Reklama

Jak kolor naszych ubrań wpływa na nasze samopoczucie?

Nasza percepcja kolorów oraz ich wpływ na to, jak się czujemy określane są przez zwyczaje, tradycje kulturowe, a pod wieloma względami przez samą naturę. Każdy kolor może zupełnie inaczej na nas oddziaływać. Dla przykładu, kolor czerwony podnosi tętno i dodaje nam energii. Kolor zielony natomiast uspokaja nas i sprawia, że jesteśmy postrzegani jako łagodne i ciepłe osoby. Niecodziennie jednak zastanawiamy się nad wpływem kolorów na nasze samopoczucie i sposób postrzegania samych siebie. Często, głównie z powodu braku czasu, dobieramy je przypadkowo, szczególnie jeśli chodzi o nasz ubiór. Okazuje się natomiast, że właśnie kolory naszej garderoby odgrywają znaczącą rolę w naszej codzienności. Mogą silnie oddziaływać na nasz nastrój, zdrowie, a także na sposób postrzegania nas przez inne osoby. Sprawdź, jak działa na ciebie kolor twojego ubrania i jakie barwy dobierać do stroju, by poczuć się lepiej.

1. Czerwony

Zdefiniowanie konkretnego wpływu czerwonego koloru na nasze samopoczucie jest problematyczne, ponieważ może on w różnorodny sposób na nas oddziaływać. Powszechnie uważa się, że kolor czerwony dodaje nam energii. Rozbudza również zmysły i zachęca do pracy twórczej. Może również podnosić nasze ciśnienie. Czerwony kolor zwiększa także pewności siebie. W wielu częściach świata, barwa ta posiada aurę niebezpiecznej pasji i seksualności. Oczywiście jeśli nie jesteś mieszkańcem Indii, bo tam czerwień jest naturalnym kolorem sukien ślubnych! Kombinacja czerwieni i czerni od dawna stała się klasycznym fasonem - wygląda niezwykle elegancko ale i żywo. Ubrani na czerwony jesteśmy postrzegani jako osoby odważne, charakterne, a nawet zadziorne! Jeśli chcesz zwiększyć swoją pewność siebie w oczach innych, a w dodatku poczuć się zmysłowo, postaw na kilka czerwonych akcentów w swoim ubiorze. Gwarantujemy, że na każdym spotkaniu zostaniesz zapamiętany!

2. Żółty

Według ekspertów specjalizujących się w doborze kolorów i ich znaczeniu dla naszego życia, ten słoneczny i pełen życia kolor może znaleźć swojego zwolennika nawet wśród bardzo wybrednych osób. Jednakże, podobnie jak w przypadku koloru czerwonego, należy uważać, by wybrać taki odcień, który nie będzie kolidował z twoją skórą. Osoby identyfikujące się z kolorem żółtym są postrzegane jako towarzyskie, sympatyczne i ciepłe. Uważa się je także za ludzi godnych zaufania. Barwa żółta ma jednak i swoją negatywną stronę. Może wyzwalać agresję i inne złe emocje. Dlatego zaleca się nie malować m. in. ścian pokoju na kolor żółty, chyba, że jest to jasny odcień.

3. Niebieski

Kolor niebieski i jego oddziaływanie można uznać za przeciwieństwo czerwieni. Niebieski może uspokajać, a także zmniejszać ciśnienie krwi. Ogólnie uważa się go za zimny kolor, który jako element garderoby idealnie nadaje się na spotkania biznesowe. Kolor niebieski można również wybrać na randkę lub egzamin, czyli w sytuacjach, w których może występować stres. W takich momentach niebieski pomoże nam się uspokoić i wyciszyć myśli. Osoby, które ubierają się na niebiesko kojarzone są również z elegancją i klasą. Wnętrzom kolor nieba nadaje natomiast świeżości. Jest idealną barwą do sypialni, ponieważ potrafi świetnie relaksować, jednocześnie ułatwiając zasypianie.

4. Zielony

Zielony uznawany jest za najbardziej uspokajający kolor. Jednak, jak się okazuje, może również wpływać pobudzająco na nasze zmysły. Zielony łagodzi napięcie i pomaga utrzymać równowagę fizyczną i psychiczną. Osoby, które noszą zielone ubrania lub dodatki odbierane są jako bardzo spokojne, ciepłe, wyważone i godne zaufania. Zielony element garderoby warto włożyć np. na rozmowę kwalifikacyjną. Zaprezentujemy się wówczas jako osoba, z którą będzie się dobrze pracować. Tą barwą powinny się otaczać osoby nadmiernie aktywne lub narażone na stres. Zieleń ma szeroką gamę odcieni, dzięki czemu bez problemu dobierzesz taki, który idealnie skomponuje się z twoją skórą. Jeśli chcesz zaakcentować swoje zielone przedmioty, użyj do tego akcesoriów o neutralnych kolorach. Jeśli używasz ubrań o stonowanych kolorach, możesz bawić się w połączenia zieleni z innymi kolorami, na przykład jasnej biżuterii czy kapelusza.

5. Fioletowy

Ludzie ubrani na fioletowo ponoć sprawiają wrażenie osób doświadczonych i niezwykle pewnych siebie. Przykładowo, podczas rozmowy kwalifikacyjnej fioletowy może nadać osobie młodej charakteru, a nieco starszej doświadczenia. Ponadto fiolet, mimo swojej ciemnej barwy, może ożywić nawet najbardziej ponury wygląd. Doskonałym uzupełnieniem twojego ubioru będą akcesoria i ubrania w pastelowych odcieniach fioletu. Fioletowy doskonale łagodzi również negatywne emocje i stres, dlatego kontakt z tym kolorem zaleca się osobom, które mają problemy na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Jego zaletą jest również wspomaganie organizmu przy wysiłku umysłowym, ponieważ doskonale poprawia koncentrację. Ułatwia także panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości.

6. Czarny

Czerń jest najbardziej klasycznym kolorem, który pasuje właściwie do wszystkiego. Kojarzy się z tajemniczością i pewnością siebie. Można powiedzieć, że czarny kolor ma rozbieżne działanie psychologiczne, gdyż z jednej strony zwiększa pewność siebie, z drugiej zaś może oddziaływać depresyjnie. W ubiorze, warto zatem dobierać czerń ostrożnie, by przypadkiem nie wywołać efektu mroczności. Czarny słynie również z tworzenia wizualnego efektu odchudzania, dlatego jeśli chcemy wyglądać szczuplej, załóżmy czarne spodnie lub sukienkę. Kolor czarny, wbrew negatywnym skojarzeniom, może działać wyciszająco i uspokajająco. Barwa ta również podkreśla autorytet, dodaje kompetencji i klasy.

7. Pomarańczowy

To kolor, który łączy w sobie zalety słonecznego żółtego oraz głębokiego czerwonego. Pomarańczowy uważany jest za idealny kolor do stymulacji aktywności oraz rozbudzania kreatywności. Naukowcy udowodnili także, że pomarańczowy to również kolor przywracający pozytywne myśli, pomagający odzyskać wiarę w siebie i pogodne nastawienie do życia. Dlatego zaleca się, żeby pomieszczenia, w których dużo przebywamy posiadały pomarańczowe elementy. Ludzie, którzy lubią ten kolor charakteryzują się zdecydowaniem, zorganizowaniem, ale także niecierpliwością i porywczością. Ponoć pomarańczowy jest idealną barwą dla architektów, inżynierów, projektantów i innych zawodów wymagających kreatywności. Dlaczego? Ponieważ pobudza twórcze myślenie. Zapewnia również wiarę w siebie i sukcesywne dążenie do swoich ambicji.

A ty już wiesz, który kolor najlepiej do ciebie pasuje i dlaczego chciałbyś go nosić?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama