Reklama

Wodowstręt: Objawy, przyczyny, jak leczyć?

Wodowstręt to jeden z objawów wścieklizny polegający na bolesnych skurczach krtani odczuwanych podczas picia wody, bądź nawet na sam widok wody. Wodowstręt jako objaw wścieklizny Jeśli myślisz, że wścieklizna jest chorobą odległych lat, to grubo się mylisz. Nadal jest bardzo niebezpieczna, można się nią zarazić na przykład podczas egzotycznych wakacji w Indiach. Jednak i w naszym kraju groźne może okazać się spotkanie z nieszczepionym psem, kotem, lisem, który przed nami nie ucieka, bądź nietoperzem. Wścieklizny można się nabawić nie tylko przez ugryzienie, ale też przez kontakt z zawirusowaną śliną.

Reklama

Jakie są objawy wścieklizny?

Wścieklizna to niebezpieczna choroba zwierząt - wywoływana przez wirusy z rodzaju Lyssavirus z rodziny Rhabdoviridae - która może, najczęściej poprzez ugryzienie, przenieść się na człowieka.

Wścieklizna: Rozwój choroby

Niebezpieczna jest dla nas ślina zwierząt, bo może zawierać wirus wścieklizny. Groźne jest nie tylko ugryzienie, ale także polizanie przez chore zwierzę zranionej skóry, błon śluzowych ust, nosa oraz spojówek. Możliwe jest również zakażenie drogą kropelkową. Wirus atakuje nasz układ nerwowy, przez włókna nerwowe przemieszcza się do zwojów czuciowych, a dalej zdąża do rdzenia kręgowego i do mózgu. Tam namnaża się bardzo intensywnie.

Objawy wścieklizny

Zaczyna się od mrowienia i pieczenia w miejscu, w którym doszło do zakażenia, czyli dokładnie tam, gdzie ugryzło lub polizało nas chore zwierzę. Ręka, noga czy inna część ciała zaczyna drętwieć i boleć. Najczęściej choroba daje znać o sobie po 6-8 tygodniach, zatem zwykle nie kojarzymy pewnych dolegliwości zdrowotnych i dyskomfortu z ugryzieniem, bo rana, którą mieliśmy, zdąży się zagoić. Do mrowienia i pieczenia dochodzi jeszcze złe samopoczucie, bezsenność lub odwrotnie -

wzmożona senność i niewysoka gorączka. Chory jest pobudzony, a także ma wodowstręt, czyli skurcz krtani pojawiający się podczas picia wody lub na sam widok wody.

Wodowstręt objawy

Pojawiający się u ludzi i zwierząt wodowstręt (bo jest to objaw wścieklizny charakterystyczny zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt) to przede wszystkim oznaka porażenia układu nerwowego.

U chorych zaobserwować można mimowolne drgawki, czasem silne oraz skurcze mięśni na widok lub odgłos wody. Towarzyszą temu także inne objawy, takie jak: bóle głowy, silne pobudzenie, niepokój, bezsenność i problemy z połykaniem.

Wodowstręt, który jest objawem wścieklizny, koniecznie trzeba leczyć. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że leczenie wścieklizny jest nieskuteczne, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Należy unikać kontaktów z nieznanymi zwierzętami, a poza tym obowiązkowe jest zgłaszanie przypadków wścieklizny wśród zwierząt – zwłaszcza domowych (kotów, psów).

Leczenie wodowstrętu

Wodowstręt jest charakterystycznym objawem wścieklizny, tak samo jak pojawiająca się na ustach ślina i piana. Śmierć następuje najczęściej tydzień po wystąpieniu objawów wskutek uduszenia lub wyczerpania serca.

Zapobieganie wściekliźnie

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której zostałeś ugryziony przez zwierzę, co do którego nie masz pewności, że zostało zaszczepione przeciwko wściekliźnie, koniecznie zgłoś się do lekarza. W przypadku ugryzienia przez dzikie zwierzęta należy upuścić z rany trochę krwi, która mechanicznie usuwa zarazki, a następnie przemyć ranę mydłem i przeczyścić szczoteczką.

Następnie bezzwłocznie należy udać się do lekarza, który będzie wiedział, jak dalej postąpić.

Od śmierci chorego mogą uchronić szczepienia ochronne wykonane zaraz po ugryzieniu przez chore zwierzę lub w niedługim czasie po takim zdarzeniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama