Reklama

Wysokie ciśnienie krwi – objawy i leczenie

Często osoby, u których jeszcze nie zdiagnozowano problemów z wysokim ciśnieniem krwi, mogą nie rozpoznawać objawów, które o tym informują. Są to symptomy poważne i niebezpieczne, dlatego jeśli tylko je zauważymy, powinniśmy udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań lekarz specjalista przepisze odpowiednie leki lub suplementy diety, które pomogą uregulować ciśnienie krwi. Dobre efekty przynosi przyjmowanie potasu i kwasów omega-3, jednak w tym przypadku nie należy podejmować działań na własną rękę, lecz skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Objawy, które powinny pobudzić naszą czujność:

uczucie drętwienia ciała

nieprawidłowe krążenie krwi

bóle i zawroty głowy

krwawienie z nosa

pojawienie się krwi w moczu

zaburzenia widzenia

problemy z oddychaniem

Dieta DASH

Podczas wizyty w gabinecie warto przedyskutować z lekarzem możliwość rozpoczęcia diety DASH, która rekomendowana jest osobom borykającym się z problemem nadciśnienia. Została opracowana przez amerykańskich naukowców, którzy odkryli związek pomiędzy spożywanymi pokarmami a wartością ciśnienia. Dieta ma na celu obniżenie ciśnienia tętniczego, redukcję poziomu cholesterolu we krwi i pomoc w uzyskaniu stałej wagi.

Podstawowe założenia diety DASH:

Wprowadź do menu jak najwięcej warzyw, owoców, orzechów i produktów zbożowych.

Jedz dużo ryb. Zawarte w nich kwasy omega-3 mają zdolności przeciwzakrzepowe.

Nie rezygnuj z produktów nabiałowych, ale wybieraj te o niskiej zawartości tłuszczów.

Unikaj produktów przetworzonych, zawierających dużo tłuszczu i soli. Zaleca się również rzucenie palenia i ograniczenie spożycia napojów alkoholowych.

Aktywność fizyczna

W walce z wysokim ciśnieniem z pewnością pomoże też aktywność fizyczna oraz zmniejszenie spożycia sodu (sód jest przede wszystkim składnikiem konserwantu, jakim jest glutaminian sodu zawarty w wielu produktach przetworzonych). Zdrowa dieta i aktywny tryb życia często muszą być jednak uzupełnione o odpowiednie leki. Ich przyjmowanie zawsze należy uzgodnić z lekarzem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama