Reklama

Dlaczego warto spacerować?

Jeśli nie masz pomysłu, jak spędzić wolny czas, nie zastanawiaj się długo, tylko idź na spacer! Okazuje się, że ta forma aktywności fizycznej ma bardzo dużo zalet. Spacery świetnie wpływają na zdrowie, ogólne samopoczucie, a także na sylwetkę. Oto powody, dla których warto spacerować regularnie.

Reklama

Spacery dbają o kości i chronią je przed osteoporozą

Regularne spacery pozytywnie wpływają na nasze kości. Ta forma aktywności fizycznej znalazła się na czele listy najlepszych ćwiczeń oporowych, czyli takich, które mają zbawienny wpływ na gęstość kości. Tę listę stworzyła Brytyjska Narodowa Fundacja Osteoporozy, która zachęca do spacerowania takim hasłem: "Spaceruj codziennie ze swoim psem (a jeśli go nie masz, pożycz od sąsiada) przez co najmniej przez 30 minut!".

Wspomagają odchudzanie i dbają o sylwetkę

Spacery oczywiście mają również pozytywny wpływ na naszą sylwetkę. Im więcej spacerujemy, tym atrakcyjniej prezentuje się nasze ciało. Jednocześnie spalamy kalorie, zatem spacery powinny zagościć na stałe w życiu osób, które zmagają się z nadwagą czy otyłością. Spacer pomaga nam wzmocnić mięśnie ciała, ale jednocześnie nie obciąża stawów ani kręgosłupa - w przeciwieństwie do joggingu. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, chodźmy na spacer!

Spacery wzmacniają serce

Regularne spacery wpływają też pozytywnie na nasze serce: wzmacniają je i mogą zapobiec chorobom układu sercowo-naczyniowego. Osoby starsze (które ukończyły 60. rok życia) dzięki regularnym spacerom mogą przywrócić swoim tętnicom kondycję nawet sprzed kilkunastu lat! Służy to poprawie ciśnienia krwi, a co za tym idzie poprawie pracy serca. Ponadto, podczas intensywnego marszu mięsień sercowy pompuje więcej krwi. Efekt? Wzmacnia się układ krążenia, a ryzyko zawału jest znacznie mniejsze.

Spacer dodaje energii

Dzięki regularnym spacerom możemy również odzyskać utraconą energię. Podczas spacerów dotleniamy nasz mózg, czego efektem jest wyższy poziom energii. Ludzie, którzy regularnie spacerują, są bardziej sprawni i lepiej radzą sobie z codziennymi obowiązkami.

Spacer poprawia humor

Podczas spaceru w naszym mózgu podnosi się poziom endorfin, które sprawiają, że czujemy się wesoło. Wystarczy 10 minut spacerowania, by zmniejszyć poczucie złości i zdenerwowania. Dlatego, jeśli chcemy poprawić sobie humor, chodźmy pospacerować.

Jak spacerować?

Jeśli decydujemy się na regularne spacery, powinniśmy zacząć od spacerów półgodzinnych w tempie około pięciu kilometrów na godzinę. Kiedy nasz organizm przyzwyczai się do takiego wysiłku, możemy przejść do marszobiegu, który wykonujemy w tempie siedmiu kilometrów na godzinę. Podczas spaceru staramy poruszać się naturalnie, zgodnie z anatomią naszego ciała. Na spacer zakładajmy wygodny strój i sportowe obuwie.

Spacer to doskonała forma poprawy humoru, zdrowia, a także świetny sposób na relaks. Dlatego, jeśli siedzisz w domu i nie wiesz, jak spędzić kolejną godzinę, po prostu idź pospacerować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama