Reklama

Sygnały wysyłane przez stopy, których nie wolno ignorować

Stopy to lustrzane odbicie twojego stanu zdrowia. Dzięki nim możesz ustalić, czy zmagasz się z cukrzycą, chorobami serca, wysokim ciśnieniem, schorzeniami nerek, czy nowotworem skóry. Jeśli przyjrzysz się swoim stopom, to będziesz mogła zapobiec poważnym problemom zdrowotnym.

Reklama

Zimne stopy

Niedoczynność tarczycy bardzo często jest czynnikiem  powodującym, że nasze stopy są zimne. Choroba ta może również prowadzić do depresji, utraty włosów oraz tycia. Jeśli często masz zimne stopy, skonsultuj się z lekarzem.

Skurcze

Skurcze stóp mogą świadczyć o odwonieniu oraz o różnych niedoborach składników odżywczych. Zawsze pij wystarczającą ilość wody. Braki składników odżywczych mogą dotyczyć niedoborów wapnia, magnezu lub potasu.

Przewlekłe owrzodzenia i rany

Jeśli masz owrzodzenie na podeszwie stopy, które nie chce zniknąć, to może to świadczyć o cukrzycy. Jeśli masz rany, które nie chcą się zagoić, zbadaj się w kierunku nowotworu skóry. Może się on pojawić wszędzie, dlatego pamiętaj aby stan swoich stóp skonsultować z dermatologiem.

Żółte paznokcie u stóp

Żółte paznokcie u stóp mogą być objawem infekcji grzybiczej, szczególnie jeśli występują również takie symptomy jak łuszczenie lub kruchość. Pamiętaj, że żółte paznokcie mogą także występować naturalnie z wiekiem lub u osób, które w sposób ciągły używają na nich lakierów do paznokci.

Powiększony duży palec u stopy

Jeśli twój duży palec u stopy staje się powiększony, to może świadczyć to o stanie zapalnym lub nawet podagrze. Możesz również mieć infekcję. Jeśli palec staje się czerwony lub gorący, to skonsultuj się z lekarzem.

Wypadanie włosów na palcach

Jeśli nagle zaczynasz tracić włosy na palcach, to może mieć to związek z problemami z krążeniem. Musisz zwracać uwagę na przepływ krwi, ponieważ jest on bezpośrednio związany ze stanem twojego serca.

Drętwienie

Uczucie drętwienia związane jest z kilkoma czynnikami. Jeśli występuje w obu stopach, to czynnikiem może być alkoholizm, chemioterapia lub cukrzyca. Jeśli dotyczy ono tylko jednej stopy, to może być to po prostu ściągnięty nerw.

Dziobate paznokcie u stóp

Jeśli twoje paznokcie u stóp mają małe okrągłe wgłębienia, to możesz cierpieć na łuszczycę lub artretyzm. Dziurki te mogą być płytkie lub głębokie, w zależności od osoby. Innym objawem jest to, że paznokcie stają się grubsze.

Rozdwajanie się i swędzenie

Jeśli skóra na stopach swędzi, łuszczy się lub rozdwaja, to możesz mieć infekcję grzybiczą. Jest to jedna z najprostszych do zwalczenia lekami bez recepty dolegliwości stóp. Możesz również cierpieć na egzemę lub łuszczycę.

Ból ścięgna w palcu

Ból ścięgien w palcach często jest pierwszym objawem artretyzmu. Możesz również odczuwać sztywność czy opuchliznę.

Pamiętaj! Traktuj swoje stopy dobrze, ponieważ są one barometrem dobrego zdrowia. Jeśli będziesz zwracać uwagę na ich stan, to możesz zapobiec wielu poważnym chorobom.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama