Reklama

Woda morska: Właściwości i zastosowania

Woda morska to niezwykłe bogactwo minerałów i substancja, która składem przypomina płyn owodniowy. Z tego względu wyjątkowo dobrze wpływa na ludzką skórę. Wykazuje też właściwości antyseptyczne i antybakteryjne – dobroczynnie wpływa na układ oddechowy i jest niezwykle pomocna w trakcie przeziębienia oraz walki z alergią na pyłki. Z powodzeniem można ją również stosować profilaktycznie jako środek do higieny nosa, co zmniejsza ryzyko infekcji. Dlaczego woda morska jest tak cenna dla naszego zdrowia?

Reklama

Co zawiera woda morska?

Woda morska stanowi aż 97% wszystkich wód na Ziemi i zawiera niemal wszystkie pierwiastki chemiczne występujące na naszej planecie. Składem przypomina płyn owodniowy, w którym rozwija się płód. Z kolei stężenie minerałów jest zbliżone do surowicy ludzkiej krwi. Z tego względu woda morska to jedna z najzdrowszych dla naszego organizmu substancji. Znajdują się w niej wysokie stężenia kationów potasu, sodu, magnezu, wapnia, a także anionów siarczanowych, węglanowych i chlorkowych. To one odpowiadają za słono-gorzki smak wody morskiej i sprawiają, że jest ona niezdatna do spożycia. Wysokie stężenie soli sprawia, że picie tej wody doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu. Odczyn wody morskiej jest alkaliczny (7,5-8,4 pH).

Roztwory wody morskiej

Roztwory wody morskiej rozróżnia się pod kątem stężenia chlorku sodu (NaCl). Roztwór hipertoniczny charakteryzuje się wysokim stężeniem i wykorzystuje się go do inhalacji. Działa nawilżająco, ułatwia usuwanie wydzielin z górnych dróg oddechowych, zmniejsza obrzęk błon śluzowych, udrażnia nos i ułatwia oddychanie w trakcie kataru.

Roztwór izotoniczny zawiera znacznie niższe stężenie chlorku sodu i z tego względu jego działanie na drogi oddechowe jest słabsze. Wykorzystuje się go do nawilżania błon śluzowych oraz oczyszczania jamy nosowej.

Właściwości i zastosowania wody morskiej

Woda morska wykazuje właściwości antyseptyczne i antybakteryjne. Z tego względu roztwór hipertoniczny stosuje się w trakcie infekcji układu oddechowego. Świetnie sprawdza się podczas kataru – nawilża i obkurcza błonę śluzową nosa, usuwa zanieczyszczenia i udrażnia nos, znacznie ułatwiając oddychanie. Woda morska korzystnie wpływa też na oczyszczanie górnych dróg oddechowych. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy jej (mowa o roztworze hipertonicznym) stosować zbyt długo i trzeba postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Roztworu izotonicznego warto używać również po przebytej infekcji (odbudowuje błonę śluzową), a także u osób z alergią na pyłki roślinne.

Wodę morską z powodzeniem stosuje się także w celach kosmetycznych i leczniczych – stymuluje metabolizm komórkowy, odżywia i intensywnie nawilża skórę. Dzięki bogactwu minerałów poprawia ukrwienie, uelastycznia i ujędrnia skórę. Wykazuje też działanie wyszczuplające i oczyszczające, pomaga w walce z cellulitem i jest naturalnym środkiem peelingującym. Świetnie wpływa również na włosy – nadaje im objętości i puszystości, zmniejsza ich przetłuszczanie się i pomaga uporać się z łupieżem. Salony kosmetyczne oferują różnorodne zabiegi z wykorzystaniem wody morskiej – m.in. masaże, kąpiele, rozświetlanie skóry czy talasoterapię.

Wodę morską stosuje się także w celach leczniczych – zwalcza stany zapalne skóry, łagodzi trądzik, a nawet atopowe zapalenie skóry czy łuszczycę. Działa antybakteryjnie, reguluje poziom wydzielanego sebum i przyspiesza gojenie się ran. Trzeba jednak pamiętać, że kąpiele w wodzie morskiej powinny być regularne, ale krótkie, a po nich należy dokładnie spłukać z ciała słoną wodę (po zaschnięciu nadmiernie wysusza skórę, a w kontakcie ze słońcem może powodować podrażnienia i alergię).

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama