawę

Kolejnym sposobem, który może się okazać skuteczny dla ciebie, jest ograniczenie alkoholu i kawy. Picie zbyt dużej ilości alkoholu i kawy może zwiększyć twoją ochotę na cukier. Oba te stymulanty odwodnią cię i mogą spowodować niedobór minerałów w organizmie, jeśli przesadzisz z ich spożywaniem. Taka sytuacja spowoduje, że będziesz odczuwać zwiększoną potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Możesz temu zapobiec, ograniczając spożywanie obu używek.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama