Reklama

Tymianek na kaszel - jak stosować?

Roślina ta zawiera spore ilości leczniczego olejku eterycznego, którego składnikami są tymol i karwakrol oraz flawonoidy, garbniki, związki goryczowe i kwasy fenolowe. Tymianek działa wykrztuśnie oraz hamuje rozwój grzybów chorobotwórczych i flory bakteryjnej jamy ustnej i gardła. Poniżej znajdziesz cztery przepisy na tymiankowe preparaty na kaszel.


Syrop z tymianku 2 szklanki świeżego tymianku zalejmy połową litra gorącej wody, przykryjmy i odstawmy na noc. Rano przefiltrujmy i dodajmy pół kilograma cukru. Gotujmy na malutkim ogniu około godziny. Po tym czasie przelejmy do butelek i pasteryzujmy przez 10 minut.

Napar z tymianku


Łyżkę suszonego tymianku zalejmy szklanką gorącej wody i parzmy 10 minut pod przykryciem. Napar pijmy kilka razy dziennie.

Inhalacja z tymianku

Do miski z gorącą wodą wsypmy po jednej łyżce tymianku, majeranku i oregano. Nachylmy się nad naczyniem i przykryjmy głowę ręcznikiem. Nabierajmy powietrze ustami, a wypuszczajmy nosem.

Płyn do płukania gardła Po jednej łyżce tymianku, szałwii i mięty zalejmy szklanką gorącej wody i parzmy pod przykryciem 20 minut. Płuczmy jamę ustną i gardło 3 razy dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama