Reklama

Ziołowe sposoby na zaparcia

O zaparciu mówimy, gdy wypróżnienia mają miejsce rzadziej, niż 3 razy w tygodniu. Lekarze podkreślają, że podstawowym środkiem zaradczym jest zmiana diety. Przede wszystkim postarajmy się, by zawierała więcej błonnika. Zapewnią go świeże warzywa i owoce oraz produkty zbożowe z pełnego ziarna. Pamiętajmy, by pić dużo niegazowanej wody (jest konieczna, by błonnik działał właściwie). Przy zaparciach bardzo pomogą nam też zioła. W przeciwieństwie do syntetycznych środków przeczyszczających nie uzależniają i mogą być stosowane nawet przez długi czas.

Reklama

REGULUJEMY TRAWIENIE

Zacznij od stosowania łagodnie działających ziółek. Herbatkę z mięty możesz popijać przez cały dzień (do 3–4 szklanek). Pobudzi trawienie. Ale nie stosuj jej, jeśli masz skłonności do nadkwasoty. Wtedy sięgnij po inne herbatki (przepisy poniżej).

Napój z siemienia

Łyżeczkę sproszkowanych nasion lnu zalej na pół godziny pół szklanki przegotowanej, letniej wody. Pij 1–3 razy dziennie, najlepiej na czczo i np. wieczorem, po posiłku. Lniany proszek możesz też dodawać do potraw.

Siemię może być stosowane zarówno przy zaparciach, jak i biegunkach. W obu przypadkach działa regulująco.

Kleik z gorczycy

2 łyżeczki zmiażdżonych nasion gorczycy białej zalej szklanką przegotowanej, letniej wody i pozostaw na noc; odcedź. Pij 3 razy dziennie po 1/3 przygotowanego płynu.

Gorczyca ma też działanie osłaniające i dodatkowo pomaga przy przewlekłych stanach zapalnych żołądka oraz jelit, a także chorobie wrzodowej.

Odwar z rzewienia

Łyżkę stołową suszonego rzewienia zalej szklanką letniej wody i gotuj pod przykryciem 5 minut; odcedź. Odwar podziel na 2 porcje. Jedną wypij do południa, drugą wieczorem.

Stosuj dokładnie taką ilość naparu, jaka jest zalecana. Rzewień spożywany w mniejszej dawce może działać zapierająco (czyli odwrotnie, niż potrzebujesz).

POBUDZAMY PRACĘ JELIT

Jeśli po 2–3 dniach łagodnej kuracji nie następuje poprawa, wypróbuj silniej działające zioła, o bardziej przeczyszczającym działaniu. Najpierw jednak upewnij się np. u farmaceuty lub specjalisty ziołolecznictwa, że możesz je stosować.

Herbatka z kruszyny

1/2 łyżki stołowej suszonej kory kruszyny zalej szklanką letniej wody i gotuj pod przykryciem 15 minut; odcedź. Pij raz dziennie.

Kruszyna ma też działanie żółciopędne i korzystnie wpływa na pracę wątroby. Bywa składnikiem gotowych mieszanek żółciopędnych.

Supermieszanka z ziół

W naczyniu wymieszaj po 30 g suszonej kory lukrecji i szakłaku oraz po 20 g kory kruszyny i owoców kopru włoskiego. Łyżkę stołową mieszanki zalej szklanką letniej wody i ogrzewaj do wrzenia. Gotuj 3–5 min; odcedź. Pij pół szklanki raz dziennie.

Sok z dodatkiem babki płesznik

2 łyżeczki sproszkowanych nasion babki zmieszaj ze szklanką przegotowanej, letniej wody lub soku owocowego. Wymieszaj i wypij całość. Dla lepszego efektu popij szklanką wody.

Ekstrakorzyść: niższy poziom złego cholesterolu, mniejsze łaknienie.

TERAPIA PRZY PRZEWLEKŁYCH ZAPARCIACH

Próbowałaś ziółek i nie ma efektu? Przy przedłużających się zaparciach polecane są tzw. antrazwiązki, które działają drażniąco na ściany jelita grubego i pobudzają jego perystaltykę. Oto ich najlepsze źródła.

Szakłak na 2 sposoby

2 łyżki suszonych owoców lub kory szakłaka zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 10 min; odcedź. Stosuj raz dziennie.

Szakłak na słodko: łyżeczkę sproszkowanych owoców zmieszaj z dowolną ilością miodu (np. łyżką stołową) i zjedz po kolacji. Rodzaj miodu jest dowolny.

Herbatka z senesu

Najlepiej kupić gotową w aptece lub sklepie zielarskim (łatwiej kontrolować dawkę ziela, które w nadmiarze może być szkodliwe i spowodować biegunkę oraz ból brzucha). Zalecana jest 1 saszetka dziennie zaparzona w 3/4 szklanki wrzątku, pod przykryciem przez ok. 10 min.

Kurację najlepiej stosować przed snem

Herbatkę usprawniającą trawienie najlepiej wypić przed pójściem spać. Będzie to bardziej korzystne dla pracy układu pokarmowego, który łagodnie i stopniowo przestawi się na nowe funkcjonowanie. Unikniesz gwałtownej reakcji i dolegliwości (biegunki, bólu brzucha). Herbatka przeczyszczająca działa zwykle 8–12 godzin po wypiciu.

Nigdy nie wypróżniaj się na siłę

Nigdy nie próbuj wypróżnić się „na siłę”. Możesz nabawić się hemoroidów albo tzw. szczeliny odbytu. To bolesne i kłopotliwe przypadłości, mogące prowadzić do kolejnych zaparć. Chodź do toalety, gdy poczujesz taką potrzebę. Aby przyspieszyć wypróżnienie, możesz masować brzuch okrężnymi ruchami od góry do dołu.

Uwaga!

* Jeśli cierpisz na przewlekłe zaparcia, poradź się lekarza. Mogą być spowodowane schorzeniami (np. cukrzycą), stosowaniem leków (np. antyhistaminowych, psychotropowych) lub zażywaniem w nadmiarze preparatów z witaminami i składnikami mineralnymi.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama