Reklama

Jak pozbyć się zbędnego owłosienia?

Większość z nas boryka się z problemem nadmiernego owłosienia. Dbanie o idealnie gładką skórę przestało być już wyłącznie domeną kobiet; wielu mężczyzn również poddaje się depilacji. Na co dzień preferujemy używanie ostrej maszynki, ale odrastające włosy mogą wywołać nieprzyjemne podrażnienia skóry. Z pomocą mogą przyjść zabiegi, które oferują gabinety medycyny estetycznej, jednak decydując się na nie, trzeba się liczyć z niemałymi kosztami. Czy zatem istnieją inne metody pozbycia się niechcianych włosów? Sprawdźmy.

Reklama

Czym spowodowane jest nadmierne owłosienie?

Przyczyną nadmiernego owłosienia jest zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu. Jeśli sytuacja jest poważna i u kobiet ciemne włosy pojawiają się w nietypowych miejscach (plecy, twarz, klatka piersiowa), to mamy do czynienia z hirsutyzmem. Wtedy należy udać się do specjalisty, który zleci dodatkowe badania, gdyż problem ten może być symptomem innych, poważniejszych schorzeń. Na szczęście odpowiednia terapia farmakologiczna przynosi wymierne skutki.

Jak pozbyć się nadmiaru włosów?

Oczywiście ze względów estetycznych często poddajemy się zabiegom, które powodują usunięcie zbędnego owłosienia na ciele. Najczęściej pozbywamy się włosów pod pachami, z nóg, twarzy oraz okolic intymnych. Najpowszechniejszą metodą jest używanie jednorazowej maszynki z ostrzem. Jednak ten sposób może wywoływać podrażnienia, a wrastające włoski są przyczyną bólu. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po zabieg depilacji laserowej, który jest najbezpieczniejszy. Jednak by efekt był trwały, trzeba wykupić kilka wizyt w salonie kosmetycznym. Inną częstą metodą jest depilacja za pomocą gorącego wosku – daje ona wymierne rezultaty i problem ustępuje na kilka tygodni. Jednak okazuje się, że domowymi sposobami można usunąć zbędne owłosienie samodzielnie, nie obciążając równocześnie domowego budżetu.

Domowe metody pozbycia się niechcianego owłosienia?

By pozbyć się zbędnego owłosienia, można zastosować metody naturalne, które bazują na produktach często dostępnych w domu.

Cebula i bazylia

Przygotuj 2 duże cebule oraz 10 listków świeżej bazylii. Przekrój warzywa i wybierz białe błonki, które znajdują się między warstwami; dodaj zielone liście i zmiażdż je tak, aby powstała papka. Otrzymaną pastą smaruj miejsca z niechcianym owłosieniem. Po kwadransie spłucz wszystko ciepłą wodą.

Pasta cukrowa

Potrzebne będą: łyżka miodu, łyżka wody oraz dwie łyżki cukru. Całość wymieszaj w miseczce i podgrzej w mikrofalówce do momentu rozpuszczenia się składników. Gdy mieszanka trochę ostygnie, ale będzie jeszcze płynna, nanieś ją na skórę, a następnie przyłóż kawałek czystego materiału. Oderwij zdecydowanym ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.

Banan i płatki owsiane

Banana rozgnieć dokładnie widelcem w misce i dodaj do niego dwie łyżki płatków owsianych. Otrzymaną papkę nanieś na owłosioną skórę ciała i wcieraj kulistymi ruchami, a następnie pozostaw całość na 20 minut. Po tym czasie spłucz całość ciepłą wodą.

Mieszanka olejków eterycznych

W misce wymieszaj łyżeczkę olejku lawendowego z sześcioma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Za pomocą wacika kosmetycznego przecieraj miejsca pokryte niechcianym owłosieniem. Zabieg powtarzaj regularnie 3 razy w tygodniu przez 3 miesiące: efekt nie jest jednak widoczny od razu. Z racji intensywnego działania tej mikstury, przestań ją stosować, jeśli na skórze pojawi się silne zaczerwienienie i swędzenie.

Nitkowanie

Inną metodą naturalną jest użycie nitek. Sposób jest prosty: dwa końce bawełnianej nici związujemy ze sobą tak, aby utworzyć pętlę, następnie nakładamy jej dwa końce na palce obu rąk oraz zakręcamy tak, by na środku sznurek był zwinięty. Środkiem "chwytamy" poszczególne włoski i naciągamy sznurek tak, by się zawinęły - w ten sposób można skutecznie usunąć niepotrzebne owłosienie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama