Reklama

Torbiele piersi: Objawy i sposoby na łagodzenie bólu

Torbiele to najłagodniejsze ze zmian występującymi w piersiach. Mogą pojawiać się u kobiet w każdym wieku, ale najczęściej występują po czterdziestym roku życia i z reguły są wywołane zmianami hormonalnymi. Trudno je wykryć, bo nie dają charakterystycznych objawów, zwykle towarzyszy im tak zwana tkliwość piersi. Zmiany torbielowate - jeśli nie osiągają dużych rozmiarów - z reguły nie wymagają specjalistycznego leczenia, ale lekarze zalecają regularne badania USG lub mammografię, a w przypadku pokaźnych zmian biopsję, w celu wykluczenia ewentualnych powikłań. Większość torbieli wchłania się naturalnie i z upływem czasu zanika. Dobrym uzupełnieniem terapii farmakologicznej są naturalne, domowe sposoby. Im szybciej je wypróbujesz, tym wcześniej odczujesz rezultaty.

Okład z liści kapusty

Ta starożytna, domowa metoda pomaga skutecznie zredukować ból oraz zmniejszyć rozmiar zmian torbielowatych. Weź dwa liście kapusty i przytnij je do rozmiaru piersi. Następnie zawiąż je wokół piersi i pozostaw na minimum 30 minut do godziny.

Gorące kompresy z ryżu

Stosując tą metodę skutecznie uśmierzysz ból i zniwelujesz dyskomfort. Co najważniejsze, kompresy z gorącego ryżu zapobiegną formowaniu się torbieli. Umieść surowy ryż w skarpecie, zawiąż ją i podgrzej w piekarniku lub w mikrofalówce.

Następnie przyłóż delikatnie kompres do bolących piersi. Uważaj, aby się nie poparzyć.

Terapia ciepłem lub zimnem

Jeśli uśmierzająco wpływa na ciebie terapia ciepłem, weź gorący prysznic, użyj butelki z ciepłą wodą lub maty podgrzewającej. Jeśli z kolei bardziej skuteczna wydane ci się terapia zimnem, namocz ściereczkę w zimnej wodzie, a następnie przykryj nią piersi na kilka minut. Możesz również użyć kruszonego lodu lub paczki mrożonego groszku owiniętego w ściereczkę i przyłożyć do piersi na 15 minut. Powtarzając czynność dwa razy dziennie możesz zniwelować ból oraz dyskomfort.

Noszenie odpowiedniego biustonosza

Gromadzący się w torbieli płyn sprawia, że piersi stają się tkliwe i ciężkie. Badania pokazują, że stabilny biustonosz może zapobiec dalszemu rozciąganiu się włókien nerwowych. Pamiętaj, aby unikać zbyt ciasnych staników i tych wyposażonych w fiszbiny, ponieważ sprawiają one, że tkanka wokół mięśni napina się, uniemożliwia odprowadzanie płynu i skutkuje formowaniem się torbieli.

Olejki eteryczne

Dodaj trzy krople olejku rumiankowego oraz lawendowego do ciepłej wody i rozmieszaj. Namocz czystą ściereczkę w mieszance i przykryj nią piersi. Powtarzaj czynność dwa razy dziennie, a zmniejszysz rozmiar torbieli. Zabieg ten zapobiegnie również powstawaniu nowych cyst.

Olej z wiesiołka

Większość lekarzy uważa, że olej z wiesiołka jest jedną z najlepszych metod na zniwelowanie tkliwości i bolesności piersi oraz zredukowanie stanów zapalnych. Możesz używać go zewnętrznie, jednak najlepszym sposobem jest spożywanie go w ilości 3 g dziennie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama