Reklama

Węgiel aktywny: Właściwości i zastosowania

Węgiel aktywny (inaczej węgiel aktywowany lub leczniczy) to znany i skuteczny środek, który pomaga zwalczyć biegunkę i dolegliwości żołądkowe. Posiada też inne korzystne właściwości. Dodaje się go do kosmetyków, pasty do zębów, a także niektórych produktów spożywczych. Działa antybakteryjnie i przyspiesza gojenie się ran na skórze. Pomoże również wybielić zęby i pozbyć się przebarwień po kawie i herbacie. Jak działa węgiel aktywny? Jak stosować węgiel aktywny?

Reklama

Węgiel aktywny na biegunkę i dolegliwości żołądkowe

Węgiel aktywny jest łatwo dostępny w każdej aptece w postaci czarnych tabletek. Pozyskuje się go z miazgi drzewnej i poddaje obróbce w temperaturze nawet 900 stopni Celsjusza. Węgiel aktywny słynie z silnych właściwości wiążących i wchłaniających. Z tego względu jest szczególnie pomocny podczas biegunki, zatruć pokarmowych (także tych spowodowanych lekami) i innych dolegliwości żołądkowych. Wszystko dlatego, że świetnie wchłania toksyny (także bakterie) z układu pokarmowego i trawiennego, a następnie je wydala. Tworzy też barierę ochronną na śluzówce przewodu pokarmowego.

Węgiel aktywny na skórę

Węgiel aktywny jest również składnikiem kosmetyków i preparatów do cery trądzikowej. Działa antybakteryjnie i niweluje wydzielanie sebum, które jest odpowiedzialne za niedoskonałości skóry. Przyspiesza też gojenie się ran, zwłaszcza tych ropiejących. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się plastry opatrunkowe z węglem aktywnym, które dostępne są w aptekach.

Maseczka z węgla aktywnego

Na cerę trądzikową, z zaskórnikami lub przebarwieniami warto nałożyć domową maseczkę z węgla aktywnego. 2-3 tabletki wystarczy rozdrobnić w moździerzu i połączyć z niewielką ilością gęstego jogurtu naturalnego. Taką mieszankę należy nałożyć na twarz na 15-20 minut, a następnie zmyć letnią wodą. Stosując maseczkę pierwszy raz, najlepiej pokryć nią niewielki fragment skóry, by sprawdzić, czy substancja nie wywołuje alergii.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama