Reklama

Zapalenie tkanki tłuszczowej: Przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie tkanki tłuszczowej to tajemnicza choroba spowodowana martwicą komórek tłuszczowych. Wciąż nie ustalono jej przyczyn, ale podejrzewa się, że czynnikiem ryzyka są urazy i skaleczenia tkanki podskórnej, a także zatrucia, zakażenia czy wrodzone zaburzenia biochemiczne. Objawy zapalenia tkanki tłuszczowej nie są charakterystyczne – nasuwają skojarzenia z chorobami zakaźnymi, reumatologicznymi czy po prostu grypą. Tymczasem podejrzana dolegliwość może być zwiastunem poważniejszych schorzeń. Sprawdź, czym jest zapalenie tkanki tłuszczowej, jak się objawia i na czym polega leczenie.

Czym jest zapalenie tkanki tłuszczowej?

Do stanu zapalnego tkanki tłuszczowej dochodzi na skutek martwicy komórek tłuszczowych, zazwyczaj tych zlokalizowanych tuż pod skórą, ale nie tylko. Zjawisko częściej dotyka kobiet. Tkanka tłuszczowa składa się z komórek tłuszczowych, które otoczone są tkanką łączną wraz z naczyniami krwionośnymi i nerwami. W organizmie pełni ważną rolę – odpowiada za termoregulację, chroni narządy przed urazami i utratą ciepła. To również magazyn substancji odżywczych – dostarcza energii w czasie niedoborów.

Przyczyny zapalenia tkanki tłuszczowej

Przyczyny martwicy komórek tłuszczowych nie zostały jednoznacznie określone. Podejrzewa się jednak, że wpływ na to mogą mieć urazy mechaniczne skóry i tkanki podskórnej, poparzenia skóry, zakażenia bakteryjne i wirusowe, zatrucie substancjami toksycznymi (a także lekami) czy zaburzenia biochemiczne – nadmierna produkcja niektórych enzymów w organizmie (także tych wydzielanych przez trzustkę).

Zapalenie tkanki tłuszczowej a inne choroby

Zapalenie tkanki tłuszczowej może towarzyszyć poważnym schorzeniom lub być ich zapowiedzią. Istnieje więc duże ryzyko wystąpienia chorób układu limfatycznego, reumatyzmu (zarówno związanego ze starzeniem się i zwyrodnieniami stawów, jak i tego o podłożu autoimmunologicznym), tocznia rumieniowatego (brak leczenia prowadzi do wyniszczenia wielu narządów), nowotworów, a także chorób trzustki i wątroby (torbiele, stany zapalne czy niedokrwienie narządów).

Objawy zapalenia tkanki tłuszczowej

Najczęstsze objawy zapalenia tkanki łącznej to bóle mięśni i stawów oraz pojawienie się stanu podgorączkowego. Bardzo charakterystyczne jest także tworzenie się niewielkich guzków podskórnych. Po kilku tygodniach w ich miejscu powstają blizny, a nawet przetoki z gęstą wydzieliną. Objawy często bywają mylone z dną moczanową, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy rumieniem guzowatym.

Zapalenie tkanki łącznej może też przyjąć postać choroby Webera-Christiana. Objawia się ona bolesnymi guzami, które najczęściej pojawiają się na nogach i towarzyszy im zapalenie naczyń krwionośnych.

Diagnostyka i leczenie zapalenia tkanki tłuszczowej

Zapalenie tkanki tłuszczowej długo daje mylące objawy, stąd diagnostyka może być utrudniona. Dlatego konieczne jest wykonanie szeregu badań. Przede wszystkim należy wykonać badanie krwi (OB, CRP, określenie poziomu hemoglobiny oraz enzymów trzustkowych), USG jamy brzusznej, RTG stawów oraz badanie moczu.

Leczenie uzależnione jest od postaci choroby – może się okazać, że pomocy wymaga trzustka, wątroba lub stawy. Stan zapalny tkanki tłuszczowej, który jest samodzielnym schorzeniem, leczy się za pomocą glikokortykosteroidów i środków immunosupresyjnych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama