Reklama

Jak poprawić kreatywne myślenie? Proste triki

Kreatywność to dzisiaj niezwykle pożądana cecha, szczególnie na rynku pracy. Dlaczego? Kreatywne myślenie nie tylko pozwala tworzyć piękne i wartościowe rzeczy, ale także umiejętnie radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Jednak czasami kreatywne myślenie wcale łatwo nie przychodzi. Wielu z nas znane są uczucia braku weny twórczej lub tzw. „ciężkiego myślenia”. Jak temu zapobiegać? Ćwicząc i pobudzając kreatywne myślenie. Pomoże w tym kilka niezawodnych trików. Oto one.

Często słuchaj muzyki

Pierwszy sposób to regularne słuchanie muzyki. Badania naukowe potwierdzają, że muzyka pobudza tę część mózgu, która odpowiada za kreatywność i emocje. Na pracę mózgu najlepiej wpływa muzyka klasyczna. Nie tylko poprawia twórcze myślenie, ale również koncentrację i inne ważne funkcje poznawcze. Jeśli chcesz zwiększyć swoją kreatywność, sięgnij po klasykę lub jazz.

Staraj się pisać ręcznie

Pisanie ręcznie również korzystnie wpływa na pracę mózgu. W erze komputerów niestety praktykujemy go coraz rzadziej. Warto jednak od czasu do czasu napisać coś ręcznie. Nasze szare komórki będą zdecydowanie lepiej pracować, a głowa zyska więcej nowych pomysłów. Najgroźniejsze dla mózgu jest zdecydowanie schematyczne i rutynowe działanie, które zabija kreatywność i osłabia kondycję mózgu.

Dużo spaceruj

Pozytywnie na twórcze myślenie wpływa również świeże powietrze, a konkretnie tlen. Dlatego należy regularnie spacerować, biegać i uprawiać różnego rodzaju sporty na zewnątrz. Ponadto, nawet lekki, ale regularny wysiłek fizyczny poprawia pamięć i koncentrację.

Regularnie śpij

Powszechnie wiadomo, że sen to podstawa zdrowia i prawidłowego funkcjonowania, choć wielu z nas o tym zapomina i zarywa noce na pracę i naukę. Jeśli chcemy, by nasz mózg był sprawy, powinniśmy regularnie spać w nocy, ale także pamiętać o kilkunastominutowych drzemkach w dzień. Krótki odpoczynek po pracy pomoże nam się zrelaksować dzięki czemu będziemy lepiej myśleć.

Ucz się nowych rzeczy

Nauka pobudza komórki mózgu do pracy, poprawia sprawność intelektualną i – jak nietrudno się domyślić – zwiększa kreatywność. Dlatego warto ciągle uczyć się nowych rzeczy, poznawać świat i stawiać sobie ambitne cele. Nasz mózg wymaga ciągłej gimnastyki, by dobrze pracował.

Twórz, gdy jesteś zmęczony

Mało kto ma tego świadomość, ale najwięcej twórczych pomysłów rodzi się w naszej głowie, gdy jesteśmy zmęczeni. Dlaczego? Ponieważ kreatywność tak naprawdę jest wynikiem błądzenia po niezwiązanych ze sobą zagadnieniach. Warto zatem tworzyć, gdy jesteśmy lekko zmęczeni, ale nie przemęczeni!

Otaczaj się niebieskim i zielonym

Potwierdzono naukowo, że niebieski i zielony zwiększają wydajność umysłową i usprawniają procesy poznawcze. Tym samym poprawiają twórcze myślenie. Dlatego najlepiej pracować w zielonych lub niebieskich pomieszczeniach. Czujemy się wówczas mniej zmęczeni i lepiej myślimy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama