Reklama

Zmiany na paznokciach - co oznaczają?

Zdrowe, mocne paznokcie nie rozdwajają się, są gładkie, lekko zaróżowione i błyszczące. Kiedy zauważamy zmiany w kolorze, kształcie czy strukturze płytki paznokciowej, dowiedzmy się, czy wynikają one wyłącznie z zaniedbań pielęgnacyjnych czy są może sygnałem niedoborów witamin, a nawet chorób. Pomogą w tym wskazówki zawarte poniżej.

NIEPOKOJĄCY KOLOR

Żółty.

Na taki kolor może przebarwić się płytka paznokcia, gdy palimy papierosy, ale także gdy paznokcie atakuje łuszczyca i grzybica. Może to być też informacja o niewydolności krążeniowej lub zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Białe plamy

Najczęściej są oznaką diety ubogiej w wapń, cynk, białko, ale jeśli na paznokciach pojawiły się białe poprzeczne linie, to może być sygnał zatrucia metalami ciężkimi lub efekt uboczny działania leków. Trwałe zbielenie płytki towarzyszy marskości wątroby.

Zielony

Świadczy o zakażeniu bakteryjnym, do którego najczęściej dochodzi, gdy skóra narażona jest na kontakt z zanieczyszczeniami, np. w czasie sprzątania czy manicure.

Czarny

Takie zabarwienie paznokcia może pojawić się przy martwicy palców związanej z cukrzycą lub niedokrwieniem kończyn dolnych. Czarny kolor paznokcia może świadczyć również o nowotworze skóry – czerniaku złośliwym.

Sinica

Zasinienie paznokcia występuje najczęściej w zaburzeniach krążenia, a zwłaszcza w miażdżycy tętnic i przy niektórych wadach serca.

NIERÓWNA STRUKTURA

Rozdwajanie i łamliwość.

Taki stan paznokci najczęściej jest efektem niedoczynności tarczycy. Wynika m.in. ze złej diety, głównie z niedoboru witaminy A i witamin z grupy B. Aby uzupełnić te braki wzbogaćmy dietę o ryby morskie, mleko oraz owoce i warzywa. W aptekach możemy też kupić preparaty wzmacniające paznokcie (np. H-Panthoten, Belissa, Regital).

Matowienie

Najczęściej to efekt kontaktu płytki paznokcia z silnymi detergentami. Jeśli płytka brązowieje, może to świadczyć o cukrzycy.

Bruzdy

Poprzeczne i podłużne rowki w płytce paznokcia to najczęściej sygnał, że organizm choruje. Jeśli pojawią się bruzdy pionowe – nie ma raczej powodu do zmartwienia, ponieważ takie zmiany pojawiają się z wiekiem. Jednak zgrubienia poziome mogą okazać się niepokojącym symptomem. Zwane liniami Beau pojawiają się m.in. w chorobach przebiegających z gorączką, zakaźnych i zatruciach pokarmowych.

DZIWNE KSZTAŁTY

Zegarkowy.

Chodzi tu o tzw. palce pałeczkowate, uwypuklone jak szkiełko zegarka. Paznokcie zegarkowe obserwuje się przy niewydolności krążenia, marskości wątroby czy chorobach płuc.

Łyżeczka

Gdy kształt paznokci zaczyna przypominać łyżeczkę – stają się wklęsłe w części dolnej, a u góry wywijają się w charakterystyczny sposób, zupełnie tak, jak brzegi łyżeczki, to sygnał kłopotów z gospodarką hormonalną albo braku żelaza w diecie i anemii. Organizm sygnalizuje też w tym przypadku, że brakuje nam witaminy C.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama