Reklama

Zapalenie dróg moczowych: Domowe sposoby

Zapalenie dróg moczowych zazwyczaj przybiera postać zapalenia pęcherza moczowego. Przyczyny bywają różne, a nieprzyjemne i uciążliwe dolegliwości mogą dopaść nas w najmniej spodziewanym momencie. Wizyta u lekarza jest obowiązkowa, czasem zdarza się jednak, że musimy poczekać na nią kilka dni. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą domowe sposoby na zapalenie dróg moczowych, dzięki którym odczujemy ulgę.

Skąd bierze się zapalenie dróg moczowych? Przyczyny

Choć infekcje układu moczowego mogą spotkać każdego, zdecydowanie bardziej narażone są kobiety. Duże znaczenie ma tu budowa anatomiczna, ułatwiająca drobnoustrojom przedostawanie się do pęcherza. Choroba dotyka kobiety aktywne seksualnie, bywa zresztą nazywana "syndromem miesiąca miodowego" lub "chorobą nowożeńców". Często zmagają się z nią także przyszłe mamy. Zapalenie pęcherza moczowego  może być wynikiem zaniedbań w dziedzinie higieny, stąd tak ważne jest używanie świeżej bielizny i częsta wymiana pościeli oraz ręczników.

Wiek także nie pozostaje bez wpływu na prawdopodobieństwo zachorowania. Wahania hormonalne, z jakimi mierzą się kobiety podczas menopauzy, też skutkują ryzykiem wystąpienia podrażnień i chorób układu moczowego.

Reklama

W grupie ryzyka znajdują się osoby o obniżonej odporności. Długotrwałe przyjmowanie antybiotyków też sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na infekcje grzybicze. Czujni powinni być również diabetycy.

Zapalenie pęcherza: Objawy

Do najczęściej występujących symptomów należą:

  • Ból i pieczenie towarzyszące podczas oddawania moczu,
  • Ból w okolicach podbrzusza,
  • Częste wizyty w toalecie, lecz jednocześnie wydalanie niewielkiej ilości moczu,
  • Ciągłe uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza.

Co na zapalenie pęcherza? Kiedy stosować domowe sposoby?

Wspomnianych objawów infekcji nie należy bagatelizować. Konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który zaleci odpowiednie leczenie. Domowe środki są w stanie jednak wspomóc kurację i przynieść ulgę w momencie, gdy nieprzyjemne doznania złapią nas w weekend albo podczas wyjazdu.

Żurawina na problemy z pęcherzem

Owoc ten jest powszechnie kojarzony jako naturalny środek na kłopoty związane z układem moczowym. W jej składzie wyróżnia się substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz antybakteryjnym. Poleca się spożywać jej niewielkie ilości regularnie w ramach działania profilaktycznego - nie tylko w momencie, kiedy problem już się pojawi.

Ziołowe herbaty i napary

Zioła od wieków wykorzystywane były w celach medycznych. Dziś także docenia się ich lecznicze właściwości, które w naturalny sposób mogą pomóc nam z uporaniem się z zapaleniem dróg moczowych. Będąc w aptece lub w sklepie zielarskim, warto zapytać o ziele nawłoci, które ma działanie odkażające, rozkurczowe i moczopędne. Podobnie zadziałają skrzyp polny i pokrzywa.

To ważne! Jeśli zaczęliśmy już profesjonalną kurację, stosowanie ziół i preparatów ziołowych musi zostać skonsultowane z lekarzem. Niektóre z nich mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Łagodzące kąpiele

Niezwykle przyjemnym elementem domowej kuracji chorego pęcherza okaże się kojąca kąpiel w bardzo ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Powinna mieć około 37°C. Tym razem jednak zrezygnujmy z ulubionych soli czy płynów. Zamiast tego do wanny wlejmy ziołowy napar z rumianku, nagietka, dziurawca albo krwawnika. Ich bakteriobójcze działanie jest w tym przypadku na wagę złota!

Nie zapomnij: Po rozgrzewającej kąpieli pod żadnym pozorem nie wychodź z domu. Załóż ciepłą piżamę lub dres i wejdź do łóżka. Nagłe przejście do zimnego pomieszczenia lub, co gorsza, wyjście na zewnątrz może ci jeszcze bardziej zaszkodzić.

Polecamy:

Co się dzieje z organizmem, kiedy się stresujesz?

Zakwas z buraka: Superzdrowy skarb narodowy

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama