Co miesiąc urodzenia mówi o twoim zdrowiu? Data urodzenia a podatność na choroby

Czy miesiąc urodzenia może mieć wpływ na zdrowie człowieka? Zbadali to naukowcy z Columbia University w Nowym Jorku. Wyniki przeprowadzonych przez nich badań sugerują, że rzeczywiście data urodzenia może mieć związek ze zwiększonym ryzykiem rozwoju pewnych chorób. Kiedy przychodzą na świat teoretycznie najzdrowsi ludzie? Jakie choroby grożą osobom urodzonym na przykład w marcu? Wyjaśniamy.

Podobno osoby urodzone w październiku są rozsądne i uczciwe, a w kwietniu rodzą się ludzie odważni i energiczni. Niektórzy wierzą, że miesiąc urodzenia wpływa na charakter człowieka. Badania wskazują zaś, że może mieć wpływ również na zdrowie. Dlaczego data urodzenia może mieć wpływ na organizm człowieka i jaka jest podatność na choroby w zależności od miesiąca przyjścia na świat?

Co miesiąc urodzenia mówi o twoim zdrowiu? Wyniki badań

Naukowcy z Columbia University na łamach "Journal of American Medical Informatics Association" opublikowali wyniki badań, przeprowadzonych dzięki danym, które gromadzono przez 28 lat. Badacze zestawili 1688 chorób z datami urodzenia, a także historią medyczną 1,7 miliona pacjentów, którzy leczeni byli w NewYork-Presbyterian Hospital/ Columbia University Medical Center w latach 1985-2013. Na ich podstawie wysnuli wniosek, że miesiąc urodzenia rzeczywiście może wpływać na pewną skłonność do określonych chorób.

Reklama

Specjalnie na potrzeby prowadzonych badań naukowcy stworzyli oprogramowanie i algorytmy, które ułatwiały im selekcję informacji oraz odkrywanie nowych, nieznanych dotąd powiązań. W badaniu wykryto ich 1600. Ostatecznie wyniki ukazały, że 55 chorób spośród tych analizowanych w jakiś sposób wiązało się z datą urodzenia pacjentów.

Czytaj też: W którym miesiącu się urodziłeś? Oto co mówi o tobie kalendarz 

Miesiąc urodzenia a choroby. Dlaczego data urodzenia ma wpływ na zdrowie?

Jak to możliwe, że data urodzenia ma jakikolwiek wpływ na zdrowie człowieka? Naukowcy mają pewne uzasadnienie. Pewne czynniki oddziałują bowiem na człowieka na bardzo wczesnych etapach rozwoju — zależne są zaś od pory roku. To właśnie one mogą odgrywać znaczącą rolę w powstawaniu zdrowotnych uwarunkowań.

Przedstawione w "Journal of American Medical Informatics Association" wyniki potwierdzają niektóre wcześniejsze badania — na przykład te, że data urodzenia może mieć związek z występowaniem ADHD czy astmy. Badacze pragną teraz wykonać dalsze analizy, sprawdzając, czy na stan zdrowia ma również wpływ miejsce urodzenia. Zakładają, że tak właśnie jest. Planują zatem powtórzyć badania, analizując dane medyczne osób, mieszkających w innej części USA i poza tym państwem.

Czytaj również: Co mówi o tobie miesiąc urodzenia? To w nim ukryta jest magia 

Miesiąc urodzenia a zdrowie. Na co chorują urodzeni w październiku, a na co urodzeni w marcu?

Do analizy zgromadzonych informacji naukowcy wykorzystali dane o przebytych przez pacjentów chorobach i przyjmowanych lekarstwach. W efekcie udało im się odkryć, jaki miesiąc urodzenia zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju określonych chorób.

Do jakich wniosków doszli badacze z Columbia University?

  • Ryzyko rozwoju astmy jest wyższe u osób urodzonych w lipcu i październiku.
  • Osoby urodzone w maju mają najmniejsze statystycznie predyspozycje do rozwoju chorób, podczas gdy ryzyko to jest największe u osób urodzonych w październiku.
  • Osoby urodzone w listopadzie częściej cierpią na ADHD i choroby neurologiczne.
  • Urodzeni w marcu są najbardziej zagrożeni chorobami serca.
  • Dzieci urodzone w październiku i listopadzie mogą być bardziej zagrożone chorobami układu oddechowego.

Czytaj też: W jakiej branży powinieneś pracować? Zdradza to twój miesiąc urodzenia

Data urodzenia a skłonność do chorób. Czy jest się czego bać?

Najprawdopodobniej warunki, w jakich przychodzimy na świat i rozwijamy się, mają znaczny wpływ na nasze zdrowie. Zwiększają ryzyko rozwoju pewnych chorób, jednak nie oznacza to, że urodzeni w październiku powinni się mocno martwić, a osoby urodzone w maju nie muszą już o siebie dbać. Lekarze podkreślają bowiem, że są i inne czynniki, które wpływają na kondycję organizmu w znaczny sposób.

To nie tylko uwarunkowania genetyczne, ale też styl życia - dieta, stopień aktywności fizycznej i ewentualne używki. Niewłaściwe odżywianie, brak ruchu, stres i używki negatywnie wpływają na zdrowie człowieka - z pewnością bardziej, niż data jego urodzin.

Zobacz więcej praktycznych porad. Obserwuj nas w Google News.

Czytaj też: 

Znaki zodiaku, które żyją najdłużej. Te osoby dożyją sędziwego wieku 

Złośliwość mają we krwi. Najwredniejsze znaki zodiaku 

Jak wpływa na nas pełnia księżyca? Sprawdź, co mówią o tym ludowe przesądy 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: choroby
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama