Reklama

5 powodów dla których musisz codziennie spacerować

„Chodzenie jest dla człowieka najlepszym lekarstwem”. Hipokrates wypowiadając te słowa wiedział co mówi – chodzenie jest jedną z najprostszych rzeczy, jakie możemy zrobić dla naszego zdrowia. Czynności tej nie musisz się uczyć, jest ona darmowa oraz możesz ją wykonywać w każdym miejscu. Oto 5 powodów dla których codziennie musisz spacerować.

Reklama

Twoje serce jest szczęśliwe

Możesz myśleć, że chodzenie nie jest ćwiczeniem aerobowym, jednak zapewniam cię, że nim jest. Wprawia ono w ruch wszystkie mięśnie, które potrzebują dużo krwi, aby wykonywać swoją pracę. Jeśli wzrasta zapotrzebowanie na krew, to twoje serce również musi zacząć szybciej pracować. W przeciwieństwie do niektórych osób, nasze serce lubi ciężką pracę, przez co staje się mocniejsze i bardziej wydajne.

Przynosi ulgę w bólu stawów

Bóle stawów to codzienny problem wielu osób. Mimo, że kusząca wydaje się propozycja odciążenia stawów, to większą ulgę przyniesie coś zupełnie odwrotnego, czyli aktywność fizyczna. Chodzenie sprawia, że do stawów dostarczane są składniki odżywcze i tlen, czyli to czego potrzebują. Stawy, które nie mają ruchu są jeszcze bardziej sztywne i bolesne.

Wspomaga funkcjonowanie mózgu

Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko choroby Alzheimera oraz innych podobnych chorób, a chodzenie może być twoją sekretną bronią w walce o utrzymanie jasności umysłu. Podczas aktywności fizycznej zwiększa się przepływ krwi, przez co do naszego mózgu dociera więcej tlenu, dzięki czemu poprawia się rozwój i funkcjonowanie neuronów.

Poprawia krążenie

Przyspieszenie pulsu, które odczuwasz podczas chodzenia jest sygnałem jaki daje krążąca w twoim organizmie krew. Niesie ona ze sobą składniki odżywcze oraz tlen, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zwiększony przepływ krwi w organizmie zmniejsza także ryzyko problemów z zakrzepami krwi, które mogą prowadzić na przykład do zakrzepicy żył głębokich.

Poprawia twoje samopoczucie

Czy słyszałeś kiedykolwiek o zjawisku jakim jest tzw. euforia biegacza? Okazuje się, że pojawia się ono nie tylko u nich. Każda forma ćwiczeń zwiększa produkcję endorfin, czyli substancji chemicznych, które redukują odczuwanie bólu oraz poprawiają ci humor. Chodzenie przez 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu lub 60 minut dziennie 3 razy w tygodniu ma pozytywny wpływ na łagodne lub umiarkowane objawy depresji.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama