Reklama

Zabiegi poprawiające wzrok - dlaczego warto?

Wiesz, że nowoczesne zabiegi okulistyczne są komfortowym rozwiązaniem, ale przeraża cię ich cena? Oblicz więc np. miesięczny koszt noszenia soczewek kontaktowych. Sprawdź, ile wydasz na nie przez całe życie. Przekonasz się, że inwestycja w zabieg jest opłacalna, a wygoda nieporównywalna. Ale jaki zabieg może pomóc w przypadku twojej wady wzroku?

Reklama

Laser dla krótkowidza i dalekowidza

Są osoby, którym okulary czy soczewki kontaktowe przeszkadzają np. w pracy zawodowej lub w uprawianiu ulubionej dyscypliny sportu.

Zabieg laserowy koryguje krótkowzroczność do -10 dioptrii (D), dalekowzroczność do +6D oraz astygmatyzm do 5D.

Wiązka lasera tak zmienia kształt rogówki, by widziany obraz był wyraźny. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, trwa kilkanaście minut i nie wymaga pobytu w szpitalu. Na efekty nie trzeba długo czekać – ostro widzimy tuż po zabiegu.

Jednak rogówka goi się do kilku tygodni. Należy wtedy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, np. nie chodzić na basen, nie opalać się, ograniczyć pracę przy komputerze.

Przed zabiegiem trzeba przejść badania kwalifikacyjne. Nie wykonuje się zabiegu przed 21. rokiem życia.

Korekcja laserowa nie jest refundowana. Jej koszt w zależności od metody to 2-4 tys. zł za oko.

Na ratunek soczewki fakijne

Przy wysokiej krótkowzroczności powyżej -10D laserowa korekcja nie jest wskazana. Wtedy alternatywą dla grubych szkieł okularowych może być wszczepienie sztucznych soczewek tzw. fakijnych.

Korygują one krótkowzroczność nawet do -23D. Niektóre modele soczewek usuwają jednocześnie astygmatyzm do 2D. Soczewka fakijna jest umieszczana wewnątrz oka, ale bez usuwania naturalnej soczewki. Zabieg trwa ok. 20 min. Po kilku godzinach można wrócić do domu. Poprawa widzenia następuje już w pierwszej dobie.

Najpierw operowane jest jedno oko. Na wszczepienie soczewki do drugiego trzeba poczekać dwa tygodnie. Soczewki fakijne są przeznaczone dla osób w wieku 18-45 lat ze stabilną, czyli niezmieniającą się co najmniej od roku wadą.

Nie są polecane osobom mającym skłonność do częstego pocierania oczu, np. alergikom. Zabieg jest odwracalny (w razie konieczności soczewkę można usunąć). Koszt 4,5- 6 tys. zł za oko.

Specjalna metoda dla 40-latków

Po 40. roku życia gorzej widzimy z bliska – to presbiopia. Trudno odczytać druk w gazecie czy cenę w sklepie. Potrzebne są okulary do czytania. Dla wielu osób to dodatkowa para, bo na stałe muszą korzystać z innych okularów korekcyjnych.

Można wybrać okulary progresywne, ale przy aktywnym trybie życia i one przeszkadzają. Idealnym rozwiązaniem może być laserowy zabieg LBV. Koryguje wadę wzroku w zakresie od -8D do +4D i pozwala pozbyć się okularów do czytania.

Decyzję o możliwości wykonania zabiegu podejmuje lekarz po przeprowadzeniu badań oczu. Koszt to 4-8 tys zł.

Szybkie i bezpieczne usuwanie zaćmy

Z wiekiem w naturalny sposób soczewka oka traci swoją przejrzystość, dlatego na zaćmę najczęściej chorują osoby starsze. Ale tak naprawdę choroba może pojawić się w każdym wieku. Jej powodem bywa np. uraz oka, przewlekłe przyjmowanie niektórych leków, np. sterydowych, czy inne schorzenia, np. cukrzyca.

Osoby z zaćmą widzą źle z bliska i z daleka, jakby przez matową szybę. Okulary nie pomagają. Jedyną skuteczną metodą odzyskania widzenia jest operacja. Jeszcze do niedawna był to dość inwazyjny zabieg. Pobyt w szpitalu trwał kilka dni, a rekonwalescencja kilka miesięcy.

Dziś operacja zaćmy trwa często mniej niż 20 minut. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Do domu wracamy już po kilku godzinach od operacji przeprowadzanej w warunkach ambulatoryjnych. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w szpitalu, zostajemy w nim na 1-2 dni.

Za pomocą ultradźwięków

Kiedyś, by przeprowadzić operację, czekano aż zaćma „dojrzeje” – czyli do całkowitego zmętnienia soczewki. Dziś lekarze nie zalecają czekania. Nowoczesne techniki operacyjne pozwalają na usuniecie zaćmy na każdym etapie choroby.

Najbardziej popularna, standardowa metoda wymaga wykonania niewielkiego nacięcia rogówki, by móc dostać się do wnętrza oka. Za pomocą urządzenia wytwarzającego ultradźwięki (przypomina długopis z wibrującą końcówką) chora soczewka jest rozdrabniana. Następnie jej fragmenty zostają odessane na zewnątrz.

W miejsce usuniętej soczewki zostaje wstawiona nowa, sztuczna soczewka. W chwili wszczepiania jest zwinięta w rulonik. Podczas gdy chirurg umieszcza ją we właściwym miejscu, sama rozwija się w oku.

Najbardziej podstawowa soczewka (jednoogniskowa) – jest refundowana. Od kilku lat dostępne są też nowoczesne soczewki, które mają kilka funkcji. Soczewki toryczne dodatkowo korygują astygmatyzm. Soczewki multifokalne korygują presbiopię – po ich wszczepieniu nie potrzebujemy okularów do czytania.

Za nowoczesne soczewki musimy jednak zapłacić sami. Natomiast sam zabieg usuwania zaćmy jest refundowany przez NFZ. W prywatnej klinice zapłacimy od 3400 zł za oko.

Dzięki najnowszej metodzie laserowej

Od ponad roku w Polsce dostępna jest najnowsza technika usuwania zaćmy. Polega na użyciu lasera femtosekundowego, dzięki któremu zabieg jest bardziej bezpieczny. Laser w znacznym stopniu zastępuje rękę chirurga.

Wykonuje bardzo dokładne nacięcia rogówki, precyzyjnie oddziela części soczewki i je rozdrabnia. W metodzie z wykorzystaniem ultradźwięków te pierwsze czynności wykonuje chirurg przy użyciu skalpela.

Metoda laserowa pozwala wyeliminować skalpel. Zabieg nie jest refundowany. Koszt od 4900 zł za jedno oko.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama